Gra na trąbce

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Trąbki w sklepie Muzyczny.pl

Odpowiednie predyspozycje do gry na trąbce

Trąbka niestety nie należy do łatwych instrumentów, a wręcz przeciwnie, zaliczana jest do jednych z trudniejszych do opanowania jeżeli chodzi o instrumenty dęte blaszane. Nie tylko wymaga sporego wysiłku naszych płuc, ale przede wszystkim poświęcenia wielu godzin na ćwiczenia techniczne. Tu nie chodzi nawet o to byśmy w przeciągu jednego zadęcia byli wstanie wykonać jakąś ogromną ilość dźwięków, choć to też leży w gestii umiejętności technicznych, ale przede wszystkim o to by brzmiała ona naprawdę dobrze. Warto zatem przed ostatecznym zakupem instrumentu udać się do nauczyciela na lekcję próbną w celu zweryfikowania swoich możliwości. Oczywiście idąc na lekcję próbną nie spodziewajmy się tego, że ktoś nam użyczy swój instrument.  Jest to podyktowane przede wszystkim względami higienicznymi i właśnie z tego powodu powinniśmy zakupić ustnik, tak by mieć swój. Sam instrument możemy natomiast wypożyczyć z wypożyczalni instrumentów.

Początki nauki gry na trąbce. Jak wydobyć dźwięk z trąbki?

I tutaj ważne by się za szybko nie poddawać ponieważ, tak jak napisaliśmy na wstępie, trąbka jest dość wymagającym instrumentem i zwłaszcza na początku możemy mieć duże trudności z wydobyciem jakiegokolwiek czystego dźwięku. Choć może nas to zdziwić, to często pierwsza lekcja gry na trąbce odbywa się bez instrumentu. Wielu pedagogów stosuję metodę gdzie najpierw pracujemy na sucho. Na początku koncentrujemy się na prawidłowym ułożeniu ust, które układamy w taki sposób jakbyśmy chcieli wymówić spółgłoskę „m” rozciągając ją w czasie. Następnie pracujemy z wyczuciem nad językiem tak, jakbyśmy trzymali na jego końcu kawałek papieru, a później próbujemy język tak wciągnąć, jakbyśmy chcieli ten papierek wypluć. Dopiero jak te podstawowe elementy pracy ust i języka opanujemy, to powinniśmy sięgnąć po instrument.

Podczas pierwszych naszych zmagań z instrumentem nie naciskamy żadnych zaworów, tylko koncentrujemy się na próbie wydobycia czystego dźwięku. Dopiero, gdy uda nam się ta sztuka możemy po kolei sprawdzić jakie dźwięki będą się wydobywać po naciśnięciu każdego z poszczególnych zaworów. Zawory są ponumerowane zaczynając od numeru 1, tego najbliżej ciebie. Naciskając zawory po kolei 1,2,3 zauważysz, że im dalej i im wyższy numer zaworu, tym wyższy dźwięk zostanie wydany przez nasz instrument. Na początku zanim dobrze się rozgrzejecie proponuję byście zaczynali grać na niższych tonach. Podczas ćwiczeń musimy pamiętać o właściwym oddychaniu. Zawsze nabieraj pełny wdech i nie podnoś ramion podczas nabierania powietrza. Staraj się, aby wdech był brany w tempie i działał na ciebie rozluźniająco, wydech natomiast powinien być równomierny. Jeżeli chodzi o zadęcie, to jest ono uzależnione od pewnych uwarunkowań fizycznych. Każdy z nas ma trochę inna budowę ciała, inaczej uformowane usta i zęby, dlatego zadęcie jest sprawą bardzo indywidualną. To co u jednego trębacza będzie dobrze się sprawdzało, niekoniecznie musi zadziałać u drugiego. Jest jednak kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać. Staraj się tak ułożyć usta, by kąciki ust były stabilne. Poza tym usta jak i cała twarz muszą się przyzwyczaić do wibracji i pozycji w której uzyskasz najlepszej jakości dźwięk. Unikaj nadmiernego docisku ustnika do ust, utrzymując kontakt tylko na tyle, aby powietrze nie uciekało między ustnikiem a ustami. Ważna jest również postawa przy graniu – staraj się nie kierować czary dźwiękowej w stronę podłogi. Ona naturalnie będzie kierować się ku dołowi, ale róbmy to w taki sposób aby to odchylenie nie było bardzo znaczące. Tłoki natomiast staraj się naciskać opuszkami palców w sposób zdecydowany.

Kiedy rozpocząć naukę gry na trąbce?

Z większością instrumentów jest podobnie jak ze sportem i im wcześniej rozpoczniemy naukę tym lepiej. Instrumenty dęte wymagają jednak bezpośredniego zaangażowania płuc, z tego względu warto naukę rozpocząć dopiero wtedy, gdy płuca dziecka odpowiednio się już ukształtują. W przypadku małych dzieci nauka powinna odbywać się pod fachowym okiem profesjonalnego nauczyciela, gdzie będzie ściśle przestrzegany czas i rodzaj wykonywanych ćwiczeń.

 

Podsumowanie

Bez wątpienia trąbka należy do jednego z najpopularniejszych dęciaków. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względów na swoje niesamowite walory brzmieniowe oraz to, że sama jest niewielkich rozmiarów co czyni ją bardzo poręczną. Wszystkich wielbicieli tego brzmienia chcących nauczyć się grać na tym instrumencie, gorąco zachęcam by spróbowali swoich sił. Jest to niesamowity instrument, który potrafi odwdzięczyć się niesamowitym efektem. Trąbka znajduje bardzo szerokie zastosowanie w każdym gatunku muzycznym i każdej formacji muzycznej poczynając od małych kameralnych zespołów, a kończąc na największych orkiestrach. Możemy wykonywać na niej niesamowite przebiegi solowe jak również jest nieodzownym elementem całej sekcji dętej.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry