Jak dbać o płyty gramofonowe i igłę gramofonową?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gramofony w sklepie Muzyczny.pl

Nie ma sprzętu, który raz kupiony będzie nam służył przez wiele lat i by nie wymagał odpowiedniej konserwacji. Podobnie jak w samochodzie należy przeprowadzać przeglądy techniczne i serwisowe podobnie jest też z gramofonami i płytami. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrym brzmieniem przez lata, to musimy odpowiednio dbać o nasz sprzęt.

Myjka do płyt gramofonowych

Przed każdorazowym odtworzeniem płyty gramofonowej powinniśmy po wyciągnięciu jej z opakowania delikatnie przetrzeć ją z kurzu. Oczywiście jest to zabieg bardzo doraźny, który nie do końca jest w stanie dokładnie oczyścić płytę. Musimy mieć świadomość, że wszelkiego rodzaju zabrudzenia na płycie niestety niekorzystnie wpływają na jakość odtwarzanego dźwięku jak również ma to dość duże znaczenie na żywotność igły. Zabrudzoną igłę też trzeba czyścić, pamiętając o delikatności tego elementu. Wracając do płyt, od czasu do czasu musimy zastosować bardziej radykalne czynności związane z usuwaniem zanieczyszczeń z jej powierzchni. Niestety sucha szmatka nie do końca poradzi sobie z niektórymi zanieczyszczeniami, które osadzają się z powietrza na powierzchni płyty. Dlatego też powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną myjkę do płyt gramofonowych. Myjka taka najczęściej wygląda jak prostokątny klocek z talerzem, na którym umieszczamy płytę do umycia. Po osadzeniu płyty na talerzu dociskamy ją specjalnym dociskiem, które jest w komplecie z urządzeniem. Następnie włączamy urządzenie i delikatnie rozprowadzamy specjalny płyn do czyszczenia płyt winylowych. Taki specjalny płyn możemy gotowy kupić lub samemu przygotować. Za pomocą specjalnej szczoteczki rozprowadzamy dokładnie płyn po całej powierzchni płyty tak, by na płycie nie było żadnego suchego miejsca. Następnie uruchamiamy pompę, która odsysając usunie płyn wraz z zanieczyszczeniami. Proponuję tą czynności wykonywać powoli i dokładnie dzięki czemu będziemy cieszyć się dobrym efektem naszej pracy. Dobrze wyczyszczona płyta nie tylko ładniej będzie się prezentować, ale i znacznie lepiej będzie brzmieć. Czysta powierzchnia płyty stanowi mniejszy opór dla igły, co przekłada się na lepszą jakość odtwarzanego dźwięku. Najprościej i najszybciej jakość naszej pracy mycia możemy sprawdzić porównując ją ze stroną, która jeszcze nie została umyta.

 

Jak wyczyścić igłę gramofonową?

Jeżeli gramofon nie był przez dłuższy czas użytkowany, to obowiązkowo powinniśmy przed odpaleniem go oczyścić go wpierw z kurzu. Najważniejszym elementem, który wymaga dokładnego oczyszczenia jest igła, która ma bezpośredni kontakt z płyta winylową. Dla wygodnego i dokładnego oczyszczenia igły najlepiej wyjąć całą wkładkę z ramienia. Do czyszczenia igły można użyć m.in. płynu antystatycznego, który bardzo skutecznie obniżają poziom ładunków elektrycznych i znacząco spowalniają one osadzanie się kurzu oraz wacika do ucha. Nasączonym wacikiem delikatnie jeździmy po odbezpieczonej igle. Można też delikatnie znużyć samą igłę w płynie używając do tego np.: łyżeczki lub nakrętki. Po dokonaniu tego zabiegu należy odczekać ok. 10 minut aż nasza igła dokładnie wyschnie i możemy przystąpić do jej użytkowania. Czysta igła to podstawa i dobrze wyczyszczona potrafi nawet z bardzo zniszczonych płyt wydobyć wspaniałe analogiczne brzmienie.

Profesjonalny gramofon i poszczególne elementy potrafią kosztować tysiące złotych. Warto zatem odpowiednio zadbać o ten sprzęt, który dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym będzie służyć nam latami. Tylko właściwa obsługa i pielęgnacja zapewni nam najwyższej jakości doznania muzyczne. Gramofon i płyty winylowe nie są dla szałaputów, którzy na szybko i na już bez przygotowania chcą delektować się muzyką. Obcowanie z analogami wymaga pewnego spokoju i czasu na przygotowanie. Dla tych co tego czasu nie mają pozostają bezproblemowe odtwarzacze z plikami mp3. Natomiast magia brzmienia analogowego jest poniekąd zarezerwowana dla prawdziwych pasjonatów.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry