Jak dobrać ustnik do trąbki?

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Trąbki w sklepie Muzyczny.pl

Ustniki do trąbki jest samodzielnym elementem tego instrumentu, który można zmieniać w zależności od oczekiwanej barwy. Jednocześnie jest to jeden z najważniejszych elementów trąbki, gdyż właściwie dopasowany pozwala na swobodną grę na trąbce, muzyki z różnych repertuarów. Im lepiej jest dopasowany, tym mamy większe możliwości. Dlatego też, wielu muzyków grających na tych instrumentach w miarę swojego rozwoju zwraca dużą uwagę na odpowiedni dobór ustnika tak, by móc jak najbardziej wykorzystać swoje zdobyte umiejętności. Stąd wniosek, że jeżeli chcemy uzyskać na naszym instrumencie zadowalające nas brzmienie, to powinien być on dobrze dopasowany. 

Jak znaleźć odpowiedni ustnik?

Znalezienie odpowiedniego ustnika powinno być dla nas jednym z ważniejszych kroków podczas naszej edukacji. Niestety podczas naszych poszukiwań może okazać się, że znalezienie odpowiedniego ustnika jest nawet trudniejsze niż znalezienie odpowiedniego instrumentu. Przede wszystkim należy pamiętać, że dobór ustnika jest sprawą bardzo indywidualną i nie należy się kierować tylko tym, że np.: twój znajomy, kolega czy nauczyciel gra na takim czy takim modelu. To, że jemu dobrze się na nim gra, wcale nie musi oznaczać, że tobie będzie on również pasować. Tu musisz samodzielnie dokonać wyboru, bo nikt inny poza Tobą nie wie jakie jest Twoje subiektywne odczucie z danym ustnikiem. Jedynym rozwiązaniem jest testowanie różnych ustników, które jest jednocześnie bardzo rozwijającym doświadczeniem a czynność ta pomoże Ci odnaleźć ten, na którym z ustników będziesz brzmieć najlepiej. 

Walory posiadania dobrego ustnika

Posiadanie odpowiednio dobranego ustnika niesie ze sobą wiele walorów. Przede wszystkim bogactwo natężenia dźwięku oraz lekkość emisji we wszystkich rejestrach są osiągalne między innymi dzięki odpowiednio dobranemu ustnikowi. Pomoże on podczas gry w uzyskaniu lekkość zarówno w dolnym jak i górnym rejestrze skali, przez co brzmienie jest wielowymiarowe, a współbrzmienie z innymi instrumentami bardziej harmonijne. Oczywiście oprócz odpowiedniego rozmiaru ustnika na to wszystko ogromny wpływ ma same wykonanie ustnika. Takie poszczególne elementy jak rant, kielich i przelot ustników do trąbek, są wyznacznikami kunsztu ich twórców. Kunszt ten wpływa nie tylko na jakość brzmienia, ale także pozytywnie na cały okres użytkowania, a końcowe odzwierciedlenie ma w zadowoleniu słuchaczy.

Kryteria wyboru

Klasyczny ustnik do trąbki jest zazwyczaj niezbyt duży, ale ostatecznie to my sami musimy podjąć decyzję jak bardzo ma być on nieduży. Taki, który uda nam się idealnie dopasować powinien świetnie komponować się z budową naszych ust. Dlatego w zależności od tego, czy posiadamy duże, małe, czy może wąskie usta, takie też powinniśmy testować ustniki. Nie bez zaznaczenia ma także budowa i układ naszych zębów, gdyż ich ułożenie również odgrywają niemałą rolę w procesie wydobywania dźwięku z trąbki.

Przede wszystkim na ustniku powinno nam się grać wygodnie w każdym z rejestrów. Komfort grania bezpośrednio przekładać się będzie na jakość wydobywanego dźwięku. Nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu z powodu jego zbytniej płytkości lub zbytniej głębokości. Oczywiście, rzadko kiedy tak jest, by w 100% od razu nam wszystko pasowało, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na zupełnie innego ustnika niż ten, na którym dotychczas graliśmy. Należy jakiś rozsądny i delikatny margines sobie zostawić, by dać szansę naszym ustom, które też muszą się przyzwyczaić do nowego ustnika.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry