Jak dokonać wyboru klawiatury sterującej?

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Klawiatury sterujące, MIDI w sklepie Muzyczny.pl

Czym jest i do czego służy klawiatura sterująca

Jest to kontroler midi za pomocą, którego użytkownik może wprowadzić np.: nuty do programu DAV. Dla natychmiastowego wyjaśnienia, program DAV jest oprogramowaniem komputerowym służącym do tworzenia między innymi utworów muzycznych, aranżacji itp. produkcji wewnątrz komputera. Tak więc klawiatura sterująca nie jest w żadnym razie samodzielnym instrumentem muzycznym, ale może natomiast stać się jej elementem. W momencie kiedy taką klawiaturę sterującą podepniemy np.: pod moduł brzmieniowy, bądź komputer z biblioteką brzmień, to wtedy taki zestaw możemy potraktować jako cyfrowy instrument muzyczny. Połącznie pomiędzy klawiaturą sterująca a na przykład laptopem odbywa się za pośrednictwem złącza USB. Natomiast starowanie i przesyłanie wszystkich danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami odbywa się za pomocą standardu Midi.

 

 

Czym kierować się dokonując wyboru ?

Przede wszystkim dokonując wyboru musimy zastanowić się jakie będzie główne przeznaczenie naszej klawiatury sterującej. Czy ma ona nam służyć jako integralna część wspomnianego powyżej instrumentu muzycznego, czy może ma to być kontroler ułatwiający nam wprowadzanie danych do komputera.
Klawiatura sterująca jako element instrumentu

Jeżeli ma to stanowić pełnowartościowy instrument klawiszowy służący do grania takiego jak na pianinie czy fortepianie, to i klawiatura musi wiernie odwzorowywać klawiaturę pianina akustycznego i spełniać określone normy. Dlatego w takim przypadku powinna to być klawiatura ważona z mechanizmem młoteczkowym licząca 88 klawiszy. Taka klawiatura oczywiście sama nam nie zagra i będziemy musieli ją podłączyć do jakiegoś zewnętrznego źródła, które zapoda do klawiatury sterującej próbkę brzmieniową. Może to być np.: modułu brzmieniowy lub komputer z dostępną biblioteką brzmień. Brzmienia te wydobywają się z komputera za pomocą wirtualnych wtyczek VST. Do takiego zestawu wystarczy podłączyć system nagłaśniający i otrzymujemy identyczne walory jakim dysponuje pianino cyfrowe. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku wykorzystania komputera musi on być o odpowiednio mocnych parametrach technicznych tak, by wykluczyć ewentualne opóźnienia w transmisji.

Klawiatura sterująca Midi do pracy z komputerem

Jeżeli natomiast szukamy klawiatury, która ma służyć nam tylko do wprowadzania określonych informacji do komputera, czyli np.: nut o określonej wysokości, to na pewno nie będziemy potrzebowali aż siedmiu oktaw. Tak naprawdę wystarczy nam nawet jedna oktawa, którą możemy cyfrowo w zależności od potrzeby zmieniać w górę lub w dół. Oczywiście jedna oktawa ma swoje duże ograniczenia ponieważ ręcznie jesteśmy zmuszeni do określania oktawy w momencie kiedy wychodzimy poza nią. Z tego względu zdecydowanie lepiej zakupić klawiaturę z większą ilością oktaw: minimum dwu, trzy a najlepiej trzy lub czterooktawową.

Jakość klawiatury, wielkość klawiszy

Jakość klawiatury, czyli cały mechanizm ma bardzo duże znaczenie dla naszego komfortu grania i pracy. Przede wszystkim mamy klawiatury ważone, keyboardowe, syntezatorowe, mini itp. W przypadku klawiatury służącej nam do grania fortepianowego powinna ona być szczególnie dobrej wysokiej jakości i jak najwierniej odwzorowywać mechanizm klawiatury pianina akustycznego.

W przypadku klawiatury do wprowadzania danych do komputera, ta jakość nie musi być aż tak wysoka co nie oznacz, że nie warto zainwestować w dobrej jakości klawiaturę. Im lepszej jakości ona będzie, tym sprawniej będziemy wprowadzać poszczególne dźwięki. W końcu jako muzycy wykorzystujemy ją do wprowadzania określonych nut, które maja określone wartości rytmiczne. O jakość klawiatury przede wszystkim decyduje jej mechanizm, rozmiar klawiszy, repetycja i specyfika artykulacji.

Na słabszą pod względem jakości klawiaturę mogą pozwolić sobie jedynie osoby, które tylko jednym palcem wprowadzają pojedyncze nuty. Jeżeli natomiast są to wielodźwięki, czyli całe akordy, a nawet całe sekwencje muzyczne, to zdecydowanie powinna być to klawiatura dobrej jakości. Dzięki temu praca z takim urządzeniem będzie bardzie komfortowa i znacznie sprawniejsza.

Podsumowanie

Przy wyborze klawiatury pod uwagę należy brać przede wszystkim nasze potrzeby i oczekiwania względem jej. To czy ma to być klawiatura do grania na żywo, czy tylko jako pomoc do przesłania danych do komputera. Tu liczy się rodzaj mechanizmu, ilość klawiszy (oktaw), dodatkowe funkcje (suwaki, pokrętła, przyciski) oraz oczywiście cena.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry