Jak nagrać wokal?

Zobacz Mikrofony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Monitory studyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl

Dobrze nagrać wokal jest pewnym wyzwaniem, ale przy zdobyciu niezbędnej wiedzy oraz przy zgromadzeniu odpowiedniego sprzętu wcale nie jest to takie skomplikowane. Możemy sami w domu zorganizować sobie takie domowe studio, w którym to będziemy mogli tego rodzaju nagrania realizować.

Domowe studio nagrań

To co będzie nam potrzebne do realizacji nagrania to na pewno komputer, który będzie rejestrował wszystkie nasze poczynania. Do tego by komputer mógł pełnić taką funkcje będzie musiał być wyposażony w odpowiednie oprogramowanie do rejestrowania dźwięku i jego obróbki. Taki program do DAW i właśnie w nim znajdują się wszystkie niezbędne narzędzia do nagrywania i obróbki naszej ścieżki dźwiękowej. Możemy modulować tam brzmienie nagranego sygnału, dodawać różnego rodzaju efekty, pogłosy itp. Oczywiście, żeby nagrać wokal niezbędny nam będzie mikrofon. Mikrofony dzielimy na takie dwie podstawowe grupy: mikrofony dynamiczne i mikrofony pojemnościowe. Każda z tych grup mikrofonów ma swoje określone charakterystyczne cechy, więc warto dobrze się zastanowić jaki dla nas będzie najodpowiedniejszy. Żeby jednak ten mikrofon mógł być podłączony do naszego komputera, będziemy potrzebowali interfejsu audio, które jest takim urządzeniem posiadającym przetworniki analogowo-cyfrowe, które nie tylko wprowadzają sygnał do komputer, ale również go wyprowadzają na zewnątrz np.: do kolumn. To takie podstawowe narzędzia bez których żadne domowe studio nie będzie mogło zaistnieć.

Takim kolejnymi elementami naszego domowego studia są m.in. monitory studyjne, które będą nam służyły do odsłuchiwania nagranego materiału. Warto zapatrzyć się właśnie w tego rodzaju monitory odsłuchowe i nie odsłuchiwać nagranego materiału na kolumnach hi-fi, które w pewnym stopniu wzbogacają i ubarwiają dźwięk. Realizując nagranie powinniśmy obróbkę dokonywać na możliwie najczystszej formie źródłowego materiału. Możemy również taki odsłuch i edycję prowadzić na słuchawkach, ale tu też warto by były to słuchawki typowo studyjne a nie audiofilskie, które podobnie jak w przypadku kolumn do słuchania muzyki sygnał mają wzbogacony np.: o podbicie basu itp.

Adaptacja lokalu studia

Jak już zgromadziliśmy sobie niezbędne do pracy poszczególne urządzenia naszego domowego studia, to należy odpowiednie przygotować pomieszczenie, w którym będziemy dokonywać nagrania. Idealnym rozwiązaniem jest gdy mamy możliwość zorganizowania reżyserki w oddzielnym pomieszczeniu oddzielonym szybą od pomieszczenia, w którym wokalista będzie pracować z mikrofonem, ale raczej rzadko w warunkach domowych na taki luksus możemy sobie pozwolić. Musimy zatem przynajmniej nasze pomieszczenie odpowiednio wygłuszyć, tak by fale dźwiękowe nie odbijały się bez potrzeby od ścian. Jeżeli nagrywamy wokal pod podkład, to osoba śpiewająca musi koniecznie odsłuch mieć na słuchawkach zamkniętych, tak by mikrofon nie ściągnął grającego podkładu. Samo pomieszczenie możemy wygłuszyć dostępnymi na rynku piankami, gąbkami, matami wygłuszające, piramidki, które stosuje się do wygłuszania pomieszczeń. Osoby z większym zasobem finansowym mogą zakupić specjalną kabinę dźwiękoszczelną, ale to już jest większy koszt poza tym, nie jest to też idealne rozwiązanie ponieważ dźwięk jest w pewien sposób tłumiony i fale dźwiękowe nie mają swojego naturalnego ujścia.

Prawidłowe ustawienie mikrofonu

Jest to mega istotny element przy nagrywaniu wokalu. Mikrofon nie może być ani za wysoko, ani za nisko, ani za daleko, ani za blisko. Wokalista musi zachować odpowiednią odległość od statywu, na którym znajduje się mikrofon. Jak zbyt blisko wokalista będzie mikrofonu, to oprócz tego co chcemy nagrać zostaną nagrane niepożądane odgłosy takie jak oddech czy mlaśnięcia. Z kolei jak mikrofon będzie za daleko, to będziemy mieli słaby sygnał nagrywanego materiału. Sam też mikrofon powinien mieć swoje optymalne miejsce w naszym domowym studio. Unikamy ustawiania statywu z mikrofonem przy samej ścianie bądź w rogu danego lokalu i staramy się znaleźć takie miejsce, które będzie najlepiej wygłuszone. Tutaj już musimy poeksperymentować z ustawieniem naszego statywu, w którym miejscu ten mikrofon najlepiej się sprawdza i gdzie ten nagrywany dźwięk jest w najczystszej i naturalnej postaci.

Podsumowując

Nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy by móc realizować nagrania na przyzwoitym poziomie. Zdecydowanie większe znaczenie ma tu wiedza na temat poszczególnych elementów naszego studia takich jak np.: wybór odpowiedniego mikrofonu. Następnie lokal należy odpowiednio zaadoptować poprzez wygłuszenie go, a na końcu pozostaje nam poeksperymentować, gdzie najlepiej ustawić mikrofon.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry