Jak regulować mocą oświetlenia?

Zobacz Oświetlenie, efekty dyskotekowe w sklepie Muzyczny.pl

Oświetlenie sceniczne, estradowe towarzyszy wszelkiego rodzaju spektaklom teatralnym, koncertom i różnego rodzaju przedstawieniom oraz wystawom. Jest to też pewnego rodzaju sztuka, która wymaga od operatora odpowiednich predyspozycji. Widząc szereg świateł w klubie, dyskotece czy teatrze warto wiedzieć, że te nowoczesne urządzenia są odpowiednio sterowane i zarządzane. I pomimo tak rozwiniętej technologii i w dużej mierze automatyzacji, to za tym wszystkim stoi jednak człowiek. To na tym wszystkim zarządza i kontroluje. Dlatego na dużych wydarzeniach, czy to muzycznych jak koncerty, czy teatralnych mamy odpowiedni sztab osób odpowiedzialnych za oświetlenie. Mają one różne urządzenia do dyspozycji, a takim jednym z urządzeń odpowiadających za natężenie mocy są między innymi dimmery. Urządzenia te pozwalają na w pełni profesjonalnie kontrolowanie jasność światła. 

Regulatory tyrystorowe

Jednym z podstawowych urządzeń do regulacji napięcia w celu zamiany natężania oświetlenia są regulatory tyrystorowe. Można je stosować z konwencjonalnymi źródłami światła takimi jak żarówki halogenowe i źródła żarowe. W przypadku żarówek LED wymagany będzie odpowiedni układ sterujący i żarówka taka będzie posiadała specjalne oznaczenie „Dimmable”. 

Sygnał DMX

Sygnał DMX to inteligentne systemy oświetleniowe mogą sterować intensywnością światła, zmieniać kolor, wyświetlać wzory świetlne, kierować strumień światła w dowolnym kierunku jak również odbierać muzykę i wyświetlać swój własny pokaz świetlny, synchronizując się z muzyką i innymi inteligentnymi urządzeniami. Taki system składa się z kilku elementów a do tych podstawowych należą sterownik, czyli nadajnika, urządzeń świetlnych tzw. odbiorników i okablowania. Do przesyłania informacji wykorzystuje się standard transmisji szeregowej RS-485 oraz wykorzystuje przewody XLR 3 i 5 pinowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dobrze jest pracować na dobrej jakości kablach, co pozwoli uniknąć wielu awarii. 

Ściemniacze manualne i automatyczne

Naszym oświetleniem możemy sterować ręcznie lub jeżeli pozwala nam na to urządzenie możemy mieć to w pełni zautomatyzowane. Są na rynku urządzenia, które mają bardzo szeroki zakres ściemniania i rozjaśniania od 0 do 100%. 

Design

Na rynku mamy bardzo szeroką paletę efektów scenicznych, które dzięki swojej charakterystyce nadają odpowiedniego klimatu. Dzięki wykorzystaniu takich efektów scenicznych jak np.:  Showtec Edison Star E6 możemy uzyskać niepowtarzalny design retro. To właśnie takie efekty powodują, że dana impreza czy wydarzenie nabiera specyficznego niepowtarzalnego oryginalnego klimatu.  

Podsumowanie

Na wstępie powiedzieliśmy sobie, że nie lada sztuką jest odpowiednie dobranie i dopasowanie oświetlenia do danego wydarzenia, a osoby zajmujące się tą profesją powinny mieć odpowiednie predyspozycje. Warto tu też dodać, że oprócz odpowiedniego przygotowania technicznego dobrze by osoba zarządzająca oświetleniem naprawdę pasjonowała się tą dziedziną. I rzeczywiście te najlepiej oświetlone imprezy i wydarzenia widać, że są obsługiwane przez prawdziwych pasjonatów. Bo tak jak dla prawdziwego muzyka, muzyka jest też również życiową pasją, tak też dla oświetleniowca jego pasją powinno być właśnie oświetlenie. 

 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry