Jak wybrać słuchawki DJ?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Słuchawki dla DJ-a w sklepie Muzyczny.pl

Dobry wybór słuchawek zapewni nie tylko ochronę przed hałasem z zewnątrz, ale także dobrą jakość dźwięku. Jednak sam zakup nie jest tak prosty i oczywisty, gdyż producenci wprowadzili na rynek wiele rodzajów słuchawek o różnych parametrach, a także wyglądzie. Odpowiedni dobór sprzętu nie tylko zapewni przyjemność słuchania muzyki ale także komfort noszenia, co jest równie ważną cechą dla każdego DJa.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie?

Nasze słuchawki przede wszystkim powinny dobrze przylegać do ucha abyśmy nie słyszeli dźwięków z otoczenia. Ponieważ DJ zazwyczaj pracuje w miejscu o dużym natężeniu dźwięku, jest to bardzo ważna cecha. Dlatego też interesują nas głównie słuchawki zamknięte.

Jednym z ciekawszych tańszych modeli występujących na rynku o jakim warto wspomnieć to AKG K518. Oferują zaskakująco dobrą jak na przedział cenowy jakość oraz komfort grania. Nie jest to jednak model pozbawiony wad, lecz ze względu na cenę naprawdę warto o niektórych zapomnieć.

Wiele osób poszukuje słuchawek pod kątem jakości dźwięku. Jest to jak najbardziej poprawny tok myślenia, ponieważ ze względu na częstość używania dźwięk ten powinien być jak najlepszy, dzięki czemu nie będziemy musieli przesadzać z głośnością. Brzmienie musi być dokładnie takie jak lubimy.

Jednak poza walorami dźwiękowymi, występuje również wiele cech na które trzeba zwrócić uwagę. Pałąk łączący słuchawki nie powinien być ani za mały, ani za duży, powinien mieć również dobrą możliwość regulacji. Kolejną cechą jest również komfort noszenia. Nie powinny nas uciskać i drażnić, gdyż zazwyczaj wielokrotnie nakładamy je na głowę lub też w ogóle ich nie zdejmujemy. Zbyt ciasne słuchawki spowodują spory dyskomfort podczas dłuższej pracy, zbyt luźne z kolei nie będą odpowiednio przylegać do ucha.

Pioneer HDJ-500R słuchawki DJ

Pioneer HDJ-500R słuchawki DJ, źródło: muzyczny.pl

Przed konkretnym zakupem warto poszukać opinii w Internecie o danym modelu, jak i również przeczytać zalecenia producenta. Bardzo ważna jest też wytrzymałość mechaniczna słuchawek. Jak wcześniej wspomniałem, słuchawki dla DJa powinny cechować się wysoką wytrzymałością, ze względu na częstość używania. Wielokrotne ściąganie i zakładanie na głowę powoduje szybkie zużycie.

Powinniśmy zwrócić uwagę na budowę pałąku, gdyż on jest najczęściej narażony na uszkodzenia ponieważ przy zakładaniu na głowę jest często „rozciągany” po czym wraca na miejsce, następnie na gąbki które pod wpływem eksploatacji lubią pękać. W przypadku gdy kupujemy drogi model wysokiej klasy, warto sprawdzić dostępność części zamiennych.

Dosyć istotną sprawą jest sam przewód. Powinien być gruby oraz solidny, odpowiedniej długości. Jeśli będzie za długi będziemy się o niego potykać lub ciągle go o coś zaczepiać, co prędzej czy później spowoduje jego uszkodzenie. Powinien być dość elastyczny, najlepiej jeśli część przewodu będzie spiralna. Dzięki temu nie będzie ani za długi ani za krótki, jeśli będziemy oddalali się od konsoli spirala się rozciągnie i nic się nie stanie.

Preferowane marki jakie powinniśmy brać pod uwagę podczas zakupu to AKG, Allen & Healt, Denon, Pioneer, Numark, Stanton, Sennheiser, Sony, Technics, Shure i inne. Tutaj nie można wyróżnić typowych liderów, gdyż jedynie co ogranicza to preferencje cenowe.

Ze względu na konstrukcje innych rodzajów słuchawek nie powinniśmy brać ich pod uwagę gdyż zwyczajnie nie będą należycie spełniać swojego zadania. Jednakże w ostatnim czasie pojawiła się moda na jeszcze jeden rodzaj słuchawek.

Słuchawki douszne (dokanałowe)

Są mobilne, mają niewielki rozmiar, dużą wytrzymałość oraz są bardzo dyskretne. Mają jednak kiepską jakość brzmienia w paśmie niższych częstotliwości, co jest spowodowane ich wielkością. Jeżeli jesteś fanem tego rodzaju słuchawek, również warto się za nimi rozejrzeć. W porównaniu do tradycyjnych, zamkniętych mają jedną zasadniczą wadę: nie da się ich tak szybko ściągnąć i założyć jak w przypadku zamkniętych, nausznych. Stąd nie każdy ten typ preferuje. Dość popularnym modelem w tym segmencie jest XD-20 marki Allen & Healt.

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe, źródło: muzyczny.pl

Parametry słuchawek

Prawdę mówiąc to sprawa drugorzędna, jednak przy zakupie warto choćby zwrócić na nie uwagę. Przede wszystkim interesuje nas impedancja, pasmo przenoszenia, rodzaj wtyku, skuteczność oraz waga. Jednak idąc dalej patrzymy na parametry i nic nam to nie mówi.

Poniżej krótki opis każdego parametru

• Impedancja – im wyższa, tym większą moc należy dostarczyć aby uzyskać odpowiednią głośność. Wiąże się jednak z tym pewna zależność, im mniejsza impedancja tym większa głośność oraz podatność na szumy. W praktyce odpowiednia wartość impedancji powinna zawierać się w przedziale 32-65 ohm.

• Pasmo przenoszenia – powinno być jak najszersze, abyśmy słyszeli odpowiednio wszystkie częstotliwości. Audiofilskie słuchawki mają bardzo szerokie pasmo przenoszenia, jednak trzeba wziąć pod uwagę jakie częstotliwości słyszy ludzkie ucho. Prawidłowa wartość oscyluje w zakresie 20 Hz – 20 kHz.

• Rodzaj wtyku – w przypadku słuchawek DJ’skich dominuje wtyk typu Jack 6,3” popularnie zwany jako duży. Zazwyczaj producent w komplecie daje nam zestaw odpowiednich przelotek, redukcji, jednak nie jest tak zawsze. Warto zwrócić na to uwagę.

• Skuteczność – inaczej SPL, oznacza głośność słuchawek. W naszym przypadku, czyli praca w dużym hałasie, powinien on przekraczać poziom 100dB który w dłuższym czasie może być niebezpieczny dla słuchu.

• Waga – zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jednak warto pomyśleć o dość lekkich słuchawkach aby zapewnić sobie jak najwyższy komfort pracy.

Podsumowanie

W powyższym artykule opisałem jak wiele czynników wpływa na należyty dobór słuchawek. Walory brzmieniowe są ważnym czynnikiem, jednakże nie najważniejszym ,jeżeli poszukujemy słuchawek w tym konkretnym zastosowaniu. Jeśli uważnie przeczytałeś cały tekst, z pewnością wybierzesz odpowiedni sprzęt dla siebie, który pozwoli na długie, bezproblemowe oraz przyjemne użytkowanie.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry