Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Większość osób nie będących perkusistami nawet w minimalnym stopniu nie zdaję sobie sprawę, jak ważną częścią składową perkusji jest stopa. Znalezienie odpowiedniej i takiej, która będzie odpowiadała naszym preferencjom oraz wymaganiom może się okazać nie lada problemem.
Rynek jest bardzo szeroki i oferuje nam dosłownie dziesiątki przeróżnych modeli zaczynając od tych nisko budżetowych kierowane głównie do początkujących perkusistów a kończąc na tych najbardziej zaawansowanych technologicznie kosztujących nawet po kilka tysięcy złotych, na które decydują się już tylko bardzo wytrawni perkusiści z zasobnym portfelem. Większość stopek dla początkujących jest do siebie bardzo zbliżona nie tylko pod względem ceny, ale również jakości wykonania, możliwości ustawień czy precyzyjności działania. Żeby dopasować najbardziej odpowiadającą nam powinniśmy przetestować co najmniej kilka różniących się od siebie modeli i podpowiem, że nie warto na tej części perkusji oszczędzać. Statyw pod blachę, czy będzie taki czy inny nie ma aż tak wielkiego znaczenia, bo nie mamy z nim bezpośredniego kontaktu, tylko z czynelem który zagrywany jest pałką. Ze stopą jest inaczej i mamy z nią bezpośredni kontakt, a od jej jakości i precyzyjność zależy komfort naszego grania.
Oczywiście nawet najlepsza stopa sama nie zagra i nie zastąpi wielogodzinnych ćwiczeń udoskonalających naszą technikę. Zrzucanie winy na kiepskiej jakości sprzęt czy niedyspozycje fizyczną jest marną wymówką. Trzeba po prostu codziennie, systematycznie i z głową ćwiczyć.
Od kilku lat oprócz stopek łańcuchowych bardzo popularnymi stały się stopy na pasku. Większość czołowych producentów ma w swojej ofercie takie modele, które mogą być na łańcuchu albo na pasku. Dotyczy to przeważnie droższych modeli, choć coraz częściej jest i taka możliwość w tańszych. I tak jak w większości tego rodzaju sprzęcie tutaj również mamy wiele rozbieżności pomiędzy perkusistami. Są tacy, którzy bardzo sobie chwalą stopę paskową doceniając w niej większą precyzyjność czy szybkość ale są tacy, którzy mają negatywną ocenę tej technologii i zdecydowanie preferując stopy łańcuchowe. Na pewno jest to spowodowane też tym, że w przeważającej większości w obiegu były stopy łańcuchowe i Ci wszyscy którzy, od lat grają na takiej potrzebują czasu na to by się przyzwyczaić do pracy stopy paskowej. Są to już indywidualne predyspozycje i jedni potrzebują tego czasu mniej inni trochę więcej, a niektórym w ogóle ciężko jest się przestawić.
Podstawą wyboru naszej nowej stopy powinna być pełna kontrola nad nią. Musimy przede wszystkim umieć zapanować nad jej działaniem. Nie może być takiej sytuacji, że zaczyna nam ona w jakiś niekontrolowany sposób się zachowywać i np.: zagrywać jakieś dodatkowe niezaplanowane uderzenie wynikające z siły rozpędu. Drugim kryterium jest dopasowanie do techniki gry jaką się posługujemy bo możemy np.: grać z pięty albo z palców. Gatunek wykonywanej muzyki też powinien być brany pod uwagę ponieważ są stopy, które będą świetnie sprawdzały się szybkościowo ale kosztem artykulacji i są stopy, które nie będą może takimi ekspresami, robiącymi młóckę, ale za to będą bardziej precyzyjne pod względem artykulacyjnym. Pamiętajmy też, że oprócz samego mechanizmu duże znaczenie ma wielkość, waga i kształt oraz materiał z jakiego został wykonany bijak. Możemy w stopie zainstalować sobie taki bijak jaki nam najlepiej odpowiada i nie jesteśmy skazani na ten od producenta. Są nawet firmy zajmujące się produkcją samych bijaków więc na pewno znajdziemy odpowiedni dla siebie. Tak więc wybór mamy naprawdę ogromny i nie upierajmy się przy jednym modelu, który nam się akurat spodobał wizualnie czy tylko dlatego, bo jakiś znany perkusista na nim gra. Podstawą naszego wyboru powinien być przede wszystkim komfort i precyzja naszego grania.
Jednymi z czołowych producentów, na których warto zwrócić uwagę mających w swojej ofercie te same modele do wyboru zarówno w wersji paskowej jak i wersji łańcuchowej są: Pearl ze swoimi legendarnymi seriami Eliminator i Demon, Tama z kultową serią Iron Cobra, Yamaha z bardzo szeroką serią FP. Stopy te charakteryzują się bardzo dobrymi mechanizmami oraz dają spore spektrum jeżeli chodzi o regulację zwłaszcza w przypadku Perla. Zamiana natomiast paska na łańcuch lub odwrotnie, też nie przysparza większych kłopotów i trwa zaledwie kilka minut. Warto też pamiętać o takich potentatach sprzętu perkusyjnego jak DW, Ludwig, Premier czy Sonor.
↑ Do góry