Pojedyncze stopy perkusyjne w naszym sklepie muzycznym
Kiedy myślimy o rytmice w kontekście instrumentów muzycznych, większości z nas do głowy przychodzi od razu perkusja akustyczna, która sama w sobie nie jest jednak pojedynczym instrumentem, lecz zestawem złożonym z wielu osobnych komponentów. W skład zestawu perkusyjnego wchodzi wiele elementów, takie jak pojedyncze instrumenty, czyli między innymi bęben centralny, werble czy talerze, a także bardzo wiele elementów łączących te pojedyncze instrumenty w całość. Perkusista powinien posiadać bardzo dobrą koordynację ruchową, bowiem najczęściej gra nie tylko używając pałek perkusyjnych trzymanych w dłoniach, ale także grając za pomocą stopy perkusyjnej. Dlaczego ten element jest tak ważny?
RYTM I DYNAMIKA
To jak zabrzmi nasz zestaw perkusyjny będzie zależało nie tylko od samych instrumentów, ale także od sposobu gry na perkusji, a to łączy się ze sprzętem dodatkowym, takim jak stopa perkusyjna. Element ten jak sama nazwa wskazuje, służy do grania za pomocą stopy. Po wciśnięciu pedału urządzenia, uwalnia się bijak przypominający nieco pałkę perkusyjną, który następnie uderza w bęben centralny. Na tym można by zakończyć opis stopy perkusyjnej, jednak jej mechanizm jest znacznie bardziej skomplikowany niż może się wydawać. Urządzenia te znacznie różnią się miedzy sobą w zależności od tego którą stopę wybierzemy. Pojedyncza stopa uderza w bęben tylko raz po jednorazowym jej wciśnięciu, jednak dostępne są także stopy podwójne, a nawet takie, które uderzają w bęben kilka razy. Jeśli jednak wybieramy swój pierwszy element tego typu i nie wiemy na jaki się zdecydować, bezpiecznie będzie wybrać stopę pojedynczą. Podczas wyboru warto zwracać uwagę na kilka elementów. Gra na perkusji powinna być komfortowa, dlatego długość stopy powinna być wystarczająca, tak by sam pedał nie był dla nas zbyt krótki. W przypadku sto perkusyjnych dla dzieci lepszym wyborem będą jednak krótkie elementy. Wpływ na komfort gry ma także siła jaką należy użyć do wciśnięcia stopy, a to z kolei zależy od siły oraz ilości sprężyn w które wyposażona jest stopa. Im większy naciąg, tym większej należy użyć siły w celu wciśnięcia stopy. Siła naciągu nie powinna być zbyt mała, bowiem wówczas w trakcie gry bijak może się uruchomić przez przypadek przy niewielkim nacisku. Warto pamiętać, że po zakupie stopy możemy dokupić do niej akcesoria które mogą poprawić komfort gry, a niekiedy nawet charakter brzmienia uzyskanego w trakcie gry. Na jakie akcesoria warto zwracać szczególną uwagę?
OPCJONALNE DODATKI
Jednym z najważniejszych dodatków do stopy perkusyjnej są same sprężyny. Dokupowane są one miedzy innymi po to, aby zwiększyć siłę nacisku. W niektórych stopach możemy bowiem dołożyć dodatkową sprężynę, lub zwyczajnie wymienić słabszą na taką o większej sile naciągu. Sprężyny z czasem mogą się zużywać, dlatego wymiana starych sprężyn na nowe może znacznie poprawić komfort gry. Stopa perkusyjna jest mechanizmem z wieloma ruchomymi częściami, dlatego warto od czasu do czasu je przeczyścić aby nie dostawał się do nich kurz, który mógłby negatywnie wpłynąć na wygodę gry. Do tego celu wystarczy zwykła szmatka, jednak lepszym wyborem będą specjalne środki do czyszczenia i konserwacji. Kolejnym chętnie wybieranym elementem sa bijaki, które różnią się od siebie między innymi zakończeniem oraz długością. Zakończenie bijaka ma bardzo duży wpływ na brzmienie jakie uzyskamy, dlatego warto mieć w zanadrzu dwa różne rodzaje aby móc uzyskać większą różnorodność brzmienia.