Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Yamaha, to znany na całym świecie producent instrumentów muzycznych. Firma ma w swojej ofercie instrumenty w różnych przedziałach cenowych i przeznaczone dla muzyków o rożnym stopniu zaawansowania. Poniższy artykuł ma na celu przybliżyć Państwu i pomóc w wyborze najodpowiedniejszego fletu prostego, przeznaczonego do nauki.
W tej dziedzinie produkty Yamahy wydają się być bezkonkurencyjne, a dwa flagowe modele – Yamaha YRS23 i YRS24B od lat biją rekordy popularności.
Kluczem do sukcesu okazało się uzyskanie kompromisu między niezawodnością, odpornością na uszkodzenia (cechami bardzo istotnymi przypadku fletów szkolnych), a doskonałym brzmieniem i niską, przystępną ceną.
Różnica między dwoma modelami polega głównie na systemie palcowania – YRS23, jest fletem o systemie niemieckim, YRS24B – palcowanie barokowe.
Kluczem do brzmienia jest materiał z którego wykonano instrument. W obydwu przypadkach jest to trwała żywica polimerowa, która zapewnia ciepły i delikatny dźwięk, zbliżony do tego który występuje przy konstrukcjach wykonanych z drewna. Jednocześnie, materiał ten jest dużo bardziej wytrzymały. Inna pozytywną cechą żywicy polimerowej jest fakt, że w odróżnieniu od drewna, nie nasiąka ona wilgocią, co bywa częstą przyczyną uszkodzeń. Jest to bardzo częsty problem w przypadku początkowych etapów nauki gry, gdy uczniowie dopiero uczą się prawidłowego dmuchania w ustnik.
Flety Yamahy z rodziny YRS są obecnie najczęściej polecanymi przez nauczycieli gry, również z tego powodu, że w bardzo łatwy i niewymagający wysiłku sposób można wydobywać z niego pierwsze dźwięki. Precyzja wykonania sprawia, że nuty są czyste i bardzo dobrze stroją, co również jest kluczową cechą w przypadku fletów przeznaczonych do nauki. Nie bez znaczenia jest także cena – oba instrumenty są jednymi z najtańszych na rynku.
Jaki system palcowania powinienem wybrać?
W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nie jest tak, że któryś z nich jest bardziej odpowiedni do nauki. Kwestie wyboru zazwyczaj rozstrzyga nauczyciel, nie mniej jednak niemiecki system palcowania jest nieco łatwiejszy do opanowania w początkowym etapie nauki. Nie przekłada się to jednak na popularność, większość publikacji i podręczników do nauki jest bowiem ukierunkowana na barokowy system palcowania. Na czym polega więc różnica? Chodzi głównie o wydobycie dźwięku „F” (rysunek poniżej). Mimo iż palcowanie niemieckie na pierwszy rzut oka wydaje się prostsze, to może powodować kłopoty w intonacji przy wydobywaniu dźwięku Fis.
Dlaczego Yamaha?
Wszystkie najważniejsze argumenty za wyborem instrumentów tego japońskiego producenta wymieniłem już wcześniej. Na koniec dodam tylko, że żadna firma muzyczna na świcie nie jest bardziej zasłużona jeśli chodzi o konstruowanie i budowę instrumentów szkolnych. To ogromne doświadczenie pomaga twórcom na ciągłe rozwijanie się w tej dziedzinie.
Komentarze
… a dla mojej córki szukam palcowania renesansowego (ot taki ma plan pani nauczycielka) a tu ani słowem o tym…
jafi
Kupiłam dziecku do nauki i w zupełności wystarcza, dobry sprzęt za rozsądne pieniądze.
Ania