Zobacz Gramofony w sklepie Muzyczny.pl
Mogłoby się wydawać, że sprzęt ten odejdzie w zapomnienie, a tu zyskuje on coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród zawodowych didżejów, ale również wśród melomanów. Posiadanie gramofonu i wykorzystywanie go do słuchania płyt winylowych stało się coraz bardziej trendy. Kiedy pod koniec lat 80 XX wieku zaczęła wchodzić nowa technologia i pojawiły się płyty CD, duża cześć osób była przekonana, że gramofon tu już przeżytek. I rzeczywiście w latach 90 ubiegłego stulecia, gdzie płyta CD zdominowała rynek muzyczny nikomu by nie przyszło na myśl, że za kilkanaście lat gramofony i płyty winylowe wrócą do łask i znajdą zastosowanie na tak dużą skalę.
Różnica między gramofonem DJ-skim a domowym
Zarówno jeden jak i drugi odtwarza muzykę jednak każdy z nich ma swoje odpowiednie cechy, które sprawiają, że każdy z nich ma trochę inne zastosowanie. Gramofony, które wchodzą w skład konsoli DJ-a, to przeważnie w pełni manualne maszyny, gdzie użytkownik wszystkie czynności wykonuje ręcznie. W gramofonach domowych najczęściej takie czynności jak położenie igły na płycie odbywa się automatycznie. Gramofony DJ-skie mają mocniejsze silniki, które posiadają zwiększoną moc obrotową oraz najczęściej są bardziej wytrzymałe. Wydawać by się mogło, że takie gramofony przeznaczone dla didżejów są zdecydowanie droższe od tych, które mają zastosowanie typowo domowe. Nic bardziej mylnego a nawet często bywa zupełnie odwrotnie. Wszystko jak zwykle uzależnione jest od jakości zastosowanych materiałów, technologii wykonania i renomy samego producenta.
Jaki gramofon kupić?
To jaki wybrać gramofon do didżejowania zależy przede wszystkim od tego jak bardzo chcemy bezpośrednio ingerować w odtwarzaną przez nas muzykę. W przypadku gramofonów do skreczowania czy miksowania warto zainwestować w gramofon z napędem bezpośrednim tzw. Direct Drive. Silnik takiego gramofonu znajduje się pod talerzem na jego środku dzięki czemu niemal natychmiast osiągają prędkość docelową zaplanowanej ilości obrotów na minutę. Mają też wyższy moment obrotowy dzięki czemu talerz jest mniej podatny na działanie czynników zewnętrznych. Dużym plusem gramofonów z tego typu napędem jest to, że dają możliwość dowolnej regulacji tempa, a to z kolei bardzo pomocne jest przy miksowaniu jednego utworu z drugim. Dzięki takiej możliwości podczas odtwarzania poszczególnych utworów i ich miksowania mamy pełną kontrolę nad płynnością i dynamiką łączonych ze sobą utworów.
Jeżeli natomiast nasza ingerencja ograniczać się ma jedynie do typowego odtwarzania utworów, to zdecydowanie wystarczy nam gramofon z napędem paskowym. Taki napęd obraca talerz za pomocą elastycznego, gumowego paska połączonego z silnikiem. Pasek tworzy wówczas owijkę wokół talerza i elementu obrotowego silnika. Pamiętajcie jednak, że taki gramofon nie nadaje się do skreczowania ani miksowania ponieważ mają przede wszystkim za słabą moc.
Podsumowując
Na rynku dostępne są trzy rodzaje gramofonów: automatyczne, półautomatyczne i manualne. Każdy z nich ma inne przeznaczenie i każdy z nich skierowany jest do innego użytkownika. W przypadku automatycznego wystarczy umieścić płytę wcisnąć start i spokojnie delektować się muzyką. W tego rodzaju gramofonach mamy wszystko zautomatyzowane. Jeżeli chodzi o półautomatyczne to tu, oprócz położenia płyty musimy również opuścić ramię w miejscu gdzie chcemy zacząć odtwarzać muzykę. I ostatnia grupa gramofonów manualnych, które najlepiej się sprawdzają w pracy didżeja. Tu użytkownik wszystko wykonuje sam ręcznie, od położenia igły na płycie po regulację prędkości itp. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie wykorzystać gramofon do skreczowania czy miksowania, to koniecznie wyposażony ona musi być w napęd bezpośredni. Jeżeli chodzi o jakość brzmienia, to ogromny wpływ ma same wykonanie danego modelu. Im jest on lepiej i dokładniej wykonany mechanicznie, tym lepszy dźwięk z niego uzyskamy.
↑ Do góry