Jaki instrument dla dziecka?

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary klasyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Mandoliny i ukulele w sklepie Muzyczny.pl

Wybór instrumentu muzycznego dla dziecka nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim powinien być on dopasowany do wieku dziecka i jego możliwości. Do najczęściej wybieranych instrumentów w ostatnich latach niewątpliwie należą keyboardy i gitary. 

Zarówno jeden jak i drugi instrument wymaga odpowiednich predyspozycji. Warto zanim podejmiemy ostateczną decyzje o zakupie danego instrumentu, warto zasięgnąć porady specjalisty w tej kwestii. Możemy np.: udać się z dzieckiem na taką próbną lekcję gry na gitarze, keyboardzie czy innym wybranym instrumencie. To pozwoli nam rozeznać, czy nasza pociecha ma ku temu instrumentowi predyspozycje czy też nie. 

Jeżeli chodzi o gitary to mamy ich kilka rodzajów. I tak mamy gitary klasyczne, akustyczne, elektroakustyczne, elektryczne, basowe akustyczne, basowe elektryczne. Są dwie szkoły mówiące na jakim rodzaju najlepiej rozpoczynać naukę. Jedna cześć pedagogów oraz czynnych muzyków uważa, że naukę powinno się rozpoczynać od razu na takim instrumencie na jakim chce się grać docelowo. Druga część uważa, że bez względu na wszystko naukę powinno się rozpocząć od gitary klasyczne, ewentualnie akustycznej. Każda grupa oczywiście ma swoje racje. Za tą drugą opcją przemawia przede wszystkim to, że instrument akustyczny jakim jest gitara klasyczna czy akustyczna zdecydowanie mniej błędów wybacza. Dzięki temu podczas ćwiczenia jesteśmy poniekąd zmuszeni do większej koncentracji i dokładności. Sporo jest w tym racji, bo nawet zawodowi gitarzyści elektryczni często dla wzmocnienie swoich palców i poprawienia techniki gry do ćwiczenie używają gitary akustycznej. 

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem na jaki należy zwrócić uwagę wybierając instrument dla naszego dziecka to odpowiedni dobór modelu pod względem rozmiaru. Nie możemy kupić sześciolatkowi gitarę w rozmiarze 4/4, bo zamiast zachęcić dziecko do nauki spowodujemy efekt odwrotny. Za duży instrument będzie niewygodnym i dziecko sobie z nim nie poradzi. Dlatego też producenci gitar oferują różne rozmiary swoich instrumentów poczynając od tego najmniejszego 1/8 po coraz większe ¼ ½ ¾ i standardowy rozmiar dla starszej młodzieży i dorosłych 4/4. Oczywiście jeszcze możemy spotkać rozmiary pośrednie tak jak np.: 7/8. Gitara dla dziecka – jaką wybrać? – YouTube

 

A co zrobić, jeżeli nasze dziecko chciałoby grać na gitarze, ale po kilku próbach okazało się, że mu to bardzo ciężko idzie. Wtedy możemy zaproponować mu ukulele, które w ostatnich latach stało się bardzo popularnym instrumentem. Ukulele jest instrumentem bardzo podobnym brzmieniowo do gitary. Jednak ze względu na to, że zamiast sześciu strun posiada cztery struny, technika łapania akordów jest znacznie prostsza. Tu wystarczy dosłownie jednym palcem przytrzymać strunę na gryfie, by uzyskać już jakiś akord. Tak żartobliwie można stwierdzić, że ukulele to taka gitara dla leniwców. Bardzo fajnym dobrze wykonanym modelem jest ukulele sopranowe Baton Rouge V2 SW. Baton Rouge V2 SW sun ukulele sopranowe – YouTube

 

Instrument ten charakteryzuje się przyjemnym brzmieniem i co zapewne wielu wielbicieli ukulele ucieszy jest stosunkowo niedrogi. 

Obok ukulele i gitary bardzo często wybieranymi instrumentami są keyboardy. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym instrumentem są specjalnie dedykowane budżetowe modele keyboardów edukacyjnych. Keyboard taki wyposażony jest w funkcję edukacyjną, która odpowiednio krok po kroku przeprowadzi początkującego adepta sztuki muzycznej przez pierwsze etapy nauki. Takimi pionierami w produkcji tego rodzaju keyboardów są marki Yamaha i Casio. Obydwaj producenci mocno ze sobą konkurują w tym segmencie instrumentów. Warto zatem porównać sobie brzmienia, funkcje oraz wykonanie obydwu producentów za nim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie, a jest w czym wybierać, bo obydwie marki mają pokaźną ofertę. Yamaha PSR E 363 – YouTube

 

Takim bardzo ambitnym instrumentem, o którym nie możemy zapomnieć jest oczywiście pianino. Jeżeli więc nasza pociecha ma ambicje i ten instrument jest bliski jego sercu, to zdecydowanie warto w taki instrument zainwestować. Na rynku mamy dostępne pianina akustyczne i cyfrowe. Oczywiście, te pierwsze są znacznie droższe, wymagają odpowiednich warunków lokalowych oraz okresowego strojenia. Do nauki i późniejszego grania jak najbardziej jest to bardzo dobra propozycja, ale niestety nie każdy może sobie na taki instrument pozwolić. Dlatego doskonałą alternatywą dla pianina tradycyjnego są pianina cyfrowe. W segmencie budżetowym, koszt takiego instrumentu kształtuje się mniej więcej od 1500 do 3000 zł. Tu również podobnie jak w przypadku keyboardów najbogatszą ofertę przedstawi nam Casio i Yamaha. 

Podsumowanie

Oczywiście jest jeszcze wiele innych instrumentów muzycznych, na których warto nauczyć się grać. My tu poruszyliśmy tylko część z nich, które należą w obecnych czasach do najczęściej wybieranych. Mamy jeszcze całą grupę instrumentów perkusyjnych czy dętych, choć w przypadku tych ostatnich jak np.: trąbka czy saksofon, to ze względu na sposób wydobywania dźwięku nie są one najlepszą propozycją dla najmłodszych. Za to np.: harmonijka ustna może być takim doskonałym początkiem przygody muzycznej. 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry