Jaki keyboard dla sześciolatka?

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl

Jest to jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie kiedy odkryjemy, że nasza pociecha ma predyspozycje muzyczne i co raz bardziej zaczyna interesować się muzyką.

Rynek oferuje nam dziesiątki różnorodnych modeli za które będziemy musieli zapłacić od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Będą one różnić się przede wszystkim zaawansowaniem technologicznym, funkcjonalnością, oraz możliwościami jaki dany instrument nam daje. Rozpiętość między jednym a drugim instrumentem mogą okazać się kolosalne i spowodować u nas dezorientację. Mamy dziesiątki modeli różniące się klawiaturą, brzmieniem oraz samą jakością wykonania. Bez względu na nasze możliwości finansowe, powinniśmy jednak spojrzeć na to bardziej przez pryzmat samego dziecka niż koncentrować się na naszych osobistych oczekiwaniach wobec instrumentu. Musimy pamiętać o tym, że to co dla nas może być priorytetem dla dziecka może wydawać się mało ważnym dodatkiem. Nie popełnijmy błąd na samym początku i nie kupmy instrumentu ze zbyt skomplikowanymi funkcjami gdzie my sami będziemy mieli problem z ich rozszyfrowaniem.

Co jest najważniejsze?

Musi być to instrument na, którym nasz mały artysta będzie chciał rozwijać swoje umiejętności i na pewno na początku nie będą go interesować zbyt zaawansowane możliwości tego instrumentu. Powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na łatwość poruszania się po menu instrumentu, gdzie będziemy mieli możliwość wyboru barwy czy rytmu. W większości keyboardów instrumenty te mają podział na dwa banki: bank barw i bank rytmów. Łatwość zmiany podczas gry danej barwy czyli przejście z jednego instrumentu na drugi znacznie uatrakcyjni wykonanie jakiegoś utworu. Z kolei w banku rytmów powinniśmy mieć funkcję tzw. wariacji, która da nam możliwość rozbudowania danego rytmu. Te dwie podstawowe funkcje keyboardu powinny być jak najbardziej łatwe w obsłudze, wręcz intuicyjne.

W większości keyboardów dla dzieci jest tzw. funkcja edukacyjna, która ma za zadanie pomóc naszemu dziecku w nauce gry. Oparta ona jest na wgranych ćwiczeniach i popularnych melodiach ze zróżnicowanym stopniem trudności od najprostszych do coraz to trudniejszych. Na wyświetlaczu naszego instrumentu mamy podany układ rąk wraz z pięciolinią gdzie wyświetlane są nutki i kolejności w jakiej mamy dany dźwięk zagrać i którym palcem. Dodatkowo nasz keyboard może być wyposażony w podświetlane klawisze, które wskazują który klawisz w danej chwili ma być naciśnięty. Bardzo istotny elementem naszego instrumentu powinna być tzw. dynamiczna klawiatura

W tych najtańszych i najprostszych keyboardów niestety jest zwykle on nie dynamiczna. Taka klawiatura „nie dynamiczna” nie reaguje na siłę z jaką naciskamy dany klawisz. I bez względu na to czy mocno zagramy czy słabo naciśniemy klawisze dźwięk z instrumentu będzie taki sam. Natomiast posiadając dynamiczną klawiaturę, mamy możliwość interpretacji danego utworu. Jeżeli zagramy dany dźwięk zdecydowanie i mocno będzie on głośny, jeżeli zagramy dany dźwięk delikatnie i słabo będzie on cichszy. Każdy instrument posiada tzw. polifonię głosową, która polega na tym że dany instrument może wykonać jednocześnie określoną ilość dźwięków naraz.

Yamaha PSR E 353

Yamaha PSR E 353, źródło: Muzyczny.pl

Ile to będzie nas kosztować?

Minimalna kwota jaka powinniśmy przeznaczyć na zakup instrumentu powinna kształtować się na poziomie ok 800 – 1000 zł. W tej cenie nasz keyboard powinien posiadać już pięciooktawową dynamiczną klawiaturę z co najmniej 32 głosową polifonią. Przy tych założeniach nasze podstawowe oczekiwania spełnia Yamaha model PSR-E353 oraz Casio model CTK-4400. Są to instrumenty o bardzo podobnych możliwościach i funkcja posiadających pokaźny bank barw i rytmów oraz funkcję edukacyjną. Casio posiada trochę większą polifonię.

W kwocie do 1200 zł rynek oferuje nam już znacznie bardziej rozbudowane modele z większą ilością możliwości i zdecydowanie lepiej brzmiących m.in. Yamaha PSR-E443 czy Casio CTK-6200, gdzie jest jeszcze więcej brzmień i rytmów. W obydwu tych modelach zostały zamontowane dwudrożne głośniki co z pewnością ma duży wpływ na jakość brzmienia wykonywanych utworów. Rozsądnym wydaje się zakończyć nasze poszukiwania instrumentu na kwocie 2000zł, gdzie jak na pierwszy keyboard dla naszego sześciolatka to ta kwota powinna okazać się wystarczająca. I tutaj do wyboru mamy jeszcze jedną markę Rolanda model BK-3 za ok 1800 zł. Casio za ok.1900 zł oferuje nam model WK-7600 z 76 klawiszami, gdzie standardowo we wszystkich poprzednio omawianych modelach jest ich 61, natomiast Yamaha za ok. 1600 zł oddaje nam do dyspozycji PSR-E453.

Yamaha PSR-E453

Yamaha PSR-E453, źródło: Muzyczny.pl

Podsumowując nasze poszukiwania, jeżeli nie chcemy zbyt mocno nadwyrężać naszego budżetu ale jednocześnie chcemy by nasze dziecko rozpoczęło swoją przygodę z instrumentem który ma dobre brzmienie i daje możliwości twórcze najrozsądniejszym wydaje się zakup instrumentu z tego środkowego przedziału za kwotę ok. 1200zł, gdzie mamy do wyboru dwa bardzo udane modele: Yamahę PSR-E433, który dysponuje 731 wysokiej jakości brzmieniami, 186 stylami, sekwenserem 6 ścieżkowym, zestawem do nauki gry krok po kroku, złączem USB pod pendriva i komputer oraz Casio CTK-6200 dysponuje 700 barwami, 210 rytmami, 16 ścieżkowym sekwenserem, standardowym złączem USB oraz dodatkowo posiada jeszcze slot na kartę SD. Możemy jeszcze podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku np. telefon czy odtwarzacza mp3.

Komentarze

Zdecydowanie nie polecam keyboardów do nauki muzyki. Beznadziejne klawiatury i masa niepotrzebnych funkcji które tylko rozpraszają dzieci.

Piotr

↑ Do góry
Do góry