Pianina hybrydowe – co w nich takiego niezwykłego?

Zobacz Fortepiany w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Syntezatory w sklepie Muzyczny.pl

Instrumenty hybrydowe, to zupełnie nowa generacja instrumentów, które łączą w sobie tradycyjne pianino akustyczne z cyfrowym w jedno. Odkąd powstało pianino cyfrowe, producenci starali się stworzyć taki instrument, który dostarczyłby takie doświadczenie z gry jak fortepian akustyczny. Przez lata dopracowywali swoje technologie w tym właśnie kierunku, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Klawiatura wykonywana jest z tych samych materiałów i wykorzystuje te same dynamiczne mechanizmy, które znajdują się w instrumentach akustycznych. Brzmienia w tych instrumentach są zreplikowane z najlepszych legendarnych fortepianów koncertowych. Te połączenie akustycznych i cyfrowych technologii składa się na najlepiej dopracowane instrumenty hybrydowe.

Nie tylko brzmienie jest na najwyższym poziomie, ale i również to co się z nim dzieje w dalszej kolejności mianowicie jego pogłos czy wybrzmiewanie. Drewniane klawisze wprawiają w ruch prawdziwe młoteczki, które poruszają się tak samo jak w akustyku, można to zaobserwować podczas gry z uniesioną klapą. Jest jeden element który przewyższa nawet wysokiej klasy fortepian koncertowy, jest w nim możliwa szybsza repetycja niż w akustyku.

Yamaha NU1

Yamaha NU1, źródło: Yamaha

Oczywiście instrumenty te są naszpikowane dziesiątkami różnorakich symulatorów mającymi jak najwierniej odzwierciedlić instrument akustyczny. Dla przykładu podamy tylko kilka z nich jak: symulator klapy, rezonans strun, tłumików czy alikwotów. Instrumenty te można nastroić i zintonować samodzielnie w kilka zaledwie minut według własnych upodobań. Możemy również dostosować czułość klawiszy do naszych preferencji. To wszystko sprawia, że instrumenty hybrydowe dostarczają autentycznych doznań podczas gry, których praktycznie nie można odróżnić od tych dostępnych podczas gry na akustycznym instrumencie. Na rynku mamy obecnie kilku producentów zajmujących się produkcją tych instrumentów. Do najpoważniejszych graczy na rynku należy zaliczyć Yamahę ze słynna serią AvantGrand i NU, Kawai z serią CS i CA, Rolanda z flagowym fortepianem cyfrowym V-Piano Grand i bardziej przystępną serią LX oraz Casio, która niedawno nawiązała współpracę z Bechsteinem i wspólnie stworzyli serię GP.

Yamaha N3

Yamaha N3, źródło: Yamaha

Niezwykłość tych instrumentów wynika z udanej próby połączenia technologii tradycyjnej z najnowszymi osiągnięciami techniki. Wątpliwe jest by w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat konkursy Chopinowskie odbywały się z użyciem tych instrumentów, ale coraz częściej są one wykorzystywane w prywatnych szkołach muzycznych. Dla kogoś kto się uczy gry i chce mieć instrument cyfrowy chociażby po by móc ćwiczyć nie przeszkadzając nikomu dookoła pianino hybrydowe jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie tylko mamy do dyspozycji świetną klawiaturę i brzmienie, ale możemy również jak w zwykłym pianinie cyfrowym podłączyć słuchawki. Wysoka jakość ich precyzja oraz wykorzystanie najnowszej technologii musi kosztować, dlatego jest to jedna z najdroższych grup instrumentów. Cena pianina hybrydowego zbliżona jest do ceny pianina akustycznego i zaczyna się mniej więcej od kilkunastu tysięcy złotych do kilkudziesięciu. Do tych bardziej przystępnych cenowo możemy zaliczyć: Kawai CA-97, Rolanda XL-7, Casio GP-300. Do tych droższych należą Yamahy serii NU i AvantGrand czy Roland V-Piano Grand, którego cena jest bliska 80 000 zł. Piania hybrydowe jak przystało na instrumenty najwyższej klasy są wykonywane z materiałów najwyższej jakości, a ich wygląd jest pełen szyku i elegancji.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry