Keyboardy edukacyjne – który dla 7, a który dla 12-latka?

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór wśród keyboardów zarówno tych profesjonalnych aranżerów jak i tych tzw. edukacyjnych, które są przeznaczone dla początkujących.

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór wśród keyboardów zarówno tych profesjonalnych aranżerów jak i tych tzw. edukacyjnych, które są przeznaczone dla początkujących. Dlatego też bardzo ważnym jest, by instrument został prawidłowo dobrany do wieku i umiejętności uczącego się. Nie ma większego sensu kupowania 6-ścio czy 7-dmio latkowi aranżera za kilkanaście tysięcy gdzie raczej pewnym jest, że większość funkcji nie będzie w stanie sam obsłużyć. Poza tym musimy też pamiętać, że dziecko może zwyczajnie po kilku tygodniach stracić zainteresowanie instrumentem a my zostaniemy z kosztowną zachcianką. Dlatego na początek najlepiej kupić taki instrument, który zbyt mocno nie nadszarpnie naszego budżetu. Nie znaczy to oczywiście, że mamy kupić jakąś taniznę, bo tylko możemy taką decyzją zniechęcić naszą pociechę. Natomiast już za kilkaset złotych możemy nabyć markowy keyboard edukacyjny dzięki któremu nasza pociecha będzie mogła zapoznać się z instrumentem i zrobić pierwsze kroki w swojej edukacji muzycznej.

Wybierając keyboard przede wszystkim starajmy się wybierać spośród instrumentów markowych. Nie kupujmy też takich całkiem najprostszych i najtańszych, bo niewiele dziecko będzie na nich w stanie zrobić. Dobrze by ten pierwszy instrument był wyposażony w pewne minimum tzn. pięciooktawową klawiaturę dynamiczną oraz złącze usb-midi które w razie potrzeby pozwoli nam na swobodną komunikację z komputerem lub innym urządzeniem peryferyjnym. Większość keyboardów dla początkujących ma tzw. funkcję lekcji, która w przystępny sposób pomoże dziecku w pokonaniu pierwszych trudności. Lekcje są stopniowane od najprostszych do coraz trudniejszych. Na wyświetlaczu podane jest m.in. jaki klawisz należy w danym momencie nacisnąć i którym zrobić to palcem. Wyświetlana jest nazwa dźwięku i umiejscowienie jego na pięciolinii. Wszystkie keyboardy standardowo wyposażone są w metronom i transpozycję. Dobrze by miało wyjście słuchawkowe i możliwość podłączenia pedału przedłużającego dźwięk.

Yamaha PSR E 253

Yamaha PSR E 253, źródło: Muzyczny.pl

Prym wśród niedrogich keyboardów edukacyjnych na naszym rynku wiodą Yamaha i Casio. Obaj producenci oferują w swoich produktach podobne funkcje z drobnymi różnicami. Podstawowe nasze wymagania spełnią modele CTK-3200 Casio w cenie ok 700 zł i Yamaha PSR E-353, którą kupimy za ok. 900 zł. Obydwa modele mają dynamiczną klawiaturę, dysponują złączem usb-midi oraz dysponują wyjściem słuchawkowym i złączem pod pedał sustain przedłużający dźwięk. W Casio mamy trochę większą polifonię niż w Yamasze oraz możliwość krótkiego samplingu, za to nasza PSR-ka ciut lepiej wypada brzmieniowo choć są to modele, które nie dysponują zbyt rozwiniętymi modułami brzmieniowymi. W naszej ofercie dla najmłodszych obydwaj producenci mają również keyboardy z podświetlaną klawiaturą, Casio serię LK, natomiast Yamaha serię EZ. Z pewnością modele z tą funkcją przyciągną najmłodszą grupę dzieci. W zbliżonej do siebie cenie ok. 900 zł kupimy modele LK-247 i EZ-220. Jeżeli jednak podświetlane klawisze nie są dla nas zbyt ważnym elementem, zdecydowanie lepiej rozważyć zakup w tej cenie modelu CTK-4400 Casio. Jest to bardzo udany keyboard edukacyjny, który posiada już m.in. 6 ścieżkowy sekwencer, arpeggiator, autoharmonizer, możliwość nakładania brzmień, pamięć registracyjną. Wymienione powyżej instrumenty są doskonałą propozycją dla dzieci w wieku od 6 do 10 roku życia.

Yamaha EZ 220

Yamaha EZ 220, źródło: Muzyczny.pl

Dla starszych dzieci tak już mniej więcej w wieku 11 – 15 lat mamy segment instrumentów bardziej rozbudowanych i zaawansowanych technologicznie. Tutaj Yamaha ma już znacznie lepiej brzmiący od poprzedników model PSR E-453, za który będziemy musieli zapłacić ok 1400 zł. Na pokładzie tego instrumentu mamy do dyspozycji m.in. 734 brzmienia, 194 style, możliwość zapisywania nowych stylów, sekwencer 6 ścieżkowy, arpeggiator, bardzo dobrze rozwinięty procesor efektów. Osoby chcące pograć na nieco dłuższej klawiaturze mogą nabyć flagowy model tej serii PSR-EW400 w cenie ok. 1900 zł. Model ten została wyposażona w 78 klawiszową klawiaturę, pozostałe funkcje są takie same jak w modelu E-453. Tańszym od Yamahy, ale dość dobrze rozbudowanym keyboardem jest Casio model CTK-6200, którego cena kształtuje się mniej więcej w okolicach 1200 zł. Ten instrument również już znacznie lepiej brzmi niż niższe modele z tej serii. Mamy już tutaj pełnowartościowy 17-ścieżkowy sekwencer, pozwalający na tworzenie bardzo rozbudowanych aranżacji, dysponujemy 700 brzmieniami i 210 stylami fabrycznymi, które oczywiście możemy sobie wedle uznania edytować. Instrument wyposażony jest również w arpeggiator, pamięć registracyjną, autoharmonizer, złącze usb pod komputer oraz slot na kartę pamięci SD.

Flagowym keyboardem Casio mającym już aspiracje do grupy półprofesjonalnych aranżerów jest model WK-7600 w cenie ok. 1900 zł. To już jest naprawdę bardzo dobrze rozbudowana stacja robocza i niewątpliwie instrument ten jest dedykowany dla starszych dzieci. Nasz WK podobnie jak EW400 ma 76 klawiszy, aż 96 pozycji pamięci registracyjnej, funkcje organ z możliwością edycji brzmień za pośrednictwem 9 piszczałek, 17-ścieżkowy sekwencer, sekwencer paternów, 820 brzmień fabrycznych w tym 50 brzmień organowych i 100 użytkownika, 260 styli, system Bass-Reflex i największą z omawianych w tym artykule keyboardów polifonią 64 głosową.

↑ Do góry
Do góry