Pianino cyfrowe i aranżer w jednym

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl

Producenci cyfrowych instrumentów muzycznych, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom określonej grupy muzyków połączyli pianino cyfrowe z keyboardem, dzięki czemu powstał aranżer z ciężką klawiaturą. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy potrzebują pełnowymiarowej ważonej klawiatury, ale również chcą grać z podkładem lub z wykorzystaniem styli. Mamy w ten sposób dwa instrumenty w jednym, czyli klawiaturę ważoną młoteczkową składającą się z 88 klawiszy i keyboard – aranżer, który wyposażony jest w sekwencer, bank brzmień i bank styli. Sekwencer jest urządzeniem lub programem komputerowym sterujący urządzeniem %LINK%376%%, np. syntezatorem, keyboardem, pianinem cyfrowym, klawiaturą sterującą, które zapamiętuje sekwencję dźwięków i umożliwia wielokrotne jej odtwarzanie. Bank brzmień czy stylów, to nic innego jak zbiór instrumentów i rytmów z sekcją rytmiczną którymi dysponuje nasz instrument a które możemy wykorzystywać podczas naszego grania.

Tak jak i w przypadku pianin cyfrowych czy keyboardów taki i tu rozpiętość cenowa jest naprawdę duża i są modele tańsze i droższe. My skoncentrujemy się głównie na grupie instrumentów budżetowych i tych przeznaczonych dla klientów ze średnią zasobnością portfela.

KORG HAVIAN 30

KORG HAVIAN 30, źródło: Korg

Do najtańszych z markowych producentów oferujących tego typu instrument należy Casio z modelem CDP-230. Instrument ten możemy już nabyć za mniej więcej 2100 zł. Wyposażony jest w ważoną klawiaturę młoteczkową, 700 brzmień i 200 styli, w złącze USB to Host umożliwiające nam podłączenie instrumentu pod komputer, slot na kartę pamięci SD oraz oczywiście wyjście słuchawkowe, które jest już standardem we wszystkich instrumentach cyfrowych. Mamy jeszcze możliwość podłączyć pod instrument pojedynczego pedału sustain. Nasz CDP posiada niezbyt dużą jak na obecne standardy polifonię bo tylko 48 a dla niektórych brzmień 24 głosy.

Droższym mniej więcej o 500 zł, ale za to też już lepiej brzmiącym jest Kurzweil KA-110 z jak przystało na pianino cyfrowe z ważona klawiaturą młoteczkową. Tutaj również instrument wyposażony jest w czytnik kart pamięci, dzięki któremu możemy swobodnie importować np.: utwory midi do instrumentu. Z lewej strony standardowo mamy multi kontroler zarządzający parametrami Pitch-Bend oraz Modulation. Polifonia w tym instrumencie jest już całkiem okazała bo 128 głosowa. Nasz KA dysponuje 230 styli i 583 brzmieniami. Wyposażony jest w 6-cio śladowy rejestrator umożliwiający zarejestrowanie utworu na 6 osobnych ścieżkach. Oprócz złącza USB to host, instrument wyposażony jest w klasyczne MIDI IN/OUT.

Za niecałe 3000 zł, możemy kupić Yamahę DGX-650 z ważona klawiaturą, która posiada 128 głosową polifonią, 6 ścieżkowy sekwencer i dysponuje 543 brzmieniami oraz 195 stylami. Tutaj zamiast slotu na kartę SD, mamy złącze USB na pendrive oraz USB to host do komputera. Instrument ma możliwość nagrywania utworów bezpośrednio w formacie wav. DGX-650 ma już swojego następcę DGX-660, który został trochę udoskonalony w stosunku do poprzedniego modelu i kosztuje ok. 6 stówek więcej.

Yamaha DGX-660

Yamaha DGX-660, źródło: Muzyczny.pl

To jest grupa tych najtańszych markowych pełnowymiarowych pianin cyfrowych posiadających ważoną klawiaturą i funkcją keyboardu. Każdy z nich oczywiście ma na swoim pokładzie takie funkcje jak metronom czy transpozycja. Dla osób z dość ograniczonym budżetem oferta Casio jest warta zainteresowania. Klawiatura w tych instrumentach jest na przyzwoitym poziomie. Brakuje niestety sekwencera, który dałby nam możliwość tworzenia własnych stylów. Mamy w nim co prawda recorder ale nagrywa on tylko w czasie rzeczywistym maksymalnie do 12000 nut, ale to nie jest sekwencer. Natomiast zawsze możemy podpiąć instrument pod komputer lub zewnętrzne urządzenie midi. Dla osób szukających lepszego brzmienia niewątpliwie Kurzweil czy Yamaha bardziej przypadnie do gustu. Yamaha mogłaby w tej cenie mieć już 16 a nie 6 śladowy sekwencer, ale nie można mieć wszystkiego. Kurzweil jest bardzo wypośrodkowaną propozycją i jako jeden z nielicznych dysponuje naprawdę mocnym nagłośnieniem w skład którego wchodzą aż 4 głośniki o łącznej mocy 80 watt.

Ze średniej klasy instrumentów załóżmy tak w okolicach 5000 zł niektóre marki oferują nam już całkiem dobrze rozbudowany instrument. Jedną z nich, która stanęła na wysokości zadania jest Casio z modelem PX-560, którego nabędziemy już za ok. 5100 zł. Instrument ten to prawdziwy kombajn muzyczny. Tutaj dysponujemy nie tylko niezłym stage pianem z aranżerem w jednym, ale i dającym ogromne możliwości edycyjne syntezatorem, którego technologia Hex Layer została zapożyczona z flagowego modelu PX-5S. Klawiatura w naszym PX jest ważona młoteczkowa na potrójnych sensorach, która bardzo ładnie się zachowuję pod palcami. Instrument posiada 256 głosową polifonię, co daje nam swobodę wykorzystywania nawet najbardziej rozbudowanych aranżacji. Oczywiście nie mogło zabraknąć 17 ścieżkowego sekwencera, który jest niezbędnym urządzeniem przy tworzeniu własnych aranżacji i stylów. Mamy możliwość nakładania brzmień, podziału klawiatury na 4 niezależne strefy oraz granie aż 14 brzmieniami jednocześnie. Instrument został wyposażony w symulatory takie jak: rezonans strun, pedałów czy odpowiedź młotków, które maja za zadanie odzwierciedlić nam pianino akustyczne. Mamy oczywiście do dyspozycji wszystkie niezbędne złącza, wyjścia i wejścia w tym podwójne wyjście słuchawkowe, co z pewnością może być przydatne przy wspólnym ćwiczeniu z nauczycielem a wszystko co stworzymy możemy bezpośrednio zgrywać w formacie WAV. Yamaha w tym przedziale cenowym oferuje na bardzo dobrze brzmiące pianina z dobrą klawiaturą, niestety bez pełnego sekwencera a tylko co najwyżej z rejestratorem dwu ścieżkowym. Dopiero znacznie droższa Clavinova może w pełni zadowolić wytrawnego aranżera. Za to poniżej zakładanego naszego budżetu będziemy mogli nabyć ciekawy model Korga HAVIAN 30, którego cena kształtuje się w okolicach 4800 zł. Instrument ten został wyposażony m.in. w profesjonalny moduł aranżera znany z instrumentów serii PA, czteropasmowy equalizer parametryczny, możliwość odtwarzania i nagrywania w formatach MIDI/MP3 oraz 5” kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Nasz kombajn muzyczny daje nam do dyspozycji pełnowartościowy 16 ścieżkowy sekwencer, 128 głosową polifonię, 950 brzmień oraz 420 w pełni edytowalnych fabrycznych styli i ponad 1000 miejsc na tworzenie własnych. HAVIAN 30 to świetne, lekkie, kompaktowe pianino cyfrowe, które oferuje nam nie tylko wiele możliwości ale i bardzo dobre brzmienie.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry