Zobacz Werble w sklepie Muzyczny.pl
Werbel należy do najważniejszych części zestawu perkusyjnego. Fajnie brzmiący, dobrze nastrojony dodaje specjalnego smaczku do całości. Dzięki zamontowanym na dolnej membranie sprężynom uzyskujemy charakterystyczne brzmienie przypominającą trochę karabin maszynowy lub efekt szumu. To właśnie werbel razem z bębnem centralnym i hi-hatem stanowią podstawę zestawu perkusyjnego. Werbel zazwyczaj pracuje przez cały utwór muzyczny i generalnie rzadko kiedy ma okazję do pauzowania. Od werbla też każdy rozpoczyna swoją edukację perkusyjną, bo opanowanie jego to podstawa. Dlatego też warto dobrze przemyśleć zakup tego elementu perkusji tak, by spełniał on nasze pokładane w nim oczekiwania.
Możemy dokonać takiego podstawowego podziału werbli ze względu na ich rozmiar. Standardowe werble mają przeważnie średnicę 14 cali i głębokość 5,5 cala. Dostępne są również głębsze werble, których głębokość sięga od 6 do 8 cali. Możemy również dostać płytkie werble, których głębokość wynosi od 3 do 4 cali zwanych potocznie piccolo. Są jeszcze werble bardzo odchudzone – sopranowe, których średnica wynosi od 10 do 12 cali.
Drugi taki podstawowy podział jaki możemy dokonać, to ze względu na użyty materiał do budowy werbla. I tak najczęściej werble wykonywane są z drewna lub różnych stopów metali. Do budowy z drewna najczęściej wykorzystuje się takie gatunki drzew jak: brzozę, mahoń, klon czy lipę. Nierzadko jednak producenci decydują się na połączenie dwóch gatunków drzewa i możemy mieć np.: werbel brzozowo-klonowy lub lipowo-mahoniowy. Jeżeli chodzi o metale to najczęściej stosuje się miedź, mosiądz, aluminium lub fosforobrąz.
Możemy jeszcze dokonać podziału ze względu na wykorzystanie muzyczne. Tu wyróżnić możemy takie trzy grupy werbli: zestawowe, czyli te najpopularniejsze, marszowe oraz orkiestrowe. Naszą główną uwagę skoncentrujemy w niniejszym artykule na werblach mających zastosowanie w zestawach perkusyjnych.
Dla każdego muzyka brzmienie jest wiodącym priorytetem, którym kieruje się przy wyborze swojego instrumentu. Od tej reguły nie ma wyjątku i każdy perkusista chce by jego zestaw fajnie brzmiał, bo przyjemność z grania na dobrze brzmiącym instrumencie jest zwielokrotniona. Tu decydującą rolę oprócz odpowiedniego nastrojenia odgrywa materiał z jakiego został wykonany dany werbel oraz jego gabaryty. Patrząc na ten podstawowy podział ze względu na rozmiar, gdzie pojawiają się takie określenia jak piccolo, czy sopran łatwo dojść do wniosku, że im mniejszy głębokościowo i średnicowo jest dany werbel, tym wyższe jest jego brzmienie. Jeżeli więc chcemy by nasz werbel brzmiał wysoko i miał do tego dość jasną barwę, to warto zastanowić się nad jakimś werblem typu piccolo lub sopran. Ten rodzaj werbli cieszy się dużym zastosowaniem wśród perkusistów jazzowych, których zestawy są zazwyczaj dość wysoko nastrojone. Z kolei werble głębsze niżej brzmią i mają ciemniejsze brzmienie. Z tego też względu cieszą się większym zainteresowaniem wśród perkusistów rockowych, którzy najczęściej znacznie niżej stroją swoje instrumenty niż muzycy jazzowi. Oczywiście nie jest to ścisłą regułą, ale statystycznie takie porównanie jest uzasadnione. Trzeba też wiedzieć, że korpusy drewniane są budowane warstwowo. Werbel może być zbudowany z takich kliku warstw np.: 6 lub kilkunastu np.: 12. Przeważnie im werbel posiada grubszy korpus, tym ostrzejszy jest jego atak. Natomiast werble metalowe, zwłaszcza miedziane przeważnie charakteryzują się takim lekko metaliczny brzmieniem o ostrzejszym ataku i dłuższym wybrzmiewaniu. Jeszcze inaczej będą brzmiały werble młotkowane, których z reguły brzmienie jest nieco ciemniejsze i jakby bardziej stłumione i krótsze.
Oczywiście jest to bardzo ogólny podział i charakterystyka poszczególnych rodzajów werbli, która tylko w pewien sposób może pomóc ukierunkować nasze poszukiwania. Natomiast trzeba wiedzieć, że na końcowe brzmienie istotny wpływ ma jeszcze kilka innych ważnych czynników, na które również warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Między innymi na brzmienie wpływ ma rodzaj zastosowanych naciągów czy sprężyn. Naciągi mogą być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe, gdzie te pierwsze preferowane są w lżejszych gatunkach muzycznych, a te drugie w mocniejszych np.: metalu i hard rocku. Również sprężyny różnią się między sobą ilością strun oraz ich długością, co także ma duży wpływ na uzyskane końcowe brzmienie.
Jeżeli jesteście na etapie wyboru Waszego pierwszego werbla, to najrozsądniejszym wyborem wydaje się standardowy 14 calowy werbel o głębokości 5,5 cala. Co do brzmienia to już kwestia pewnego gustu i osobistych preferencji. Metalowy będzie brzmiał ostrzej i chłodniej, natomiast drewniany będzie brzmiał łagodniej i cieplej. Tak naprawdę, to każdy samodzielnie musi poeksperymentować sobie z dostrojeniem werbla i znalezieniem najbardziej odpowiadającego brzmienia.