Zobacz Gramofony w sklepie Muzyczny.pl
Można powiedzieć, że obok wkładki gramofonowej wybór napędu stanowi podstawowe kryterium wyboru gramofonu. Podobnie jak w ludzkim organizmie serce jest takim centrum organów ludzkich, tak w gramofonie tą funkcję pełni właśnie napęd. Są trzy powszechne rodzaje napędów gramofonowych: paskowy, kółkowy i bezpośredni, choć we współczesnych gramofonach wykorzystuje się tylko dwa z nich: paskowy i bezpośredni. Każdy z tych napędów wykorzystuje pewien mechanizm regulujący prędkość obrotową w celu utrzymywania tak stałej prędkości jak to tylko możliwe.
Napęd paskowy w gramofonie
Jest to najbardziej podstawowy napęd gramofonowy, który wykorzystuje wolnoobrotowy silnik z krążkiem. To właśnie w niego najczęściej wyposażone są urządzenia przeznaczone do użytku domowego zarówno te budżetowe jak i te droższe. Gumowy pasek łączy krążek silnika z zewnętrzną lub wewnętrzną obręczą dolnej części talerza. W ten oto sposób moment obrotowy silnika jest przenoszony na talerz. Napęd paskowy jest nieskomplikowany, a przez to tani, nie wymaga rozbudowanej elektroniki. Wadą tego napędu jest to, że gumowy pasek zużywa się wskutek upływu czasu i musi co jakiś czas być wymieniany na nowy. Natomiast niewątpliwie zaletą tego rodzaju napędu jest cicha praca i niedrogi koszt produkcji.
Napęd kółkowy w gramofonie
W dzisiejszych gramofonach tego rodzaju napędu się nie stosuje, ale swoje zastosowanie napęd ten miał w różnego rodzajach zmieniarkach i małych gramofonach przenośnych, które były produkowane w ubiegłym wieku.
Napęd bezpośredni w gramofonie
Najbardziej zaawansowany rodzaj napędu, którego prekursorem była firma Technics. Wykorzystuje sterowany elektronicznie silnik, umieszczony bezpośrednio pod talerzem, wprowadzając w ruch oś, na której osadzony jest talerz. Największą zaletą tego rodzaju napędu jest to, że jest praktycznie bezawaryjny. Nie ma kółek, nie ma paska, więc teoretycznie nie ma co się psuć. Zastosowana w nich elektronika sprawia, że obroty cechują się niezwykłą stabilnością. Prędkość docelową urządzenia te osiągają w mgnieniu oka. Tego rodzaju napędy montowane są w droższych profesjonalnych gramofonach domowych oraz wykorzystywany jest w sprzęcie DJ’skim.
Który lepszy paskowy czy bezpośredni w gramofonie?
Zarówno napęd paskowy, jak i bezpośredni mają swoje wady i zalety. Dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest tak naprawdę lepszy. Na pewno napęd bezpośredni dzięki swojej budowie i bezpośredniemu osadzeniu pod talerzem zapewnia stabilne obroty i pozwala na łatwą zmianę ich prędkości. Z tego też względu w gramofonach didżejskich zastosowanie mają tylko napędy bezpośrednie. Natomiast do domowego korzystania można śmiało decydować się na napęd paskowy, który przede wszystkim zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku, bo silnik nie ma możliwości zakłócać pracy talerza. Oczywiście wszystko zależy od klasy samego sprzętu i materiałów z jakich został złożony. Wśród budżetowych gramofonów najczęściej spotkamy te z napędem paskowym, natomiast wśród gramofonów dla wymagających audiofili, których koszt sięga od kilku do kilkunastu tysięcy złotych znajdziemy zarówno gramofony paskowe jak i z napędem bezpośrednim.
Oczywiście wybierając gramofon wybór napędu jest tylko jednym z kilku istotnych elementów, które mają wpływają na komfort użytkowania i końcową jakość uzyskanego dźwięku. Na całość wpływ ma jeszcze wiele innych istotnych elementów samego gramofonu. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej wkładki gramofonowej, zamontowanej igły jak również pozostałe elementy naszego zestawy muzycznego jak np.: przedwzmacniacz (jeżeli takiego nie mamy wbudowanego), czy kolumny. Tak naprawdę to wszystko zależy od odpowiedniej konfiguracji całości, dlatego tak ważnym jest podczas dokonywania wyboru na zwracanie uwagi na wszystkie elementy naszego zespołu. Osoby początkujące, które nie mają doświadczenia jeszcze z gramofonami powinny albo szczegółowo zapoznać się z fachową literaturą, albo skorzystać z doradztwa doświadczonych audiofili.
↑ Do góry