Jakie słuchawki wybrać?

Zobacz Słuchawki i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl

Często wśród ogromnego wyboru różnego rodzaju sprzętu, całkowicie chodzimy skołowani zupełnie nie wiedząc na jaki sprzęt się mamy zdecydować. To samo dotyczy słuchawek, których różnorodność modeli może przyprawić o zawrót głowy.

Poszukując słuchawek przede wszystkim powinniśmy zawęzić je do określonego rodzaju. Czyli musimy na wstępie odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, a jedno z pierwszych powinno brzmieć do czego mi są te słuchawki potrzebne. Oczywiście odpowiedź nasuwa się sama, że do słuchania, ale my musimy wiedzieć dokładnie czego słuchania.

Jedne słuchawki będą najlepiej sprawowały się w słuchaniu muzyki, inne z kolei dobre będą do gier komputerowych, a jeszcze inne do pracy studyjnej. Jeżeli chcemy dobrze dobrać słuchawki musimy przede wszystkim wiedzieć co zamierzamy na nich słuchać.

Bez wątpienia największą grupę stanowią słuchawki do słuchania muzyki, które nazywane są potocznie audiofilskimi. Ich przetworniki są w taki sposób skonstruowane, by dźwięk jak najlepiej brzmiał. Często bas w tego rodzaju słuchawkach jest sztucznie podbity, a pasma są w pewnym sensie podkoloryzowane. Wszystko to ma na celu uzyskania brzmienia selektywnego, przestrzennego i mocno wyrazistego. Z tego też względu, tego rodzaju słuchawki absolutnie nie nadają się do pracy studyjnej z dźwiękiem. Właśnie dla tego, że ten dźwięk jest w takich słuchawkach wzbogacony i podkoloryzowany, to jest on automatycznie przekłamany. Pracując w studio, bez względu na to, czy będzie to profesjonalne studio czy nasze małe domowe do pracy z dźwiękiem potrzebne są słuchawki studyjne. Słuchawki takie charakteryzują się czystością i pierwotnością dźwięku. To znaczy, ten dźwięk nie jest przekazany w jakiejś ubarwionej postaci. I tylko w takich słuchawkach możemy np.: dobrze zmiksować utwór, bo w takich usłyszymy, gdzie np.: mamy za dużo dołu, a za mało góry. Dla przykładu, gdybyśmy np.: miksowali utwór w słuchawkach audiofilskich, które sztucznie nam ten bas podbijają, to byśmy w konsekwencji mogli go zostawić na obecnym poziomie lub nawet zmniejszyć. Odsłuchując taki materiał już zmiksowany np.: na jakiś innych głośnikach, okazałoby się, że nie mamy dołu. Mamy też rodzaj słuchawek dedykowanych dla graczy, tutaj może nie jest priorytetem jakość dźwięku pod względem muzycznym, ale pewna funkcjonalność i wygoda w użytkowaniu. Wiadomo, że w przy takich słuchawkach mamy przymontowany również mikrofon, a często z boku na nauszniku mamy przyciski multimedialne do wykorzystania podczas grania. Dla osób z kolei uprawiających sport oczywiście najlepszym rozwiązaniem będą jakiś mniejszy rodzaj słuchawek np.: douszne lub jakieś niewielkie nauszne, ewentualnie w formie takiego klipsu zakładanego na ucho.

Jak już wiemy czego będziemy słuchać, to kolejnym wyborem jest forma przekazu sygnału. Tradycyjna i w zasadzie bezawaryjna dająca najlepszą jakość jest forma tradycyjna, czyli przewodowa. Jeżeli zatem chcemy sobie siedzieć w domu wygodnie w fotelu i słuchać muzyki w najlepszym wydaniu to zdecydowanie słuchawki audiofilskie nauszne, które całkowicie nas odetną od świata zewnętrznego. Jeżeli natomiast chcemy sobie potańcować przy tym lub w miedzy czasie szykować obiad, to warto zastanowić się nad formą bezprzewodową. Do najpopularniejszych bezprzewodowych systemów należy obecnie Bluetooth, która jest technologią komunikacji krótkiego zasięgu. Możemy też mieć przekaz sygnału drogą radiową i oczywiście za pomocą Wi-Fi.

Warto też od razu zastanowić się nad rozmiarem słuchawek wiec, jeżeli mają być to słuchawki do czynnego uprawiania sportu, to muszą być niewielkich rozmiarów np.: pchełki. Jeżeli stacjonarne do użytku domowego, to mogą być one większe i z tych większych nausznych mamy słuchawki otwarte lub zamknięte. Otwarte przepuszczają na zewnątrz dzięki, które słuchamy i również dźwięki zewnętrzne będą potrafiły do nas dotrzeć. W słuchawkach zamkniętych jesteśmy odcięci od świata zewnętrznego i nic z naszych słuchawek nie ma prawa się przedostać na zewnątrz ani żadne dźwięki do nas nie powinny dotrzeć.

Jak widać jest w czym wybierać i każdy powinien bez problemu znaleźć odpowiedni rodzaj słuchawek do swoich potrzeb.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry