Najbardziej znany producent metronomów mechanicznych

Zobacz Metronomy i tunery w sklepie Muzyczny.pl

Firma Wittner należy chyba do najbardziej rozpoznawalnych producentów metronomów na świecie. I nie ma co się dziwić bo już 120 lat są obecni na rynku i od samego początku zaczęli specjalizowali się w produkcji między innymi precyzyjnych urządzeń. Metronomy mechaniczne należą do jednych z nich i producent ten od lat ciszy się uznaniem wielu zawodowych i amatorskich muzyków. Przez dziesiątki lat firma Wittner wypuściła kilkadziesiąt modeli metronomów mechanicznych.

Wittner 845131 Piramida

Wittner 845131 Piramida

Do kultowych modeli należy zaliczyć metronom 813M with Bell, którego cena obecnie kształtuje się na poziomie 450 – 550 zł. Najdroższy model z tej serii kosztuje obecnie ok. 900 zł. Można powiedzieć, że całe pokolenia muzyków na tej serii metronomów się wychowały, a w latach 80 ubiegłego wieku metronomy te popularnie nazywane piramidkami należały do jednych z najbardziej poszukiwanych i pożądanych. Trzeba podkreślić, że w tamtym okresie były dość ciężkie do zdobycia ?. Metronomy z serii with Bell o numerach 803, 808, 813M, 816, 818, 819 należą do jednych z droższych urządzeń tej marki. Modele od 801 do 809 są bez dzwonka, natomiast modele od 811 do 819 mają dzwonek, który ma za zadanie zaakcentowania rozpoczynanie taktu. Można go ustawić co 2,3,4 lub 6 uderzeń miary taktu. Marka Wittner ma również w swojej ofercie metronomy tańsze choć trzeba mieć świadomość, że te urządzenia w stosunku do metronomów np.: cyfrowych do tanich ogólnie nie należą. Te bardziej dostępne finansowo metronomy mechaniczne kosztują w okolicy 150-180 zł i należą do nich następujące modele Super Mini, Piccolino, Taktell Junior, Piccolo. Te droższe obudowę mają drewnianą, a najczęściej wykorzystywanym drewnem był: mahoń, orzech i dąb. Te tańsze są z tworzywa sztucznego i do wyboru jest cała paleta barw. Można powiedzieć, że metronomy mechaniczne od początku swego powstania do dnia dzisiejszego są w niezmienionej formie. Metronomy te mają podobną zasadę działania do zegarków mechanicznych. Należy jest nakręcić, ustawić określoną prędkość i wprowadzić w ruch wahadło. Pomimo dużej konkurencji ze strony metronomów cyfrowych i elektronicznych, które ostatnio zalały rynek swoimi modelami, metronomy mechaniczne w dalszym ciągu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób nawet woli zdecydowanie ćwiczyć z wykorzystaniem metronomu mechanicznego niż elektronicznego. Realny ruch wahadła i praca mechanizmu ma w sobie taką pewną magię działania. Metronomy mechaniczne doskonale sprawdzają się przy ćwiczeniu na instrumentach akustycznych takich jak pianino, skrzypce, wiolonczela czy flet. Są też w zainteresowaniu kolekcjonerów, którzy za dobrze zachowane egzemplarze z ubiegłego wieku są wstanie sporo zapłacić.

Wittner 855111 metronom Piramida

Wittner 855111 metronom Piramida

Bez względu, na który model się zdecydujemy musimy pamiętać o systematycznym korzystaniu z niego. To nie ma być tylko ozdoba stojąca na pianinie czy półce regału, ale to jest urządzenie, które ma nam pomóc w wyćwiczeniu umiejętności równomiernego trzymania tempa. Niestety wiele osób lekceważy to i nie przywiązuje wagi do tego, co jest dużym błędem. Ma to naprawdę duże znaczenie zwłaszcza w początkowym okresie edukacji muzycznej. Pomimo postępu technologicznego nikt do tej pory nie wymyślił lepszego urządzenia do ćwiczenia równego trzymania tempa od metronomu.

Metronomy marki Wittner są produktami wysokiej jakości, dobrze się prezentują i mogą stanowić również pewną formę ozdoby naszego pokoju muzycznego. Zakup takiego urządzania gwarantuje nam zadowolenie i wieloletnie użytkowanie. Patrząc na to z takiego punktu widzenia wydatek rzędu 150 czy 250 zł nie powinien stanowić większego problemu.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry