Wpływ kabla na jakość brzmienia

Zobacz Kable, przewody w sklepie Muzyczny.pl

Prawie każdy muzyk bardzo dużą wagę przywiązuje do jakości brzmienia instrumentów. W zasadzie, to jak dany instrument brzmi jest decydującym czynnikiem, który sprawia, że właśnie ten a nie inny instrument wybieramy. Dotyczy to każdej grupy instrumentów, bez względu na to czy wybieramy keyboard, perkusję czy gitarę. Zawsze staramy się dobrać instrument, którego brzmienie najbardziej nam odpowiada. Jest to naturalna i bardzo prawidłowa reakcja, bo to przede wszystkim od instrumentu zależy jakie będziemy mogli uzyskać brzmienie.

Trzeba jednak mieć świadomość, że część instrumentów jest elektryczna, zasilana prądem i do tego by zabrzmiały potrzebują kabla łączącego instrument ze wzmacniaczem. Do takich instrumentów należą oczywiście wszystkie instrumenty cyfrowe klawiszowe, elektryczne i elektro-akustyczne gitary, elektroniczne perkusje. Do połączenia instrumentu z naszym wzmacniaczem lub mikserem służą kable typu jack-jack. Szczególna uwagę przy wyborze kabla powinni zwrócić gitarzyści. Tutaj ważna dla odpowiedniego zachowania jakości jest jego długość jak i grubość. Gitarzysta zwłaszcza na scenie musi mieć swobodę poruszania się. Niestety, nie powinno się robić zbytniego zapasu w metrach, ponieważ długość kabla ma wpływ na brzmienie. Im kabel dłuższy tym po drodze będzie narażony na możliwość zebrania niepotrzebnych zakłóceń, powodujących pogorszenie się jakości brzmienia. Pracując więc na kablu musimy znaleźć jakiś kompromis, który pozwoli nam na swobodne ruchy podczas grania z zachowaniem dobrej jakości brzmienia. Taka najbardziej preferowana długość kabla gitarowego to od 3 do 6 metrów. Raczej krótszych kabli niż 3 metry się nie stosuje, bo mogą one dość znacznie ograniczać ruchy a trzeba pamiętać, że gitarzysta nie powinien być w żaden sposób skrępowany, bo to będzie odbijało się na interpretacji muzycznej. Z kolei dłuższy jak 6 metrów może być źródłem niepotrzebnych zakłóceń pogarszających jakość przekazywanego dźwięku. Poza tym trzeba też mieć na uwadze to, że im dłuższy kabel, tym też więcej będziemy go mieli pod nogami, co również nie jest zbyt komfortowe dla nas. Średnica kabla w przypadku gitarzystów, też ma ogromne znaczenie. Starajcie się nie wybierajcie kabla do waszej gitary, którego średnica jest mniejsza niż 6,5 mm. Dobrze też jak zewnętrzna osłona takiego kabla będzie miała odpowiednią grubość, co pozwoli zabezpieczyć taki kabel przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Oczywiście takie parametry jak grubość czy długość kabla, maja przede wszystkim duże znaczenie przy grze scenicznej. Bo do grania i ćwiczenia w domu, kiedy siedzimy sobie w jednym miejscu na krzesełku spokojnie wystarczy nam kabel 3 metrowy. Więc wybierając kabel do gitary, szukamy kabla instrumentalnego zakończonego wtykami jack mono o średnicy 6,3 mm (1/4″). Warto też zwrócić uwagę na wtyki, które mogą być proste lub kątowe. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne i zawsze w każdy rodzaj wzmacniacza nam się wepną. Z tymi drugimi może być niekiedy problem, więc jak zdarza nam się grać na różnych sprzętach nagłaśniających, to lepiej mieć kabel z prostymi wtykami, który wszędzie się podepnie.

Przy instrumentach klawiszowych problem odnosi się raczej tylko do wyboru odpowiedniej długości kabla i jego jakości. Z klawiszem nie wędrujemy po domu czy scenie. Instrument stoi w jednym miejscu. Z reguły klawiszowcy wybierają krótkie kable ponieważ w przeważającej większości mikser pod który podłączamy instrument znajduje się w zasięgu ręki muzyka. W takiej sytuacji nie ma potrzeby zakupywania dłuższego kabla. Oczywiście warunki na scenie mogą być różne lub jeżeli to nie my zajmujemy się obsługą konsoli mikserskiej, to też i kabel musimy mieć odpowiedniej długości. Podobnie jest z podłączeniem np.: elektrycznej perkusji do miksera czy innego urządzenia nagłaśniającego.

Zakupu odpowiedniego, dobrej jakości kabla zwyczajnie się opłaca. Nie tylko będziemy mieli lepszą jakość, ale i dłużej nam on posłuży. Solidny przewód i złącza sprawiają, że kabel taki jest niezawodny, funkcjonalny i gotowe do pracy w każdych warunkach. To czym przede wszystkim taki kabel powinien się charakteryzować to: niski poziom szumów oraz czyste i pełne brzmienie w każdym paśmie. Ponoć te z pozłacanymi wtyczkami są lepsze, ale tego rodzaju różnicę raczej mało, które ucho ludzkie jest w stanie tak naprawdę wychwycić. Ci wszyscy co muszą korzystać z dłuższych kabli powinni zaopatrzyć się w kable, które są podwójnie ekranowane.

↑ Do góry

Kup w sklepie Muzyczny.pl

Do góry