Kalibracja wkładki gramofonowej

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gramofony w sklepie Muzyczny.pl

Jedną z podstawowych czynności jaką musimy wykonać przed rozpoczęciem odtwarzania płyt winylowych jest dokładna kalibracja wkładki. Nie tylko ma to bardzo istotne znaczenie dla jakości odtwarzanego sygnału analogowego, ale również dla bezpieczeństwa płyt i żywotności samej igły. Najprościej ujmując prawidłowe skalibrowanie wkładki pozwoli nam cieszyć się długi użytkowaniem naszego sprzętu grającego oraz zminimalizować ryzyko uszkodzenia płyty.

Jak ustawić kąt styczności igły i siłę nacisku?

W większości modeli czynność ta jest bardzo podobna, zbliżona do siebie tak więc postaramy się przedstawić taki jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów ustawienia. Do przeprowadzenia kalibracji będziemy potrzebowali: szablon ze specjalną podziałką, który powinien być dołączony przez producenta gramofonu, klucz służący do przykręcania i odkręcania śrubek mocujących wkładkę oraz jako dodatek ułatwiający kalibrację proponuję użyć taśmy klejącej i cienki wkład grafitowy. Przed przystąpieniem do regulacji kąta igły musimy upewnić się, że mamy odpowiednio ustawione ramię. Chodzi tu przede wszystkim o ustawienie wysokość ramienia, prawidłowe wyważenie i wypoziomowane. Następnie należy ustawić siłę nacisku igły. Informacje o tym z jaką siłą powinna dociskać igła znajdziemy w specyfikacji dołączonej przez producenta wkładki. Kolejnym krokiem będzie ściągnięcie osłonki z igły i przy pomocą taśmy klejącej do czoła wkładki mocujemy wkład grafitowy, który stanie się taki przedłożeniem czoła. Po zamocowaniu naszego wkładu grafitowego instalujemy szablon, który został dołączony przez producenta na osi talerza. Na szablonie tym znajduje się specjalna podziałka z punktami.

Sama kalibracja polega na tym, żeby po opuszczeniu igły położenie czoła wkładki było równoległe do wyznaczonych dwóch punktów znajdujących się na szablonie. Ponieważ sama igła i wkładka jest małym elementem, dlatego dobrze jest dla większego pola widzenia zamocować sobie wyżej wspomniany wkład graficzny, który będzie mógł optycznie nachodzić na linie podziałki znajdującej się na szablonie. Jeżeli nasz wkład graficzny nie będzie się pokrywał z liniami na szablonie to oznacza, że musimy zmienić ustawienie naszej wkładki poprzez delikatną zmianę jej położenia. Oczywiście do regulacji położenia wkładki śrubki muszą być poluzowane. Czynność tą przeprowadzamy do skutku, aż czoło wkładki, którego przedłużeniem jest nasz wkład graficzny będzie się dokładnie pokrywał z liniami na szablonie.

Idealne położenie kąta wkładki musi być jednakowe na dwóch odcinkach naszego szablonu, który wyznacza początek i koniec płyty. Jeżeli np.: nasza wkładka jest dobrze ustawiona na jednym z odcinków, a na drugim są jakieś odstępstwa to oznacza, że musimy nasz wkładkę przesunąć np.: w tył. Jak już ustawimy naszą wkładkę w idealnym poziomie do dwóch punktów odniesienia, to na końcu musimy ją już docelowo dokręcić śrubami. I tu trzeba również tą czynności dokonywać w bardzo umiejętny i delikatny sposób, tak by podczas dociągania śrub nasza wkładka nie zmieniła swojego położenia. Oczywiście po dokręceniu śrubek jeszcze raz sprawdzamy położenie naszej wkładki na szablonie i jak wszystko jest dobrze ustawione, to możemy już przystąpić do słuchania naszych płyt. Warto co jakiś czas ten stan ustawienia sprawdzić i ewentualnie dokonać jakiejś korekty.

Dokładne ustawienie styczności kąta igły z płytą jest dość żmudną czynnością, wymagająca poświęcenia czasu i cierpliwości. Jednak warto ten zabieg dokonać z jak największą dokładnością. Dobrze wyregulowana wkładka, to lepsza jakość dźwięku i dłuższa żywotność igły oraz płyt. Zwłaszcza początkujący melomani muszą uzbroić się w cierpliwość, ale im dłużej się przebywa w świecie muzyki analogowej tym te techniczne obowiązki stają się coraz większą przyjemnością. I tak jak dla niektórych audiofili samo przygotowanie płyty jest już pewnego rodzaju rytuałem i wielką przyjemnością począwszy od założenia rękawiczek, wyciągnięcia płyt z opakowania, przetarcia jej z kurzu i położenia na talerzu, a następnie położeniem ramienia i odpalenia, tak też i czynność związana z regulacją naszego sprzętu może sprawiać nam wiele satysfakcji.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry