Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl
Keyboard czy pianino cyfrowe – co wybrać?
Klienci bardzo często wahają się co będzie najodpowiedniejszym wyborem – keyboard czy pianino cyfrowe. Każdy instrument oferuje inne brzmienia i możliwości oraz mniej lub bardziej przydatne dodatkowe funkcje. Warto poznać zalety obydwu rozwiązań, tak aby podjąć decyzję w oparciu o solidną wiedzę. Na co zatem zwrócić uwagę?
Keyboard – kompaktowe rozmiary i przystępna cena
Najistotniejszą kwestią jest ustalenie celu zakupu instrumentu. Keyboard będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na łatwym transporcie i nie potrzebujemy pełnowymiarowej klawiatury. Ze względu na kompaktowe rozmiary, doskonale sprawdzi się jako instrument do pracy w terenie. Keyboard zazwyczaj oferuje mniejszą liczbę klawiszy, za to zdecydowanie więcej barw, wbudowanych rytmów i wszelkiego rodzaju dodatkowych funkcji jak nauka gry, realistyczne brzmienie fortepianu, czy rozmaite filtry.
Poza niewielkimi gabarytami, dużą zaletą keyboardów jest ich cena. Instrument ze średniej półki, produkcji renomowanej firmy Yamaha, można już nabyć za niewiele ponad 1000zł. Dostępne są oczywiście również tańsze wersje, odpowiednie dla początkujących lub osób testujących swoje talenty.
Yamaha PSR-E443 – cena ok. 1 120zł
Konkurencyjny Roland będzie równie dobrym rozwiązaniem w średnim segmencie cenowym. Ciekawą funkcją modelu BK-3 BK jest możliwość bezprzewodowego podłączenia do urządzeń firmy Apple, co sprawia że propozycja Rolanda dobrze wpasowuje się potrzeby klawiszowców w zespołach muzycznych.
Roland BK-3 BK – cena ok. 1 700zł
Pianino cyfrowe – idealne odwzorowanie barw
Cyfrowe pianino, choć formą i techniką uzyskiwania dźwięku bardzo przypomina keyboard, różni się znacznie ze względu na jeden, kluczowy aspekt – możliwość uzyskania niesamowicie realistycznej barwy dźwięku i wspaniałe odwzorowanie emocji artysty. Pianino cyfrowe to ukłon nowoczesnej technologii w stronę czystej harmonii i klasycznego brzmienia fortepianu. Oferują one krystaliczny dźwięk i precyzyjną reakcję na uderzenia palcami, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie ledwie słyszalnego pianissimo, jak również donośnego forte. Pianino cyfrowe łączy w sobie elegancję klasycznego instrumentu z możliwościami, jakie niesie ze sobą rozwój techniki.
KORG SP-170S – cena ok. 2 400zł
Pełnowymiarowa klawiatura to idealne rozwiązanie dla uczniów szkół muzycznych, profesjonalnych muzyków i amatorów muzyki klasycznej. Wyważone klawisze pozwalają na wydobycie odpowiedniej barwy dokładnie tak, jak w przypadku fortepianu. Dużym plusem jest możliwość podłączenia słuchawek (w większości przypadków 2 gniazda), co może być bardzo wygodne szczególnie w przypadku codziennych ćwiczeń.
Niewiele droższy Kawai CL26 będzie nie tylko oferował standardowe funkcje cyfrowego pianina, ale również tryb dual, który umożliwia nałożenie na siebie dwóch barw (np. fortepian z chórem lub smyczkami). Jego znakomita klawiatura wraz z niesamowitą wrażliwością młoteczków daje efekt krystalicznie czystych, pięknych dźwięków. Ponadto instrument bardzo dobrze się prezentuje. Jeżeli zaś chcemy połączyć cechy keyboardu z głębokimi barwami pianina cyfrowego, możemy wybrać przenośne pianino i dostępny osobno mobilny stojak.
KAWAI CL26 – cena ok. 3100zł
Keyboard:
1. Niewielkie gabaryty, łatwy transport
2. Niezliczona liczba barw, podkładów i rytmów
3. Bezproblemowe podpięcie do komputera i innych urządzeń (np. iPod)
4. Mniejsza liczba klawiszy, niż w pianinie cyfrowym
5. Doskonały instrument do komponowania muzyki
Pianino cyfrowe:
1. Krystaliczny, czysty dźwięk
2. Realistyczne odwzorowanie techniki grania na klasycznym fortepianie
3. Piękny, klasyczny wygląd
4. Pełnowymiarowa klawiatura, duża liczba barw
5. Możliwość podłączenia do komputera
Podobieństwa:
– technika wydobywania dźwięku
– możliwość podłączenia do komputera, dołączenia słuchawek, pedału
– różne barwy dźwięku
Różnice:
– gabaryty, możliwości transportu
– liczba klawiszy (pianino oferuje pełnowymiarową klawiaturę)
– liczba dostępnych barw (keyboard oferuje zdecydowanie większe możliwości)
– wrażliwość klawiszy na siłę nacisku
– liczba podkładów, rytmów, synchronizacji z dodatkowymi urządzeniami audio
red.: Dagmara Naczk
tekst: Dobrosław Mysłowski