Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Kostki, piórka, pazurki w sklepie Muzyczny.pl
Z pozoru mogłoby się wydawać, że kostka gitarowa jest tylko jakimś drobnym dodatkiem. Rzeczywiście gabarytowo jest to w zasadzie najmniejsza część naszych akcesoriów gitarowych, ale na pewno nie można powiedzieć, że jest to jakiś mało istotny drobny dodatek do gitary. Wręcz przeciwnie kostka jest tym elementem, który ma ogromny wpływ zarówno na brzmienie naszej gitary jak i sposób jego wydobywania. To od jej grubości i elastyczności w dużym stopniu będzie zależało jak nasza gitarka zabrzmi. Odpowiednie i dobre dopasowanie kostki znacznie ułatwi nam granie odpowiednią techniką. To wszystko sprawia, że warto znaleźć i dopasować sobie taką kostkę, która najlepiej sprawdzi się w granym przez nas gatunku muzycznym.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że ta czy tamta kostka jest najlepsza do danego gatunku muzycznego. Oczywiście możemy sobie umownie tak powiedzieć, że na przykład do gry techniką akordową lepiej jest stosować cieńsze kostki, które są bardziej elastyczne, a do solówek bardziej preferowane są twardsze i sztywniejsze dzięki czemu mamy większą kontrolę nad kostką i możemy być bardziej precyzyjni. Jednak głównym wyznacznikiem są osobiste preferencje osoby grającej. To od indywidualnych upodobań gitarzysty zależeć będzie, którą kostką najlepiej będzie mu się grało a jedynym sposobem na to by znaleźć tą właściwą jest przetestowanie różnego rodzaju kostek. Na szczęści kostka gitarowa, ze wszystkich akcesoriów gitarowych należy do najtańszych. I ceny nawet tych najdroższych i najbardziej firmowych nie przekraczają 3-4 zł chyba że ktoś ma kaprys i chce jakąś kostkę na specjalne zamówienie. W zasadzie nawet nie ma większego sensu kupować tych „najdroższych”, bo spokojnie kostka w cenie 2 zł, powinna nam wystarczać. Ważne jest byśmy trafili w odpowiednią jej grubość i elastyczność, a tego dowiemy się po przetestowaniu kilku, kilkunastu różnych modeli.
Elastyczność kostki zależy przede wszystkim od jej grubości i materiału z jakiego ją wykonano. Jeżeli chodzi o materiał to przez dziesiątki lat wykorzystywano przeróżne surowce do produkcji kostek. Gitara jest stosunkowo starym instrumentem i od samego początku do szarpania strun oprócz palców używano różnych materiałów. Kostki były wykonywane między innymi z drewna, kości, kamieni czy bursztynu. Dzisiaj oczywiście dominuje tworzywo sztuczne, a jednym z wiodących są te z celuloidu, polikarbonatu. Jeżeli chodzi o grubość to do najcieńszych możemy zaliczyć te o grubości 0,3-0,7 mm. Do tych średnich od 0,8 mm do 1,2 mm, a te grubsze mają ok 1,5 mm, przy czym należy zaznaczyć, że to są rozmiary kostek stosowanych do gry na gitarze elektrycznej lub akustycznej. Do do gry na basie lub ukulele stosuje się grubsze i sztywniejsze kostki i tu możemy spotkać kostki, których grubości wynosi 4-5 mm.
Oprócz grubości i elastyczności kostki mogą różnić się kształtem, choć w przeważającej większości kostki są w formie trójkąta z zaokrąglonymi wierzchołkami, przy czym ten wierzchołek, którym się gra jest najłagodniejszy. Tego rodzaju kostki potocznie nazywamy standardowymi. Z bardziej ostrymi wierzchołkami są natomiast kostki nazwane jazzowymi, które doskonale sprawdzają się w grze solowej. Są jeszcze teardrop czyli łezka, która jest mniejsza niż standardowa kostka oraz triangle, które z kolei są większe, znacznie bardziej kanciaste i większe. Te ostatnie są też z reguły znacznie grubsze i używają je przeważnie basiści. Można spotkać też finger picks tzw. pazurki, które zakłada się na palce i operuje jak paznokciami.
Każdy z powyższych rodzajów kostek ma swoja określoną specyfikę i sprawdza się przy innej technice gry. Inną kostkę powinniśmy używać akompaniując kiedy używamy głównie akordów, a innej kiedy chcemy gra jakieś solówki, gdzie wykonujemy dużo pojedynczych dźwięków w krótkim odstępie czasowym. Dobierając kostkę pamiętajcie, że przede wszystkim musi ona dobrze spoczywać Wam w palcach. To ona jest przedłużeniem Waszych palców i musi być tak dopasowana byście mieli nad nią pełną kontrolę. Tutaj dlatego tak ważna jest jej odpowiednia elastyczność. Jeżeli kostka jest za miękka, to trudniej zachować nad jej elastycznością kontrolę. Przy grze akordami to nie przeszkadza a nawet ułatwia granie, gdyż nie stawia ona takiego oporu przy pociągnięciu po strunach, ale przy grze pojedynczymi dźwiękami lepiej sprawdzi się twardsza bardziej odporna na nacisk kostka.
↑ Do góry