Ława (siedzisko) do pianina, fortepianu

Zobacz Akcesoria dla instrumentów klawiszowych w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Fortepiany w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina akustyczne w sklepie Muzyczny.pl

Kupując instrument w zasadzie mało kto zastanawia się nad siedziskiem, na którym będzie siedział przy instrumencie. W przeważającej większości kończy się na tym, że jak już instrument trafi w nasze domowe progi podstawiamy do niego jakieś krzesełko. Jeżeli trafimy rozmiarowo z tym krzesełkiem, to ok może i tak być, gorzej jednak gdy jest ono za wysokie lub za niskie dla nas. Musimy pamiętać, że jednym z czynników wpływającym na naszą grę na instrumencie jest prawidłowa postawa przy nim.

Jeżeli będziemy siedzieć za nisko, to nasza dłoń i palce nie będą prawidłowo ułożone, a to przełoży się bezpośrednio na artykulację i sposób zagrywanych klawiszy. Ręka nie powinna leżeć na klawiaturze, tylko powinny na niej swobodnie spoczywać opuszki naszych palców. Nie możemy też siedzieć zbyt wysoko, bo to również niekorzystnie wpływa na prawidłowe ułożenie rąk, poza tym przymusza nas do garbienia się co z kolei niekorzystnie wpływa na ogólny stan naszego zdrowia. Dodatkowo jeszcze jeżeli siedzimy za wysoko a jeszcze jesteśmy niewielkiego wzrostu, to możemy mieć problemy z dosięgnięciem pedałów.

Grenada BC 39

Grenada BC 39

Żeby uniknąć tego rodzaju problemów najlepiej od razu razem z zakupem instrumentu zaopatrzyć się w specjalnie do tego dedykowaną ławę. Taka ława ma przede wszystkim regulację wysokości. Są to zazwyczaj dwa pokrętła na bokach naszej ławy, którymi w łatwy i szybki sposób możemy dopasować wysokość siedziska do naszego wzrostu. Pamiętajmy, że tylko prawidłowa pozycja ciała i odpowiednie ułożenie dłoni pozwoli nam na optymalnie najlepszą grę. Jeżeli będziemy siedzieć niewygodnie, za nisko, za wysoko to nasza ręka będzie w mało komfortowej pozycji i automatycznie będzie się usztywniać, a to bezpośrednio przełoży się na zagrywane dźwięki. Tylko wtedy gdy nasze dłonie będą w optymalnym ułożeniu w stosunku do instrumentu, będziemy w stanie w pełni kontrolować klawiaturę, a to oznacza zdecydowanie lepszą precyzję wykonywanych ćwiczeń i utworów. Jak ta pozycja będzie nieodpowiednia, to oprócz tego, że sam komfort grania będziemy mieli gorszy, to jeszcze szybciej będziemy odczuwać zmęczenie. Prawidłowa pozycja i odpowiednie ułożenie ręki jest bardzo istotne zwłaszcza u osób zaczynających naukę. Bardzo łatwo jest przywyknąć do złych nawyków, których bardzo trudno jest się potem wyzbyć. Dlatego też taka regulowana ława jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób już grających jak i tych co dopiero rozpoczynają naukę.

Stagg PB245 podwójna ława do pianina

Stagg PB245 podwójna ława do pianina

Dedykowane ławy do pianin – fortepianów mają duży zakres regulacji, więc spokojnie mogą być używane nawet przez najmłodszych pianistów. Dziecko cały czas rośnie więc jest to dodatkowy argument za tym by taką ławę młodemu artyście sprawić, bo będzie można dokonywać bieżącej regulacji wysokości siedziska tak jak dziecko rośnie. Siedziska najczęściej pokryte są skórą ekologiczną i osadzone na czterech nóżkach co gwarantuje pewną stabilność. Dodatkowo w niektórych modelach możemy spotkać również regulację poszczególnych z nóżek.

Stim ST03BR

Stim ST03BR

Jak widać korzystanie z dedykowanej ławy przynieść nam może tylko same korzyści i nie tylko chodzi tu wyłącznie o komfort samej gry choć ten nam się zdecydowanie poprawi. Odpowiednie siedzisko to również zapewnienie nam możliwość prawidłowej postawy przy instrumencie, a to ma już bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Siedząc wyprostowani łatwiej i pełniej oddychamy, a nasza gra nabiera większej swobody. Zachowując prawidłową podstawę przy instrumencie nie musimy się obawiać skrzywienia kręgosłupa i w niedalekiej przyszłości związanych z tym bólu pleców i kręgosłupa. Koszt dedykowanej ławy waha się mniej więcej od 300 zł do ok. 1700 zł w zależności od producenta. W zasadzie każdy pianista i osoba ucząca się gry na pianinie, której zależy na dobrym komforcie pracy z instrumentem powinna w takie dedykowane siedzisko się zaopatrzyć. Jest to wydatek jednorazowy a ława będzie nam służyła przez wiele lat.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry