Pianino dla ucznia szkoły muzycznej

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl

Instrument w domu to podstawa jeżeli poważnie myśli się o efektywnej edukacji muzycznej. Największą barierą z jaką spotykają się osoby podejmujące ten temat są przeważnie finanse, które często sprawiają, że próbujemy zastąpić pianino jakimś tańszym odpowiednikiem np.: keyboardem. I w takim przypadku niestety oszukujemy sami siebie, bo taki manewr się nam nie uda. Keyboardem nawet ten z większą ilością oktaw nie zastąpimy pianina, bo to są zupełnie różne instrumenty z zupełnie różną klawiaturą. Każda z nich inaczej pracuje i jeżeli chcemy nauczyć się grać na pianinie, to nawet nie próbujmy zastąpić pianina keyboardem.

Yamaha P 125 B

Yamaha P 125 B

Na rynku mamy do wyboru pianina akustyczne i cyfrowe. Do nauki zdecydowanie najlepszym wyborem będzie pianino akustyczne. Żadne nawet najlepsze cyfrowe nie jest wstanie w pełni odzwierciedlić pianina akustycznego. Oczywiście producenci tych drugich robią wszystko, by pianina cyfrowe jak najbardziej przypominały pianina akustyczne, ale w 100% tego raczej nigdy nie będą wstanie osiągnąć. Wprawdzie technologia jest już na taki wysokim poziomie i metoda próbkowania jest taka perfekcyjna, że brzmieniowo rzeczywiście jest ciężko rozróżnić czy to brzmienie akustyka czy cyfrowego instrumentu, nie mniej praca klawiatury i jej odwzorowanie jest w dalszym ciągu tematem nad którym poszczególni producenci prowadzą swoje badania i wprowadzają udoskonalenia. W ostatnich latach takim pomostem pomiędzy światem cyfrowym a akustycznym stały się pianina hybrydowe, w których zastosowana pełny mechanizm klawiatury taki jaki jest stosowany w akustykach. Pomimo coraz doskonalszych pianin cyfrowych do nauki jednak w dalszym ciągu najlepsze jest pianino akustyczne. Bo to właśnie przy pianinie akustycznym mamy bezpośrednią styczność z naturalnym brzmieniem instrumentu. To przy nim słyszymy jak dane dźwięki wybrzmiewają i jaki tworzy się rezonans. Oczywiście cyfrowe instrumenty są naszpikowane różnymi symulatorami, które mają za zadanie te odczucia nam odzwierciedlić ale pamiętajmy, że to są sygnały przetworzone cyfrowo. I najważniejsze odczucie, które przy nauce gry na pianinie ma ogromne znaczenie, to repetycja klawiatury i praca całego mechanizmu. To jest nieosiągalne praktycznie w żadnym cyfrowym instrumencie. Siła nacisku, praca młoteczka, jego powrót, tego możemy w pełni doświadczyć i odczuć tylko przy grze na akustycznym pianinie.

Yamaha YDP 163 Arius

Yamaha YDP 163 Arius

Jak już na początku zostało powiedziane dużym problemem dla większości osób jest cena instrumentu. Pianina akustyczne niestety do tanich nie należą i nawet te powiedzmy budżetowe nowe kosztują przeważnie powyżej 10 000 zł, a koszt tych bardziej renomowanych markowych instrumentów jest już dwu-trzy krotnie wyższy. Pomimo dość dużej ceny jeżeli tylko mamy możliwości żeby pozwolić sobie na zakup instrumentu akustycznego, to naprawdę warto na taki się zdecydować. Przede wszystkim dlatego, że nauka na takim instrumencie jest bardziej efektywniejsza i zdecydowanie przyjemniejsza. Nawet w takim najtańszym budżetowym akustycznym pianinie będziemy mieć znacznie lepszą klawiaturę i jej repetycję niż w najdroższym cyfrowym. Drugim takim już bardziej przyziemnym argumentem jest to, że instrumenty akustyczne znacznie mniej tracą na swojej wartości niż ma to miejsce w przypadku instrumentów cyfrowych. I trzecim istotnym elementem przemawiającym na korzyść pianina akustycznego jest to, że taki instrument kupuje się na lata. To nie jest wydatek, który będziemy musieli powtórzyć za dwa, pięć czy nawet dziesięć lat. Kupując pianino cyfrowe, nawet te najlepsze w zasadzie od razu skazujemy się na to, że za kilka lat będziemy zmuszeni je wymienić, a to chociażby z tego względu, że klawiatury ważone w pianiach cyfrowych zwyczajnie z czasem się zużywają. Kupując pianino akustyczne i odpowiednie obchodzenie się z nim gwarantuje nam poniekąd dożywotnie użytkowanie takiego instrumentu. To jest argument, który właśnie tych najbardziej oszczędnych powinien przekonać. Bo co się lepiej opłaca, czy kupować powiedzmy cyfrówkę co kilka lat, na którą będziemy musieli przeznaczyć powiedzmy 6-8 tysięcy złotych, czy kupić sobie akustyka powiedzmy za 15 czy 20 tysięcy złotych i cieszyć się jego naturalnym brzmieniem przez wiele lat, a w zasadzie jak będziemy chcieli to i całe życie.

Akustyczny instrument ma swoją duszę, historię i pewną unikatowość z którą warto się związać. Cyfrowe instrumenty są w zasadzie takimi maszynami, które zjechały z taśmy. Każdy z nich jest taki sam. Ciężko o jakąś więź emocjonalną pomiędzy pianinem cyfrowym a muzykiem. Natomiast z instrumentem akustycznym możemy się dosłownie zżyć, a to w codziennym ćwiczeniu jest bardzo pomocne.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry