Kryteria wyboru słuchawek – cześć 1

Zobacz Słuchawki dla DJ-a w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Słuchawki i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl

Określenie naszych potrzeb

Na rynku mamy dostępnych setki przeróżnych modeli słuchawek i wchodząc do sklepu ze sprzętem audio możemy się poczuć trochę zagubieni. To z kolei może doprowadzić do tego, że nasz wybór nie do końca będzie prawidłowy. Żeby uniknąć takiej sytuacji musimy przede wszystkim doprecyzować sobie jakich słuchawek tak naprawdę potrzebujemy i tylko na tej konkretnej grupie się skoncentrować.

Podstawowy podział i różnice

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma tak zwanych słuchawek uniwersalnych, czyli służących do wszystkiego. Jest to co najwyżej tani chwyt reklamowy nie mający tak naprawdę odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jest kilka głównych grup słuchawek z których każda charakteryzuje się innymi właściwościami. I tak słuchawki możemy podzielić sobie na takie trzy podstawowe grupy: słuchawki studyjne, słuchawki DJ’skie i słuchawki audiofilskie. Ta ostatnia grupa cieszy się największym zainteresowaniem, bo służą do słuchania i delektowania się muzyką, którą najczęściej odtwarzamy ze sprzętu hi-fi. Oczywiście wszystkie słuchawki (oprócz tych, które używa się przy pracach remontowo-budowalnych) służą jak sama nazwa wskazuje do słuchania muzyki, ale każda z poszczególnych grup słuchawek ma za zadanie dokonać tego przekazać w trochę innej postaci. Przede wszystkim słuchawki audiofilskie nie będą zupełnie nadawały się do pracy studyjnej. Bez względu na ich jakość i cenę to żadne, nawet te najdroższe w studio są zbędne. Jest to spowodowane tym, że w pracy studyjnej potrzebujemy słuchawek, które przekażą nam dźwięk w czystej, naturalnej postaci. Reżyser obrabiający dany materiał dźwiękowy nie może mieć żadnych przekłamań częstotliwości, bo tylko wtedy będzie mógł w odpowiedni sposób prawidłowo poustawiać poziomy danych częstotliwości. Natomiast słuchawki audiofilskie służą już do słuchania gotowego końcowego produktu, czyli muzyki, która przeszła już całą obróbkę muzyczną i wyszła ze studia. Jest to spowodowane tym, że słuchawki audiolfilskie dla zwiększenia wrażeń z odsłuch mają często podkoloryzowany przekaz określonych częstotliwości. Mają np.: podbity bas lub dodaną głębię, przez co słuchacz jeszcze bardziej jest pod wrażeniem słuchanej muzyki. Jeżeli chodzi natomiast o słuchawki DJ’skie, to tu przede wszystkim muszą one zapewnić didżejowi pewne odizolowanie od otoczenie. DJ stojący za konsolą jest w centrum ogromnego natężenia dźwięku i nie chodzi tu tylko o odtwarzaną muzykę, ale przede wszystkim o gwar i hałas wytwarzany przez bawiącą się publiczność.

Słuchawki otwarte – zamknięte

Słuchawki możemy również podzielić ze względu na ich przepustowość i pewną izolację względem otoczenia. Dlatego wyróżniamy słuchawki otwarte, które nie odizolowują nas całkowicie od otoczenia oraz słuchawki zamknięte, które mają za zadnie odwrotne tzn. w jak największym stopniu maja nas odizolować.
Słuchawki otwarte oddychają, czyli słuchając muzyki nie tylko do nas będą mogły trafić odgłosy z zewnątrz, ale i otoczenie będzie mogło usłyszeć to co wydobywa się z naszych słuchawek. Między innymi taki rodzaj słuchawek nie nadaje się do pracy dla DJ-ja, bo odgłosy zewnętrzne będą mu przeszkadzały w pracy. Za to słuchawki otwarte wskazane są dla osób, które np.: uprawiają jogging. Biegając po ulicy, czy po parku dla naszego własnego bezpieczeństwa powinniśmy mieć kontakt z otoczeniem.


Słuchawki zamknięte wskazane są natomiast dla wszystkich tych, którzy chcą całkowicie odizolować się od otoczenia. Takie słuchawki powinny się charakteryzować tym, że ani do nas nie powinny docierać żadne odgłosy z zewnątrz, jak również do otoczenia nie powinno przebijać się to czego słuchamy. Znajdują one zastosowanie zarówno w pracy studyjnej jak i doskonale sprawdzą się w pracy didżeja. Również melomani, którzy pragną całkowicie odizolować się od otaczającego ich świat i zagłębić się w muzyce takie słuchawki powinni rozważyć.
Pamiętajmy jednak, że każdy rodzaj słuchawek ma swoje określone plusy i minusy. Słuchawki zamknięte ze względu na swoją specyfikację są masywniejsze, cięższe i przez to przy długim użytkowaniu mogą być bardziej męczące w użytkowaniu. Słuchawki otwarte nie są tak masywne, przez co nawet kilku godzinne użytkowanie nie będzie dla nas tak uciążliwe.

Mini słuchawki

Z tego typu słuchawek najczęściej korzystamy podczas podróży, czy wspomnianego powyżej uprawiania sportu. Do tej grupy zaliczamy słuchawki dokanałowe i douszne, a różnica pomiędzy nimi jest zbliżona jak w przypadku podziału na słuchawki zamkniętymi i otwartymi. Słuchawki dokanałowe wchodzą głębiej w kanał słuchowy, posiadają najczęściej gumowe wkładki, które mają za zadnie uszczelnić nasze ucho i jak najbardziej odizolować nas od otoczenia. Z kolei słuchawki douszne mają spłaszczony kształt i spoczywają płytko w małżowinie usznej, co pozwala na słyszenie tego co się dzieje dookoła nas. Ten rodzaj na pewno sprawdzi się wśród biegaczy.

Podsumowanie

Przedstawione grupy słuchawek są tylko takim bardzo podstawowym podziałem, który powinien ukierunkować nas i pozwolić ustalić jakie są nasze główne oczekiwania względem nabywanych słuchawek. Oczywiście jak już będziemy wiedzieli jakiego rodzaju słuchawek szukamy, to takim kolejnym priorytetem przy wyborze słuchawek powinna być dla nas jakość przekazywanego dźwięku. A to już uzależnione jest od technologii oraz jakości zastosowanych przetworników. Dobrze jest zatem przed dokonaniem zakupu dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną danego produktu.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry