Kula lustrzana, kula dyskotekowa – symbol klubów i dyskotek

Zobacz Oświetlenie, efekty dyskotekowe w sklepie Muzyczny.pl

 

Z pewnością należą do tych pierwszoplanowych atrybutów dyskotek i klubów tanecznych. W latach 80 ubiegłego wieku, to właśnie one obok żarówkowych kolorofonów i wytwornic dymu stanowiły podstawę wyposażenia każdego liczącego się lokalu w mieście. Dzisiaj dołączyły do tego grona lasery, skanery i inne efekty, które w większości są ze sobą komputerowo zsynchronizowane.

Historia kuli dyskotekowej

Pierwsze kule lustrzane, które podwieszane były pod sufitem pojawiły się na parkietach tanecznych w latach dwudziestych XX wieku, ale taki prawdziwy rozkwit przeżywały w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia. Pomimo swojego już dość sędziwego wieku nadal nie straciły one nic na swojej popularności. Te najnowocześniejsze modele zostały oczywiście mocno naszpikowane elektroniką i są w pełni samowystarczalnymi efektami dyskotekowymi. Natomiast w dalszym ciągu również dużym zainteresowaniem ciszą się te tradycyjne kule lustrzane.

Rodzaje kul dyskotekowych

Kule disco możemy podzielić sobie na takie dwie podstawowe grupy. Pierwsze to te tradycyjne tzw. lustrzane, które świecą odbitym światłem skierowanym z reflektorów. Drugie to kule LED-owe, które dysponują własny światłem i pod tym względem są całkowicie samowystarczalne. Decydując się na klasyczną lustrzankę będziemy musieli wyposażyć ją w napęd, który będzie ją nam obracał oraz reflektory, które będą nam ją oświetlały. Kulę lustrzana, by oddał swój efekt powinno oświetlać się z minimum dwóch stron. Kule LED-owe mają swoje wewnętrzne oświetlenie oraz programator.

Jaki reflektor do oświetlenia kul lustrzanej

Możemy wybrać reflektor, który daje jeden kolor, ale też duża część dostępnych reflektorów wyposażona jest w LED-ową diodę 10W RGBW umożliwiającą zmianę koloru. Najczęściej stosowana kolorystyka źródła światła to kolor: czerwony, zielony, niebieski i biały. Większość tych bardziej rozbudowanych reflektorów ma wbudowany programator, gdzie można ustawić sobie m.in. kolejność kolorów i prędkość zmian.

Rozmiar kuli dyskotekowych

Możemy nabyć bardzo malutkie kule, których średnica wynosi kilkanaście centymetrów, ale możem również nabyć naprawdę duże kule, których średnica może wynosić nawet kilkadziesiąt centymetrów. Tutaj dokonując zakupu pamiętajmy by jej wielkość była dostosowana do wielkości lokalu w jakim ma być podwieszona.

Napęd do kuli

Tradycyjna kula by się kręciła będzie potrzebować napędu. Napęd musi być dostosowany do wielkości i ciężaru kuli, która kręci się wokół własnej osi. Taki napęd może być zasilany bateryjnie lub sieciowo. Oczywiście zdecydowanie wygodniejszy jest napęd sieciowy, a ten bateryjny ma najczęściej zastosowanie tylko przy takich małych amatorskich kulach, które najczęściej maja zastosowanie domowe. W zależności od naszych potrzeb i zasobności portfela możemy kupić prosty napęd dysponujący pojedynczą prędkością jak również bardzo rozbudowany, który będzie dysponował różnymi prędkościami a dodatkowo będzie zsynchronizowany z puszczaną muzyką. Niektóre napędy są wyposażone w diody ledowe, które będą naszą kulę dodatkowo doświetlać z góry.

W zależności od naszych potrzeb i preferencji rynek oferuje nam różne modele zarówno tych klasycznych lustrzanych kul, jak i tych świecących swoim wewnętrzny światłem. Bez względu na rodzaj na jaki się zdecydujemy kula przede wszystkim musi być odpowiedniej wielkości w stosunku do lokalu w którym ma pracować. Koszt kul lustrzanych w dużym stopniu uzależniony jest od ich wielkości i jakości zastosowanego materiału. Najczęściej te najmniejsze możemy już kupić za kilkadziesiąt złotych, za te większe będziemy musieli zapłacić kilka set złotych. Wśród kul lustrzanych najczęściej spotkamy te ze srebrnymi lusterkami, choć możemy spotkać również kule zbudowane z lusterek w innych kolorach. Wśród napędów również rozpiętość cenowa jest duża i zależy przede wszystkim od mocy oraz funkcji jakimi dany napęd dysponuje. Za taki najtańszy zapłacimy 30-40 złotych, natomiast za taki z rozbudowanymi możliwościami, który posiada szereg funkcji np.: możliwość zmiany kierunku obrotu będziemy musieli zapłacić odpowiednio więcej. Ważne by moc naszego napędu była dostosowana do wielkości i ciężaru naszej kuli. Trzeba pamiętać, że tradycyjna kula świeci odbitym światłem, więc obowiązkowo musimy zakupić reflektory do jej oświetlenia. Kule ledowe, natomiast można spotkać zarówno takie, które są podwieszane po sufitem jak i takie, które możemy np.: postawić.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry