Muzyczna przygoda z harmonijką ustną. Podstawy.

Zobacz Harmonijki ustne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl

Dla czego warto zainteresować się harmonijką ustną?

Harmonijka ustna należy do jednych z najmniejszych i zarazem najporęczniejszych instrumentów muzycznych. Ze względu na swoje bardzo charakterystyczne brzmienie oraz możliwości interpretacyjne odnajduje swoje szerokie zastosowane w wielu gatunkach muzycznych miedzy innymi w bluesie, contry, rocku czy folklorze ludowym. Należy też do tej grupy instrumentów, na który może pozwolić sobie każda osoba chcąca nauczyć się na niej grać. Budżetowy model średniej klasy można już nabyć za kilkadziesiąt złotych, co niewątpliwie ma decydujący wpływ na jej popularność.

Rozwój popularności harmonijki

Swoją największą popularność harmonijka zdobyła w USA jako instrument ludowy. Trafiła tam za sprawą niemieckich emigrantów w 1865 roku, a dzięki swojej stosunkowo niskiej cenie zaczęła cieszyć się ogromną popularnością wśród niższych warstw społecznych. Do popularności i rozpowszechnienia tego instrumentu w dużej mierze przysłużyli się też znani muzycy, którzy wykorzystywali harmonikę ustną jako uzupełnienie swojego instrumentu głównego. Między innymi Jimi Hendrix znany głównie jako wybitny gitarzysta grając na gitarze miał też równocześnie przymocowaną na specjalnym uchwycie harmonijkę. Jak sięgniemy w biografię tego artysty to dowiemy się, że jego przygoda muzyczna rozpoczęła się właśnie od harmonijki ustnej.

Rodzaje harmonijek ustnych

W celu większego zastosowania harmonijki ustnej powstały różne odmiany tego instrumentu. Możemy podzielić je na odpowiednie rodzaje w zależności od możliwości wydobywania dźwięków oraz ich stroju. I tak mamy harmonijki: diatoniczne, chromatyczne, oktawowe, tremolowo – wiedeńskie i akompaniujące. Na każdej z nich stosuje się odmienną technikę gry i każda z nich znajduje swoje główne zastosowanie w odmiennych gatunkach muzycznych. Również każda z tej odmiany może być w odmiennym stroju dzięki czemu jest możliwość zagrania melodii w dowolnej tonacji. Oczywiście to wymusza na wszechstronnym harmonijkarzu konieczność posiadanie całej kolekcji harmonijek, jeżeli chce odnaleźć się w każdej tonacji i stylu.

Budowa harmonijki ustnej

Harmonijka ustna jest dość prostej budowy i składa się z czterech podstawowych elementów: korpusu potocznie nazywanego grzebieniem, dwóch pokryw, dwóch blaszek stroikowych oraz mocowań w postaci śrub lub gwoździ. Grzebień najczęściej wykonany jest z drewna lub tworzywa sztucznego choć można spotkać grzebienie wykonane z innych materiałów m.in. z metalu czy szkła. Oczywiście w zależności od tego z jakiego rodzaju materiału został wykonany instrument takie też uzyskamy brzmienie.

Brzmienie harmonijki i jego sposób uzyskania

Brzmienie harmonijki ustnej zbliżone jest do brzmienia akordeonu co wynika między innymi z podobieństwa budowy i zasady działania. Oczywiście harmonijka ustna jest wielokrotnie mniejsza od akordeonu, ale z technicznego punktu widzenia obydwa te instrumenty mają wiele wspólnego ze sobą. Grzebień harmonijki, na którym osadzone są blaszki stroikowe można przyrównać do głośnicy akordeonowej, gdzie również przymocowane są stroiki. W obydwu przypadkach dźwięk wydobywany jest właśnie za pomocą stroików, które zostają pobudzone poprzez wtłoczenie powietrza. Wynika to z tego, że obydwa instrumenty należą do grupy instrumentów dętych i to właśnie powietrze stanowi tu istotny element do wydobycia dźwięku. Różnica jest taka, że w przypadku harmonijki ustnej powietrze te wtłaczamy za pomocą własnych płuc i ust, natomiast w przypadku akordeonu za pomocą otwieranego i zamykanego miechu.

Pierwsza harmonijka – jaką wybrać

Najlepszą na początek wydaje się być harmonijka ustna o najprostszej budowie. Do takich podstawowych harmonijek zaliczymy diatoniczną dziesięciokanałową w stroju C. Strój C oznacza, że będziemy mogli zagrać na niej podstawową gamę C-dur oraz proste melodie w tej właśnie tonacji. Poszczególne kanały możemy odnieść do dźwięków znajdujących się pod białymi klawiszami np.: w pianinie pamiętając jednak, że ze względu na budowę harmonijki inny dźwięk uzyskujemy na kanale przy wdechu, a inny prze wydechu.

Podsumowanie

Bez wątpienia harmonijka ustna należy do bardzo ciekawych instrumentów muzycznych. To właśnie od niej możemy rozpocząć swoją muzyczną przygodę, albo może ona stanowić doskonałe uzupełnienie naszego większego instrumentarium. Jej największym atutem jest przede wszystkim niewielki rozmiar dzięki, któremu harmonijka może nam zawsze towarzyszyć. Nauka też nie powinna przysparzać większych trudności i już po opanowaniu podstawowej zasady działania tego instrumentu będziemy wstanie zagrać proste melodie.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry