Niedrogie pianino do ćwiczenia w domu

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl

Pierwsza podstawowa sprawa to powinniśmy określić czy ma to być pianino nowe czy używane oraz czy szukamy akustycznego czy cyfrowego.

Zarówno jedno jak i drugie ma swoje wady i zalety. Mówiąc o niedrogim musimy wiedzieć, że pianino cyfrowe można już kupić nowe za ok 1700 – 1900 zł, gdzie akustyczne nowe kosztuje co najmniej kilkakrotnie więcej.

Tak więc jeżeli myślimy o zakupie nowego instrumentu a mamy dość mocno ograniczony budżet to powinniśmy nasze poszukiwania skoncentrować i ograniczyć tyko do pianin cyfrowych. Natomiast w śród używanych możemy pokusić się o nabycie pianina akustycznego, ale nawet za używane jeżeli chcemy by było ono w nienagannym stanie będziemy musieli zapłacić co najmniej dwa, trzy tysiące. Do tego, dojdzie koszt strojenia i ewentualnego remontu, dla tego zakup pianina cyfrowego pod tym względem jest o wiele wygodniejszy zwłaszcza, że najnowsze modele nawet te już z niższej półki cenowej są w dużej mierze bardzo dobrze dopracowane i dość wiernie odzwierciedlają pianino akustyczne zarówno pod względem samej artykulacji gry jak i brzmienia.

Dodatkowym atutem przemawiającym za pianinem cyfrowym jest to że mamy o wiele więcej możliwości, chociaż by możliwość współpracy z komputerem czy podłączenia słuchawek co przydatne jest zwłaszcza gdy nie chcemy nikomu przeszkadzać. Poza tym w razie konieczności przeprowadzki jest znacznie mniej kłopotliwe. Rynek oferuje nam spory wybór niedrogich cyfrówek, a poszczególne firmy prześcigają się w swoich nowinkach technicznych i każda z nich próbuje nas czymś zachęcić, dla tego też możemy mieć spory kłopot z wyborem odpowiedniego instrumentu dla siebie. Przyjrzyjmy się co nam oferują producenci i na co powinniśmy zwrócić uwagę zakładając, że na wydanie mamy ok. 2500 – 3000 zł.

Yamaha NP 32

Yamaha NP 32, źródło: Muzyczny.pl

Na co zwracamy szczególną uwagę

Skoro ma to być instrument, który głównie będzie nam służył do ćwiczenia, to najistotniejszym elementem na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest jakość klawiatury. Powinna ona być przede wszystkim pełnowymiarowa ważona i posiadać 88 klawiszy. Mechanizm młoteczkowy instrumentu, to kluczowa sprawa dla każdego pianisty, bo to właśnie od niego zależy jakie będziemy mieli możliwości interpretacji i wykonania danego utworu.

Zwróćmy też uwagę na ilość sensorów jaka dany model posiada. W tej półce cenowej będziemy mieć ich dwa lub trzy. Te z trzema sensorami symulują nam elektronicznie tzw. wymyk klawisza. Producenci pianin cyfrowych cały czas prowadzą badania nad elementami mechanizmu klawiatury próbując dorównać mechanizmom najlepszych pianin i fortepianów akustycznych. Pomimo coraz nowszych rozwiązań technologicznych, chyba niestety nigdy nawet najlepsze pianino cyfrowe nie dorówna tym najlepszym %%LINK306%% zarówno pod względem mechanicznym jak i brzmieniowym.

To na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury jest jej tzw. miękkość. I tak możemy mieć klawiaturę miękką, średnią lub twardą, niekiedy nazywaną lekką lub ciężką. W niektórych modelach z reguły w tych droższych mamy możliwość regulacji i dostosowania instrumentu do najbardziej odpowiadającego naszym upodobaniom. Należy też zwrócić uwagę na osadzenie samych klawiszy, czy trzymają poziom i nie chyboczą się na lewo i prawo. Wypróbowując już konkretny model, najlepiej jest zagrać utwór czy wprawkę stosując różną artykulację i dynamikę. Powinniśmy zwróćmy również uwagę na samą politurę klawiszy i pamiętajmy, że najlepiej by była matowa lekko chropowata co zapobiegnie ześlizgiwaniu się palców przy dłuższej grze.

Klawiatury te z błyszczącą politurą mogą się niektórym bardziej podobać, ale przy dłuższej grze palce mogą zacząć się po nich zwyczajnie ześlizgiwać. Standardowo wszystkie nowe pianina cyfrowe mają funkcję transpozycji i wyposażone są w metronom, wyjście słuchawkowe czy złącze USB. Dysponują co najmniej kilkoma brzmieniami odzwierciedlające fortepian koncertowy i różne rodzaje pianin. Warto też zwrócić uwagę jaką możemy podpiąć pod instrument listwę pedałową. Niektóre modele dają możliwość podpięcia tylko pojedynczego pedału ale coraz częściej standardem jest że możemy podpiąć potrójny pedał.

A co nam oferuje rynek?

Mamy do wyboru kilku producentów oferujących nam instrument z średniego segmentu m.in. Casio, %%LINK308%%, Roland, Yamaha, Kurzweila i Korga, którzy mają w swojej ofercie po kilka niedrogich modeli. Przyjrzyjmy się głównie stage pianom i tak za ok 2800 zł możemy kupić Kawai ES-100 z ważoną klawiaturą Advanced Hammer Action IV-F, modułem brzmieniowym Harmonic Imaging i 192 głosową polifonią. W podobnej cenie dostaniemy Rolanda FP-30 z klawiaturą PHA-4 z mechanizmem wymykowym, modułem brzmieniowym SuperNATURAL i 128 głosową polifonią.

Przykładowe modele to idealne rozwiązanie zarówno dla osób zaczynających naukę gry na pianinie jak i dla studentów bądź pianistów poszukujących małego, kompaktowego instrumentu posiadającego wysoki realizm i autentyczność gry za niezbyt wygórowaną cenę. Yamaha w tym segmencie proponuje nam model P-115 z klawiaturą Graded Hammer Standard, modułem brzmieniowym Pure CF Sound Engine i polifonią 192 głosową.

Yamaha P-115

Yamaha P-115, źródło: Muzyczny.pl

Do najtańszych markowych modeli możemy zaliczyć CDP-130 marki Casio, który dostaniemy już w cenie ok 1700 zł. Model ten posiada młoteczkową klawiaturę ważoną opartą na podwójnych czujnikach, moduł brzmieniowy AHL Dual Element i dysponuje 48 głosową polifonią. Drugim jednym z tańszych markowych modeli jest Yamaha P-45 w cenie ok. 1900 zł. Tutaj również mamy klawiaturę młoteczkową ważoną opartą na podwójnych czujnikach, z modułem brzmieniowym AMW Stereo Sampling i 64 głosową polifonią. Obydwa instrumenty standardowo wyposażone są w metronom, możliwość transpozycji, złącza usb-midi, wyjście słuchawkowe i możliwość podpięcia pojedynczego pedału sustain.

Oczywiście przed zakupem każdy sam osobiście powinien przetestować i porównać poszczególne modele. Bo to co dla jednego może być tzw. twardą klawiaturą, dla innego może okazać się średnio-twardą. Musimy jeszcze pamiętać, że ceny podanych instrumentów są orientacyjne i większości nie zawierają dodatków takich jak statyw czy listwa pedałowa

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry