Co, oprócz sprzętu grającego, warto jeszcze mieć na imprezie?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Oświetlenie, efekty dyskotekowe w sklepie Muzyczny.pl

Prawie każdy z nas chociaż raz w życiu był na dyskotece w klubie. Co sprawia, że mówimy po takiej imprezie, że było fajnie, super itd. Przede wszystkim na pierwszy plan idzie muzyka, bo to ona jest najważniejsza i to od niej zależy czy dana impreza jest udana czy nie. Oczywiście dobre towarzystwo również podobnie jak muzyka jest bardzo ważnym i w zasadzie jednym z podstawowym czynnikiem wpływającym na to, że z chęcią na daną dyskotekę czy imprezę pójdziemy. I jest jeszcze trzeci bardzo istotny element wpływający na naszą ocenę danej imprezy, są to efekty dyskotekowe, czyli wszystkie te lasery, dymy, mgły, skanery i konfetti, które sprawiają, że dyskoteka ma swój klimat. Kiedyś 30, 40 lat temu tego sprzętu buło znacznie mniej, a oświetlenie np.: dyskoteki szkolnej organizowanej na sali gimnastycznej ograniczało się w większości do dwóch żarówkowych kolorofonów, które dzielnie prezentowały swoje wdzięki ustawione na kolumnach. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła i tego sprzętu na rynku jest naprawdę zatrzęsienie, a co najważniejsze można już dobrej klasy sprzęt kupić w przystępnych cenach.

Od czego zacząć takie kompletowanie sprzętu?

Możemy kompletować sobie całkowicie oddzielne poszczególne elementy, różnych producentów, ale możemy zdecydować się na formę modułową zestawu i wtedy poszczególne elementy danej serii dokupujemy sobie w miarę przypływu gotówki. Musisz wiedzieć, że nie jest łatwo naprawdę dobrze oświetlić salę, zwłaszcza jeżeli jest ona dużych rozmiarów i w dodatku z różnymi zakamarkami Prawdziwi mistrzowie oświetlenia bawią się nim, wykorzystując różne moduły, inne do podłogi, inne do sufitu, a jeszcze inne używają do oświetlenia centralnego. Teraz przedstawię Ci kilka urządzeń mobilnych, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary i szybki montaż oraz łatwą obsługę z chęcią wykorzystywane są nie tylko przez kluby, ale i świadczących w różnych miejscach swoje usługi didźejów oraz zespoły muzyczne.

Zapewne chciałbyś rozpocząć swoje kompletowanie od czegoś najbardziej uniwersalnego, co pozwoliłby Ci za pomocą jednego sprzętu dać efekt na całości. Jest to możliwe za pomocą tzw. hybryd Spota i Washa. Połączenie to sprawia, że możesz jednocześnie doświetlać parkiet, jak i tworzyć unikalne widowisko przy pomocy światła typu spot i wzorów gobo. Jest to super rozwiązanie dla zespołów, dj oraz klubów. Tego typu urządzenie samodzielnie potrafi dobrze doświetlić nam w ciekawy sposób nawet dużą salę. Warto też zainwestować w jakieś oświetlenie zamontowane na belce, które będzie taką naszą bazą stałych punktów. Taka beleczka o szerokości ok. 90 cm z zamontowanymi 4 reflektorami z pewnością znajdzie zastosowanie w naszym centrum oświetleniowym. Dobrze by urządzenie takie miało jakiś kontroler nożny, który pozwoli nam na swobodną jego obsługę nawet wtedy, gdy nasze ręce są zajęte np.: grą na gitarze, keyboardzie czy obsługą konsolety. Oczywiście, wszystkie tego rodzaju urządzenia mają też tryb automatyczny reagujący np.: na muzykę i rytm. Fajną sprawą jest też głowica typu beam z efektem kalejdoskopu do zastosowań dekoracyjnych. Głowica taka wyposażona jest w kilka (przeważnie 4) niezależnie sterowane diody, które dzięki obrotowej tarczy rozpraszają strumień uzyskując w ten sposób ciekawy efekt kalejdoskopu. Oczywiście w naszym zestawie nie może zabraknąć standardowego lasera. Przeważnie urządzenia te wypuszczają wiązkę składającą się średnio z 200 promieni w dwóch kolorach.

Bardzo popularnym urządzeniem oświetleniowym jest Stinger łączący w sobie efekt typu Moonflower, laser i stroboskop w jednym reflektorze. Nie zapomnijmy o wytwornicy dymu, która powinna znajdować się w składzie podstawowym naszego wyposażenia.

American DJ Stinger

American DJ Stinger, źródło: Muzyczny.pl

Musimy mieć świadomość, że do osiągnięcia najlepszych rezultatów oświetleniowych potrzebna jest pełna synchronizacja wszystkich działających elementów w jedną całość. Pojedynczy element tej układanki nie da nam oczekiwanego efektu. Sam przykładowy laser nie odda swojego efektu bez wykorzystania dymu. I na koniec jeszcze jedna ważna uwago. Kupując jakiś element, zwracajcie uwagę na długość jego jednorazowej pracy. Jeżeli dane urządzenie ma nam pracować przez całą noc non stop, to kupujmy taki sprzęt, który został wyposażony w aktywny system chłodzenia, dzięki czemu może pracować nieustannie bez obawy o przegrzanie.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry