Pierwszy gramofon – kryteria wyboru, na co zwrócić uwagę?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gramofony w sklepie Muzyczny.pl

Płyty winylowe i gramofony do ich odtwarzania w ostatnich latach cieszą się co raz większą popularnością. W porównaniu do poprzednich lat kiedy to wydawało się, że gramofon odejdzie w zapomnienie a jego miejsce zajmie bezkonkurencyjny odtwarzacz CD sytuacja zaczęła się znacząco odmieniać. Sprzedaż płyt winylowych zaczęła wzrastać natomiast sprzedaż płyt CD zaczęła spadać. Tradycyjna technologia analogowa zaczęła gromadzi co raz więcej zwolenników, a jej walory brzmieniowe doceniane są nawet przez najbardziej wymagających audiofili. Oczywiście do tego by cieszyć się wysoką jakością dźwięku należy wpierw zaopatrzyć się w odpowiedniej klasy sprzęt.

Podstawowy podział gramofonów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gramofonów o odmiennym przeznaczeniu i mocno zróżnicowane w swojej klasie. Taki podstawowy podział jaki możemy dokonać wśród gramofonów to na te domowe, które wykorzystywane są głównie do słuchania i delektowania się muzyką w domu i te, które są wykorzystywane w pracy przez didżejów w klubach muzycznych. My w tym artykule skoncentrujemy się na tych domowych, które możemy z kolei podzielić sobie na trzy podstawowe podgrupy. Pierwsza z nich to gramofony, które są w pełni zautomatyzowane i od początku do końca wykonają za nas pracę włącznie z położeniem igły na płycie i po zakończeniu odtwarzania odstawieniu jej na miejsce. Druga grupa to gramofony półautomatyczne, które częściowo wykonają za nas pracę np.: położą igłę na płycie, ale już miejsce gdzie ta igła ma zostać położona musimy przykładowo sami ustawić. I trzecia podgrupa to gramofony manualne, gdzie wszystkie czynności musimy samodzielnie ręcznie wykonać. Ta ostatnia podgrupa wbrew pozorom może okazać się najdroższą, gdyż tego rodzaju gramofony są najczęściej dedykowane dla tych najbardziej wymagających audiofili, którzy nie tylko chcą delektować się najwyższej jakości dźwiękiem, ale również od początku do końca chcą uczestniczyć w przygotowaniu do jej odtwarzania. Jest to pewnego rodzaju rytuał, który rozpoczyna się z chwilą sięgnięcia po płytę, wyjęciu jej z opakowania (często w specjalnych rękawiczkach), położeniem na talerzu gramofonu, ustawieniem igły i wystartowaniu.

Ceny gramofonów

Z kupnem gramofonu podobnie jest jak z kupnem instrumentu muzycznego np.: gitary czy keyboardu. Można kupić jakiś niskobudżetowy instrument za dosłownie 200-300 zł, ale również można wydać kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście tysięcy na taki zakup. I tak dokładnie jest z gramofonami. Tak jak na keyboardzie za 300 zł nie uzyskamy satysfakcjonującego większości muzyków brzmienia, tak też i na gramofonie, który często jest w komplecie z głośnikami za 300 zł nie uzyskamy efektu jaki byśmy chcieli uzyskać. Do tego w przypadku tych najtańszych gramofonów należy uważać, bo zamiast przyjemności ze słuchania możemy przez zastosowanie taniej igły zniszczy sobie płytę. Dlatego też te najtańsze produkcje raczej należy omijać szerokim łukiem.
Rozpoczynając poszukiwania gramofonu osoby początkujące przede wszystkim powinny na początku zawęzić swoje poszukiwania do konkretnej podgrupy np.: automatyczny lub półautomatyczny. Manualnego gramofonu osobom początkującym, które do tej pory nie miały od czynienia z winyleami raczej bym nie polecał. Tu trzeba mieć już odpowiednie obycie z obsługą takiego gramofonu, gdyż zarówno płyta winylowa jak i igła są bardzo delikatne i przy nieumiejętnym obsługiwaniu płyta może ulec porysowaniu, a igła zniszczeniu. Jak nie mamy takiej tzw. pewnej ręki, to lepiej zdecydować się na zakup automatycznego lub półautomatycznego. Wtedy jednym przyciskiem załatwimy sprawę i automat już sam nakieruje ramię, opuści igłę na wyznaczone miejsce i gramofon rozpocznie odtwarzanie.

Dodatkowe wyposażenie do gramofonu

Oczywiście sam gramofon nam nie zagra bez odpowiedniego wyposażenia na swoim pokładzie lub bez podłączenia do dodatkowego urządzenia. Do tego by cieszyć się dobrą jakością i wyrównanymi poziomami w muzyce będziemy potrzebowali tzw. przedwzmacniacz, który może być już wbudowany w naszym gramofonie i tak jest w wielu przypadkach, ale również możemy spotkać gramofony bez wbudowanego takiego przedwzmacniacza i wtedy będziemy musieli zaopatrzyć się w takie dodatkowe zewnętrzne urządzenie. Te drugie rozwiązanie kierowane jest do tych bardziej zaawansowanych audiofili, którzy będą wstanie sami samodzielnie dopasować i skonfigurować odpowiedniej klasy przedwzmacniacz zewnętrzny, który najlepiej spełni swoją rolę.

Oczywiście na cenę gramofonu składa się wiele czynników, gdzie dużą rolę odgrywa jakość podzespołów takich jak chociażby typ wkładki, rodzaj napędu czy zastosowanej igły. Technologia, jakość materiałów i wykonania, marka oraz specyfikacja to elementy, na które należy zwrócić już na samym początku uwagę dokonując rekonesansu. Pamiętajcie, że bardzo dużą rolę w jakości przekazywanego sygnału audio odgrywają kolumny. Nic nam nie da nawet najwyższej klasy gramofon jak podłączymy go do jakościowo słabych kolumn. Dlatego warto te wszystkie czynniki uwzględnić na samym początku już w fazie planowania zakupu.

↑ Do góry
Do góry