Podstawowy budżetowy sprzęt dla amatorskiego zespołu muzycznego – poradnik dla zielonych

Zobacz Kable, przewody w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl

Bez względu na to czy będzie to zespół wokalny, instrumentalny czy wokalno-instrumentalny potrzebny będzie sprzęt, który pozwoli nagłośnić działania zespołu. Dysponując niewielkim budżetem należy zastanowić się co jest niezbędne dla naszej muzycznej grupy, by mogła ona rozwijać swoją działalność artystyczną.

Potocznie mówiąc na pewno będziemy potrzebowali jakiegoś nagłośnienia, więc zacznijmy od kompletowania kolumn. Podstawowy podział jaki możemy sobie dokonać wśród kolumn to kolumny pasywne i aktywne. Te pierwsze będą potrzebowały zewnętrznego wzmacniacza, te drugi aktywne mają już taki wzmacniacz wbudowany. Niestety same kolumny nam nie zagrają jak nie podłączymy do nich źródła dźwięku. Takim źródłem dźwięku może być nasz głos lub instrument muzyczny. Żeby nasz głos mógł zabrzmieć w kolumnie będziemy potrzebowali przetwornika, który ten głos wyśle do kolumny, czyli popularnego mikrofonu. Mikrofony dzielimy na dynamiczne i pojemnościowe. Te drugie są bardzo czułe, przeważnie dużo droższe i wykorzystuje się je najczęściej w warunkach studyjnych, więc na początek zdecydowanie doradzam kupno mikrofonu dynamicznego, który jest tańszy, mniej czuły dzięki czemu nie będzie zbierał wszystkich niepotrzebnych dźwięków z otoczenie i bardziej odporny na wszelkie zewnętrzne czynniki zarówno jeżeli chodzi o warunki atmosferyczne jak i o uszkodzenia mechaniczne. Mikrofon taki musimy podłączyć pod mikser, tak więc będziemy potrzebowali dla naszego zespołu miksera. Jeżeli zdecydujemy się na kolumny aktywne, to wystarczy sam goły mikser, jeżeli zdecydujemy się na kolumny pasywne, to będziemy potrzebowali oprócz miksera końcówkę mocy bądź tzw. power-mikser, czyli w jednej obudowie mamy mikser i wzmacniacz. Wybierając mikser bądź power-mikser zwróćcie przede wszystkim uwagę na ilość kanałów. Bo to właśnie od ilości kanałów, będzie zależało jaką ilość będziecie mogli podłączyć mikrofonów czy instrumentów. Takim minimum dla niedużego zespołu muzycznego to 8 kanałów. Wtedy będziemy mogli podpiąć kilka mikrofonów, jakieś klawisze i jeszcze jakiś kanał w rezerwie powinien zostać. Na takim mikserze regulujecie i ustawiacie sobie wszystkie parametry muzyczne tzn. głośność wybranego kanału, korekcja brzmienia czyli ustawiacie pasma częstotliwości, których ma być więcej, a których mniej (góra, środek, dół), ustawiacie efekty, czyli regulujecie np.: poziom pogłosu itp. Wszystko zależy od zaawansowania i możliwości danego miksera.

Allen&Heath ZED 12FX

Allen&Heath ZED 12FX

To jest takie minimum, od którego każdy zespół muzyczny powinien zacząć kompletować swój sprzęt. Ceny sprzętów są różne i uzależnione przede wszystkim od jakości, marki i mocy jakim dany sprzęt dysponuje. Tych bardziej renomowanych marek profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Tych bardziej budżetowych producentów cały zestaw możemy skompletować za ok. 5 000 zł. Wszystko zależy od możliwości finansowych jakimi dysponujemy. Trzeba tak liczyć, że decydując się na dwie kolumny pasywne o średniej mocy np.: 200W wydamy ok. 2000 zł. Skoro zdecydowaliśmy się na kolumny pasywne, to trzeba będzie kupić power-mikser, na który trzeba przeznaczyć ok. 2000 zł. Do tego kupno powiedzmy dwóch mikrofonów dynamicznych po 300 zł za każdy i zostaje nam 400 zł na statywy do kolumn i okablowanie. Oczywiście jak zdecydujemy się na kolumny aktywne, wtedy drożej zapłacimy za kolumny bo np.: ok. 3000 zł, ale za to już wystarczy nam sam goły mikser za ok. 1000 zł. Tak więc jedno w drugie poniekąd wchodzi.

American Audio CPX 10A

American Audio CPX 10A

Tak na koniec podsumowując, to zdecydowanie warto szukać sprzętu markowego. Jeżeli ma się ograniczony budżet, to oczywiście nie jest to proste zadanie, ale warto dobrze się rozejrzeć. Przede wszystkim producenci nawet tego bardzo zaawansowanego sprzętu przeznaczonego dla profesjonalistów mają w swojej ofercie również modele bardzie przystępne budżetowo. Poza tym są marki mniej renomowane ale, które od lat zajmujące się produkcją sprzętu muzycznego i często cena takiego sprzętu jest sporo niższa od tych marek z pierwszej ligi a parametry techniczne bardzo dobre. Generalnie starajcie się unikać firm „krzak” itp. wynalazków niewidomego do końca pochodzenia.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry