Procesor efektów w pracy DJ

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Efekty w sklepie Muzyczny.pl

Jednym z podstawowych urządzeń z których korzysta didżej w swojej pracy jest procesor efektów, który umożliwia mu obróbkę sygnału dźwiękowego. Może to być zupełnie oddzielne urządzenie, które podpinamy pod osobny kontroler lub może stanowić on element większego spójnego urządzenia np.: kompletnej konsoli didżejskiej.

Do czego służy procesor efektów

Urządzenia te umożliwiają DJ-ejowi modulowanie i zarazem kreowanie brzmienia w czasie rzeczywistym. Procesor efektów jak już wspomnieliśmy powyżej może by samodzielnym zewnętrznym urządzeniem lub może stanowić jakąś integralną częścią większego urządzenia. Taki podstawowy podział jaki możemy sobie w tej grupie urządzeń zastosować to oczywiście procesory cyfrowe i procesory analogowe oraz te rzeczywiste i te wirtualne, czyli mowa tu o tzw. wtyczkach VST, które wykorzystujemy przy pracy z komputerem (laptopem) i odpowiednim oprogramowaniem. Oczywiście my tu nie będziemy rozważać, który z nich są lepsze. a które gorsze, bo każdy z rodzajów tych urządzeń ma swoją określoną specyfikację i charakterystykę dającą określone możliwości. Jednak dokonując wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikację danego sprzętu. Ich zakres może obejmować zarówno bardzo proste czynności związane z cięciem wysokich lub niskich częstotliwości, aż po złożone efekty wieloelementowe. Część z nich umożliwia np.: samplowania poszczególnych ścieżki audio a następnie ich odpowiednio przekształcanie i zapętlanie. Możemy m.in. spowalniać określone ścieżki co umożliwia uzyskanie miękkich przejść pomiędzy utworami. Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych elementów specjalnych w pracy didżeja. Oczywiście taki procesor umożliwia nam wykreowanie jakiś dodatkowych specjalnych efektów, które możemy sobie jeszcze w dowolny sposób edytować i obrabiać.

Oczywiście procesory efektów wykorzystywane są nie tylko w pracy didżeja, ale również przez znaczną część instrumentalistów m.in. gitarzystów, klawiszowców oraz wokalistów. Dzięki tym urządzeniom muzyk może uzyskać wyjątkowe brzmienie na swoim instrumencie, a wokalista może np.: zmienić barwę głosu a nawet zniwelować wszelkie potknięcia. Również i didżeje prowadzący konferansjerkę dla lepszego brzmienia swojego głosu, często podrasowują brzmienie swojego głosu za pomocą właśnie procesora efektów.

Jakie efekty są najczęściej wykorzystywane

Do tych najczęściej wykorzystywanych przez muzyków i didżejów efektów jakie są na pokładzie procesora należą m.in. różnego rodzaju pogłosy, echa, przestery, spowalniacze, koloryzatory oraz korektory mające za zadanie cięcie i spłaszczanie określonych częstotliwości. Możemy między innymi z basować i jednocześnie rozciągnąć w czasie dany fragment muzyczny. Dzięki szerokim możliwościom jakie oferuje nam procesor za każdym razem odtwarzany fragment może być prezentowany w odmiennej formie. Do dyspozycji w zależności od posiadanego procesora możemy mieć od kilku do kilkudziesięciu a nawet do kilkuset efektów. Poszczególne efekty możemy na siebie nakładać tworząc w ten sposób niepowtarzalne przebiegi muzyczne.

Dlaczego procesor efektów jest tak ważny?

Cały XXI wiek w muzyce to w dużej mierze era loopów, presetów i innych nowoczesnych elementów muzycznych, które wykorzystywane są w dużej mierze m.in. w pracy DJ-dżeja. To właśnie z początkiem XXI wieku tradycyjne zespoły muzyczne zaczęły ustępować didżejom, którzy z tych nowinek technicznych najczęściej zaczęli korzystać. Te wszystkie efekty, które słyszymy w klubach muzycznych, na salach weselnych, gdzie usługi swoje świadczą didżeje zawdzięczamy procesorom efektów, który stanowi taki podstawowy trzon sprzętu didżejskiego. Dlatego też producenci tych urządzeń prześcigają się w swoich pomysłach, by urządzenia te dawały jak najbardziej spektakularne efekty. Gdybyśmy tego urządzenie nie mieli na swoim pokładzie to praca i możliwości didżeja zostały by bardzo mocno ograniczone.

Jak dokonać wyboru?

Dokonując wyboru tego rodzaju sprzętu przede wszystkim musimy określić to, na jakich efektach nam najbardziej będzie zależało. Czy nasza praca będzie opierała się na tych najbardziej standardowych, popularnych efektach, czy może będziemy chcieli być bardziej oryginalni i pójść w swoją indywidualną stronę. Są procesory które umożliwiają taką edycją fabrycznych efektów i łączenie ich ze sobą, że możemy tu mówić o całkowicie nowych niecodziennych efektach. Warto też zwrócić uwagę na jakość brzmieniową jaką oferuje dany procesor. Kolejny czynnik, to czy decydujemy się na procesor będący na przykład częścią składową jakiejś większej konsoli didżejskiej, czy może szukamy procesora efektów jako oddzielnego zewnętrznego urządzenia. Ta pierwsza opcja w ogólnym rozrachunku jest bardziej ekonomiczniejszą formą. Natomiast kompletowanie poszczególnych elementów oddzielnie zawsze wychodzi drożej. Tak więc wszystko w dużej mierze zależy od osobistych oczekiwań względem sprzęt. Osoby, które mają bardzo dokładnie sprecyzowane oczekiwania wobec danego urządzenia mogą koncentrować się na kompletowaniu sprzętu w oddzielnych elementach. Ci którzy dopiero rozpoczynają przygodę z didżejką i nie mają jeszcze konkretnie sprecyzowanych oczekiwań mogą z bardzo dobrym skutkiem działać na procesorze, który jest na pokładzie konsoli.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry