Sprzęt audio dla reportera

Zobacz Rejestratory i odtwarzacze audio, video w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl

Bez wątpienia jednym z takich ciekawszych zawodów jest praca korespondenta czy reportera. Oczywiście pod ten zawód możemy bardzo szeroką grupę osób zakwalifikować począwszy od tych typowych reporterów radiowo-telewizyjnych, po tych co narażają swoje życie byśmy mieli pełny przekaż z pierwszej linii frontu, czyli korespondentów wojennych, a kończąc na osobach robiących reportaże ze ślubów i wesel. Bez względu na to, gdzie robimy nasz reportaż nieodzowny jest niezbędny sprzęt, który pomoże nam w naszej pracy.  

Podstawowy sprzęt reportera 

Każdy kto myśli o tym zawodzie i chce zajmować się tym fachem na poważnie musi mieć dobrej jakości sprzęt do nagrywania dźwięku audio. Czasy, kiedy to reporterzy z notatnikiem i długopisem zapisywali co rozmówca im mówił już minęły. Teraz wszystko jest nagrywane, a następnie odpowiednio obrabiane. Jeszcze kilka lat temu pomocne w pracy reporterskiej były tzw. dyktafony. Były to takie niewielkie magnetofony kasetowe zasilane bateriami. Dziś w dobie cyfryzacji prym wiodą cyfrowe urządzenia rejestrujące. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacznie dłuższy materiał nagrać, bo karty pamięci są o coraz to większych pojemnościach.  

Jaki sprzęt wybrać 

To jaki sprzęt wybierzemy uzależnione jest przede wszystkim od charakteru naszej pracy. Raczej oczywistym jest, że jeżeli jesteśmy wielbicielami przyrody i amatorsko chcemy śledzić i nagrywać tryb życia zwierzątek leśnych przez 24 godziny, to prawdopodobnie nie zainwestujemy w sprzętu z najwyższej półki po to, by go pozostawić na wiele godzin bez opieki. Natomiast jeżeli ten sprzęt jest cały czas pod naszą obecnością, to i w przypadku wielbiciela przyrody warto w coś lepszego się zaopatrzyć.

Bardzo dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się urządzenia pod nazwą ZooM. Jest to marka specjalizująca się między innymi w produkcji profesjonalnych urządzeń rejestrujących. Jednym z bardziej znanych i rozpoznawalnych na rynku urządzeń jest model H1N, który jest bardzo ceniony m.in. wśród reporterów przeprowadzających różnego rodzaju wywiady. Również reporterzy tzw. weselni bardzo często wykorzystują te urządzenie do nagrania dodatkowego materiału audio. Dla bardziej wymagających użytkowników jest dostępny model ZooM H8, który pozwala na nagrywanie jednocześnie nawet 12 ścieżek.  

Dodatkowy sprzęt

Jeżeli nie nagrywamy biegając np.: za jakąś gwiazdą estrady, czy politykiem, a jest to możliwe, to warto zaopatrzyć się w odpowiedni statyw, który jest dedykowany do naszego urządzenia rejestrującego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nagrywany materiał będzie przede wszystkim stabilny, bez niepożądanych dodatkowych odgłosów czy szelestów. Natomiast w celu zabezpieczenia naszego urządzenia rejestrującego przed uszkodzeniami mechanicznymi warto zaopatrzyć się w odpowiedni futerał, który odpowiednio zabezpieczy sprzęt na czas np.: transportu.  

Podsumowanie 

W tym artykule skoncentrowaliśmy przede wszystkim na przybliżeniu urządzeń takich typowo przenośnych bardziej mobilnych, które są małych rozmiarów i w zasadzie zawsze możemy je mieć przy sobie. Ale jeżeli mamy takie potrzeby, to na rynku mamy cały asortyment urządzeń stacjonarnych do rejestracji dźwięku, które stanowią pewnego rodzaju całe studio nagraniowe tzn. mikser, rejestrator, interfejs w jednym. Do takiego dużego rejestratora możemy podłączyć np.: kilka mikrofonów czy instrumentów. 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry