Latynoskie rytmy czyli Conga

Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Perkusjonalia w sklepie Muzyczny.pl

Muzyka latynoska, to wyjątkowo gorące klimaty pełne emocji charakteryzujące się niesamowitą ekspresją, która wyrażana jest zarówno przez muzyków grających na scenie jak i przez pary tańczące na parkiecie. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby. Jest to swoista muzyczna mieszanka wybuchowa, na którą składają się elementy melodyczne muzyki hiszpańskie w połączeniu z dynamicznymi rytmami afrykańskimi.   

Muzyka latynoamerykańska cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Zawdzięcza to przede wszystkim swojemu pogodnemu brzmieniu i oryginalnemu feelingowi. I bez względu na to, czy usłyszymy żywiołową salsę, czy stonowaną beguine, to od razu jesteśmy w stanie rozpoznać ten specyficzny klimat. Tak więc oczywiście muzyka latynoska to nie tylko ekspresyjne szybkie samby, ale i niekiedy bardzo delikatne pełne romantyzmu i nostalgii inne zdecydowanie spokojniejsze rytmy. 

Wpływ instrumentów na muzykę latynoską  

Oprócz gorącego temperamentu i niesamowitego poczucia rytmu osób zamieszkujących Amerykę Łacińską ogromny wpływ na charakter tej muzyki mają instrumenty muzyczne. Generalnie zdecydowany prym wiodą tu różnego rodzaju instrumenty z grupy perkusyjnych. Wykorzystuje się tu zarówno niedużych rozmiarów instrumentalia takie jak np.: marakasy, kastaniety czy tamburyno, jak również wszelkiego rodzaju bębny i bębenki, a do takich wiodących prym należą Conga. Zwłaszcza w muzyce Kubańskie Conga są nieodzownym elementem każdego zespołu. Conga wykonywane są techniką w podobny sposób jak wykonuje się drewniane beczki do przechowywania wina. Takimi podstawowymi elementami składającymi się na ten instrument jest jego najczęściej drewniany korpus i naciągnięta naturalna lub syntetyczna membrana. Pełny zestaw Cong liczy sobie cztery bębny, ale często w zespołach wykorzystuje się jeden, dwa lub trzy bębny. Jest to już indywidualna sprawa każdego grającego muzyka, ile brzmień jest mu potrzeba. Na Congach gra się dłoniom, a technik jest też co najmniej kilka do wydobycia określonego brzmienia. Bez wątpienia instrumenty te od zawsze stanowiły nierozerwalną część kultury i muzyki kubańskiej. W Europie też coraz częściej można spotkać zespoły muzyczne, które w swoim asortymencie wykorzystują ten niezwykle ciekawy instrument. Dziś oprócz zespołów grających muzykę typowo latynoską również i w muzyce jazzowej, folkowej, popowej a nawet w rockowej można spotkać Conga.  

Na co zwrócić uwagę kupując Conga 

Przede wszystkim materiał z jakiego został instrument wykonany. Najczęściej jest to drewno lub włókno szklane, te drugie są trwalsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia waga instrumentu będzie odgrywała dużą rolę zwłaszcza, jeżeli chcemy z naszym zestawem często się przemieszczać. Wysokość instrumentu to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Ważne, by była ona dobrze dopasowane do wzrostu osoby grającej. Najpopularniejsze Conga mają 30 cali, czyli około 76 cm i to jest najodpowiedniejsza wysokość dla osoby o wzroście około 175 cm. Osoby mniejszego wzrostu powinny raczej trochę mniejszy instrument zakupić. Oczywiście średnica instrumentu, też ma ogromne znaczenie zwłaszcza pod względem brzmienia.  

Podsumowanie

Jeżeli chcecie wprowadzić nowe życie do waszego zespołu muzycznego warto poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem Cong. Jest to bardzo inspirujący instrument, choć na pewno nie należy do najprostszych w opanowaniu.  

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry