Tajemnice Kontrabasu

Zobacz Instrumenty smyczkowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Kontrabasy w sklepie Muzyczny.pl

Jest największym instrumentem z grupy chordofonów smyczkowych i używany jest we wszystkich orkiestrach symfonicznych i rozrywkowych jako podstawa basowa. W zespołach jazzowych należy do tzw. sekcji rytmicznej. Oprócz roli instrumentu orkiestrowego, czy inaczej zespołowego wykorzystywany jest również jako instrument solowy. Wbrew pozorom instrument ten oferuje nam niesamowite możliwości brzmieniowe. W zespołach np.: rockowych jego odpowiednikiem jest gitara basowa.

Jak grać na kontrabasie?

Na kontrabasie możemy grać klasycznie za pomocą smyczka lub jak ma to miejsce w muzyce jazzowej wykorzystując do tego palce. Dodatkowo możemy stosować wszelkiego rodzaju uderzenie nie tylko w struny, ale również w pudło rezonansowe uzyskując dzięki temu dodatkowe brzmienia rytmiczne. Oprócz podstawy harmonicznej możemy na kontrabasie grać melodycznie.

Kontrabas w jazzie a klasyce

Granie jazzowe na kontrabasie znacząco różni się od grania klasycznego. Pierwszą taką naoczną różnicą jest to, że grając jazz w 95% używamy do gry samych palców. Grając muzykę klasyczną te proporcie są zdecydowanie odwrotne, bo tu tradycyjnie używamy smyczka. Druga różnica to to, że grając jazz praktycznie nie korzysta się z nut tylko raczej ze swojego doświadczenia. Jeżeli mamy jakiś zapis nutowy to jest to raczej bardziej zapis pewnego schematu z funkcją harmoniczną, niż partytura zanana i używana w muzyce klasycznej. W całej muzyce jazzowej dużo się improwizuje i w zasadzie każdy instrumentalista ma swoje solo w utworze do zagrania. I tu mamy znowu pewną odwrotność do muzyki klasycznej, gdzie grając w orkiestrze korzystamy z nut, które instrumentalista stara się w jak najdoskonalszy sposób je zagrać i zinterpretować. Granie w orkiestrze jest pewnego rodzaju sztuką bycia w grupie i wymaga umiejętność z tą grupą współpracy. Musimy być stricte rytmiczni, żeby cała orkiestra zabrzmiała jak jeden organizm. Tu nie ma miejsca na jakieś odstępstwa i indywidualności. Zupełnie inaczej ma się sprawa w kameralnych zespołach jazzowych, gdzie instrumentalista ma sporą dowolność i może bardziej indywidualnie podejść do granego tematu.

Brzmienie kontrabasu?

Instrument ten ze wszystkich smyczkowych jest nie tylko największym, ale i najniżej brzmiący. Tak niskie brzmienie uzyskuję dzięki długim grubym struną i posiadanemu dużemu pudłu rezonansowego. Wysokość całego instrumentu wraz ze stopką (nóżką) wynosi mniej więcej od 180 cm do 200 cm. Dla porównania im mniejszy instrument smyczkowy tym wyżej będzie brzmiał. Kolejność pod względem brzmienia zaczynając od tych najniżej brzmiących jest następująca: kontrabas, wiolonczela, altówka i skrzypce, które osiągają najwyższe brzmienie. Kontrabas podobnie jak pozostałe instrumenty z tej grupy posiada cztery struny podparte na mostku: G, D, A, E. Dodatkowo otwierając przy główce jedne z elementów możemy uzyskać dźwięk C.

W orkiestrze kontrabas pełni rolę fundamentu stanowiącego podstawę harmoniczną. Pomimo, że jest gdzieś najczęściej schowany na tyle, to bez tej podstawy całość by bardzo mizernie brzmiała. W mniejszych zespołach jest on znacznie bardziej widoczny i często razem z perkusją tworzą podstawę rytmiczną.

Podsumowanie

Jeżeli ktoś się zastanawia czy warto spróbować sowich sił na kontrabasie, to odpowiedź jest krótka. Jeżeli masz do tego odpowiednie warunki fizyczne i muzyczne to bez wątpienia warto. Kontrabas jest dużym instrumentem, więc zdecydowanie łatwiej jest na nim grać osobom o masywniejszej budowie ciała z większymi dłońmi, ale też nie jest to regułą. Zdarzają się i drobne osoby, które naprawdę świetnie z tym instrumentem sobie radzą. Oczywiście ze względu na swoje rozmiary kontrabas jest dość uciążliwym instrumentem w transporcie i przemieszczeniu się z nim, ale dla prawdziwego muzyka zakochanego w tym olbrzymie nie powinno stanowić to tak wielkiego problemu. Jeżeli chodzi o stopień trudności w nauce, to na pewno by osiągnąć wysoki poziom umiejętności gry na tym instrumencie, to tak jak w przypadku innych smyczkowych z tej grupy trzeba odpowiednio dużo czasu poświęcić na naukę. Natomiast ten podstawowy poziom umiejętności gry na kontrabasie można w dość szybkim czasie opanować.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry