Zobacz Mikrofony i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl
„W domu śpiewam jak Whitney Houston, ale gdy stanę na scenie to jest ledwo 50% moich możliwości”. Znasz to skądś? Wydaje mi się, że większość wokalistów, prosfesjonalnych jak i amatorów, czuje się w domowym zaciszu najlepiej. Wystarczy trochę luzu oraz wyobraźni by, pozostając w swoich czterech ścianach, śpiewać jak najwięksi sceniczni wyjadacze. Jak zatrzymać ten moment? Oprócz codziennej pracy, zdobywania nowych doświadczeń, warto się nagrywać, dlatego dziś opowiem o mikrofonach pojemnościowych podłączanych przez USB.
Zacznę od krótkiego przypomnienia. Mikrofon pojemnościowy tym różni się od dynamicznego, że jest o wiele bardziej dokładny w przenoszeniu częstotliwości, wyłapując wiele detali i będąc bardzo prezycyjnym. Najczęściej wykorzystuje się go w pracy w studio ze względu na wyżej wspomnianą czułość mikrofonu oraz odpowiednio zaadaptowane pomieszczenie akustycznie jakim jest studio. Jeśli kupujecie mikrofon pojemnościowy do nagrywania wokali z domu, pamiętajcie, że bez paneli akustycznych się nie obędzie. Najprostszym sposobem na zachowanie jakości brzmienia wykonywanych nagrań, jest zakupienie specjalnego filtra. np. Reflexion Filter, w którym ustawiamy mikrofon.
Mikrofony USB powoli zdobywają rynek i cieszą się coraz większą popularnością wśród amatorów. Przemawia za nimi cena i łatwość użycia – są bardzo tanie, nie wymagają żadnych dodatkowych wzmacniaczy, interfejsów audio. Są niezbędnym narzędziem każdego początkującego rapera oraz vlogerów. Wystarczy podpiąć kabel USB do komputera i zaczynamy nagrywanie.
Oczywiście dźwięk przez nie oferowany nie stoi jeszcze na najwyższym poziomie (wbudowane przetworniki nie są najwyższej jakości), ale jak za tę cenę, to nie są takie złe. Okazują się świetnym rozwiązaniem na start, przy niskim budżecie. Dzięki temu, że mikrofon działa po podłączeniu pod USB, to nie trzeba mieć żadnego interfejsu audio. Dodatkowo posiada on możliwość podłączenia słuchawek. Co to daje? Niezwykle ważne udogodnienie – możliwość odsłuchu w czasie rzeczywistym.
PLUSY:
- Wystarczy podpiąć i można już nagrywać.
- Nie potrzebna jest karta dźwiękowa.
- Cena! Za najtańszy mikrofon pojemnościowy zapłacimy ok. 150 zł.
- Możliwość odsłuchu w czasie rzeczywistym (ale nie wszystkie mikrofony posiadają wyjście słuchawkowe).
- Jest to sprzęt dla tych, którzy dostają szału podczas podpinania sprzętu.
MINUSY:
- Brak kontroli nad nagrywanym sygnałem.
- Brak możliwości rozbudowy toru.
- Brak funkcjonalności w przypadku nagrywania więcej niż jednej ścieżki wokalowej.
Podsumowując – mikrofon na USB to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla tych, którzy w warunkach domowych chcą szybko i bez zbędnego grzebania się w kablach nagrać swoje pomysły albo uchwycić tzw. flow. Jeśli szukacie sprzętu, który zarejestruje wasze śpiewy w rewelacyjnej jakości, to mikrofon USB na pewno nie będzie tym rozwiązaniem. Ale o tym innym razem.
↑ Do góry