Wygodny, mały, niedrogi i fajnie brzmiący instrument

Zobacz Harmonijki ustne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl

Jeżeli ktoś z Was myśli, że do tego, aby rozpocząć naukę gry na instrumencie potrzebne są duże pieniądze, talent i czas to jest w błędzie. Bo z tych trzech elementów zdecydowanie czas na naukę będzie potrzebny, a talent jedynie wskazany. W przypadku harmonijki ustnej duże pieniądze nie są wymagane a swoją ogromną popularność instrument ten zdobył sobie właśnie dzięki temu, że był niedrogi. O historii i losach tego instrumentu nie będziemy tu opowiadać, bo to możecie sobie wyczytać w Wikipedii. Powiemy sobie natomiast o niezwykłych walorach tego wyjątkowego instrumentu.

Walory harmonijki ustnej

Bardzo często jednym z podstawowych czynników, które powodują, że rezygnujemy ze swych marzeń muzycznych są finanse. Zazwyczaj wydaje nam się, że instrumenty muzyczne są bardzo drogie. Do tego, często też nie jesteśmy pewni, czy damy sobie radę i podołamy wyzwaniu muzycznemu. Większości z nas nie za bardzo uśmiecha się wydać pieniądze a za tydzień czy dwa stwierdzić, że nie podołaliśmy i zrezygnować. Jest to oczywiście zrozumiałe, bo taka jest natura ludzka. Natomiast jeżeli chodzi o wyzwanie, to do póki się nie spróbuje, to na pewno nie będzie okazji się przekonać, jak nam to wychodzi. Co do wydatków, to finansami nie należy się specjalnie zamartwiać, bo jest na tym świcie niesamowicie brzmiący instrument, który możemy nabyć za naprawdę nieduże pieniądze.

Tym instrumentem jest oczywiście harmonijka ustna. Jest ona nie tylko stosunkowo niedroga, ale również i stosunkowo nieduża. To wszystko sprawia, że należy ona do tej grupy instrumentów muzycznych, które możemy mieć zawsze przy sobie np.: na wycieczce, w podróży, czy na biwaku. Tak więc za niewielkie pieniądze, bo już dosłownie za kilkadziesiąt złotych możemy sobie kupić prawdziwy instrument muzycznych, który zmieści nam się w kieszonce, ale to nie wszystko. Bo to co najbardziej wyróżnia harmonijkę ustną spośród wielu instrumentów, to jej wyjątkowe bardzo oryginalne brzmienie. Wiele osób zachwyca się brzmieniem np.: akordeonu tyle, że ten instrument jest znacznie większy i znacznie droższy. A wyobraź sobie, że harmonijka ustna ma bardzo podobne brzmienie. Wynika to z tego, że podobnie jak akordeon jest to instrument dęty dmuchany z tą różnicą, że tam za pomocą miechu wpompowujemy powietrze do głośnic i stroików a tu pracę tą wykonują nasze płuca. Pomimo dość sporej różnicy w gabarytach pomiędzy akordeonem a harmonijką ustną, instrumenty te mają też pewne elementy budowy wspólne. Zarówno w akordeonie jak i harmonijce są stroiki, które pobudzone przez powietrze wprowadzane są w drgania i w ten sposób wydobywają określone brzmienie. Na harmonijce możemy grać zarówno pojedynczymi dźwiękami jak i całymi akordami. Gra się poprzez wdmuchanie lub zassanie powietrza na określonym kanale. Nadanym kanale inny dźwięk uzyskuje się na wdechu, a inny na wydechu. Oczywiście technik gry na harmonijce ustnej jest co najmniej kilkanaście i nie bez znaczenia ma też tu rodzaj harmonijki. Instrument ten odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych, a do takich głównych nurtów możemy zaliczyć blues, country, czy szeroko rozumiana muzyka ludowa. Może ona być samodzielnym instrumentem solowym lub akompaniującym pod wokal, jak również może być uzupełnieniem większego składu muzycznego zarówno akustycznego jak i elektrycznego.

Podstawowy podział harmonijek ustnych

Podobnie jak w większości instrumentów muzycznych, tak i harmonijki ustne mają swoje określone rodzaje. Taki podstawowy podział jaki możemy zastosować w tej grupie instrumentów to: harmonijki diatoniczne i chromatyczne. Dla osób, które nie bardzo są zorientowane w tej terminologii: diatoniczna, chromatyczna podpowiem, że harmonijkę diatoniczną możemy przyrównać np.: do pianina z samymi białymi klawiszami, a chromatyczną z białymi i czarnymi, czyli z tymi wszystkimi podwyższonymi i obniżonymi dźwiękami. Nietrudno zatem domyśleć się, że harmonijka diatoniczna jest łatwiejsza w obsłudze i dlatego też od niej najlepiej jest rozpocząć naukę. Oczywiście tych podziałów wśród harmonijek jest jeszcze kila m.in. ze względu na tonację.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przedstawione tu walory harmonijki ustnej zachęcą Was do rozpoczęcia nauki na tym instrumencie. Oprócz tego, że jest to instrument bardzo ciekawie brzmiący, nieduży i niedrogi, to może się on stać bardzo fajną pasją, która wypełni wolny czas.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry