Zobacz Gitary klasyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Struny gitarowe w sklepie Muzyczny.pl
Materiał strun gitarowych
Tradycyjnie do produkcji strun wiolinowych używa się czystego lub rektyfikowanego nylonu. Czysty nylon ma jaśniejsze brzmienie, a rektyfikowany bardziej okrągłe i ciemniejsze. Jest to kwestia gustu, który zestaw wybrać. Mogę doradzić, że jeśli mamy jasno brzmiącą gitarę (np. ze świerkowym topem), warto zaopatrzyć się w struny z rektyfikowanego nylonu, by wyrównać brzmienie. Struny z czystego nylonu mogą kłuć w uszy na jaśniej brzmiącej gitarze. Natomiast struny z rektyfikowanego nylonu mogą zamulać na ciemniej brzmiącej gitarze (np. z cedrowym topem), a na tej samej gitarze struny z czystego nylonu mogą brzmienie zrównoważyć.
Dostępne są także struny tytanowe i kompozytowe, posiadające jaśniejsze brzmienie od czystego nylonu, świetne do zastosowań mniej klasycznych, ale także dla ciemno brzmiących instrumentów. W przypadku strun basowych najczęściej spotykane są struny nylonowe z owijką z posrebrzanej miedzi, mające dość ciemne brzmienie, a także z brązu (80% miedzi i 20% cynku) o jaśniejszym brzmieniu.
Owijka
Spotyka się dwa rodzaje owijki: okrągłą (round wound) i gładka (polished). Struny z owijką okrągłą mają jaśniejsze brzmienie, ale za to produkują więcej przydźwięków. Oznacza to, że bardziej słychać to, co robimy ręką na podstrunnicy. Są to np. ślizgi podczas używania techniki slide. Owijka gładka niweluje niechciane przydźwięki, jednocześnie przyciemniając brzmienie.
Naciąg strun
Dostępne są różne rodzaje naciągu strun, najczęściej niski, średni i wysoki. Dla początkujących najlepsze będę struny o niskim naciągu. Nie można jednak zapominać, że często takie struny obijają się o podstrunnicę. Jest to główny powód czemu profesjonaliści używają strun o wyższych naciągach. Nie ma co się jednak męczyć, ponieważ należy mieć odpowiednią swobodę w przyciskaniu strun. Należy jednak pamiętać, że gitary także są różne i jedne mogą lepiej znosić struny o niskim naciągu, a drugie o naciągu wysokim.
Owijka ochronna
Oczywiście dla gitar klasycznych nie może zabraknąć także strun z dodatkową owijką ochronną. Nie zmienia ona brzmienia, ale pozwala na utrzymanie go świeżego przez znacznie dłuższy czas. Warto zaopatrzyć się w taki zestaw na dłuższej trasie koncertowej. Dzięki temu nie będziemy musieli co chwilę wymieniać strun, a brzmienie wciąż będzie utrzymywane na wysokim poziomie.
Jak często należy wymieniać struny na gitarze klasycznej?
Nylon jest materiałem, który ulega zerwaniu znacznie rzadziej od stopów metali stosowanych w gitarach elektrycznych i akustycznych. Dźwięk strun nylonowych staje się po jakimś czasie przytłumiony, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych strun. Struny generalnie poleca się wymieniać przy intensywnym graniu nawet co 3 – 4 tygodnie, a przy mniej intensywnym 5 – 6 tygodni. Wymiana strun co 2 miesiące jest już uważana za rzadką. O wymianie strun należy szczególnie pamiętać w sytuacjach studyjnych i koncertowych. Stare struny mogą doszczętnie zrujnować brzmienie nawet najlepszej gitary klasycznej. Większość profesjonalistów wymienia struny co każdy koncert lub sesję nagraniową. Struny z dodatkową owijką ochronną można wymieniać rzadziej, ponieważ zachowują one swoją świeżość przez dużo dłuższy czas.
NIE dla strun do gitary akustycznej
Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać strun przeznaczonych do gitary akustycznej na gitarę klasyczną. Założenie takich strun może zmienić sprawnie działający instrument w ruinę. Naciąg strun do gitary akustycznej jest zbyt wysoki dla gitary klasycznej. Gitary klasyczne nie mają metalowego pręta w gryfie, który zdołałby przyjąć ten naciąg. Gitary akustyczne takowy pręt posiadają. Nie bez powodu struny do gitary klasycznej i akustycznej są zupełnie inne.
Podsumowanie
Warto jest sprawdzić kilka lub nawet kilkanaście zestawów różnych strun, zanim wybierze się te jedne. Z pomocą tego poradnika będzie wiadomo, co po jakich strunach będzie można się spodziewać. Nie należy zapominać, że struny różnych producentów zrobione z tych samych materiałów i z tym samym typem owijki i tak będą różnić się między sobą. Do produkcji strun każdy producent używa innych technologii, wytycznych i norm. Bardzo ważną kwestią jest, by samemu poeksperymentować i w końcu wybrać swój ulubiony, najlepiej współpracujący z daną gitarą klasyczną, zestaw strun.
↑ Do góry