Zobacz Kontrolery DJ w sklepie Muzyczny.pl
Współczesne kontrolery didżejskie służą do profesjonalnego odtwarzania muzyki jej miksowania oraz dodawania efektów specjalnych w czasie rzeczywistym. Urządzenia te pracuje na protokole MIDI za pomocą którego przesyłany jest do komputera sygnał zawierający dane o aktualnej konfiguracji urządzenia. Dziś kontroler didżejski oraz laptop z oprogramowaniem stanowią w dużej mierze jedność.
Czym różnią się kontrolery dla DJ-ów?
Możemy wyróżnić kilka podstawowych różnic pomiędzy kontrolerami didżejskimi. Taką pierwszą charakterystyczną różnicą jaką możemy zaobserwować w kontrolerach jest to, że cześć z nich ma na swoim pokładzie wbudowaną kartę dźwiękową, a część z nich nie. Te, które w taką kartę nie są wyposażone muszą wykorzystywać zewnętrzne źródło dźwięku. Takim zewnętrznym źródłem dźwięku może być np.: zewnętrzny modułu brzmieniowy lub inne urządzenie, które taką kartę posiada włącznie z laptopem. Drugą różnicę jaką znajdziemy w poszczególnych kontrolerach, to rodzaj zastosowanego miksera. Są kontrolery, które są wyposażone w mikser hardwarowy, czyli taki do którego możemy zapiąć dodatkowe urządzenie i korzystać z nich niezależnie od programu. I są kontrolery, gdzie mikser jest softwarowy i wtedy korzystamy tyko z komunikatów midi wysyłanych pomiędzy kontrolerem a oprogramowaniem. Przy tego rodzaju mikserze wszystko dzieje się w oprogramowaniu i nie mamy tak naprawdę możliwości wpięcia dodatkowego źródła dźwięku. Trzecia różnica jaką możemy już naocznie zaobserwować jest w i ilość przycisków, suwaków i funkcjonalności obsługiwanych kanałów. W przypadku kontrolerów softwarowych im więcej na pokładzie mamy kanałów i przycisków do obsługi, tym więcej możemy przyporządkować pod nie określone funkcje, które oferuje nam dane oprogramowanie z którego korzystamy.
Podstawowe elementy kontrolera DJ
Większość kontrolerów posiada bardzo podobną zbliżoną do siebie budowę. W części środkowej naszego kontrolera powinien znajdować się mikser, w którym znajdują się pokrętła m.in. gain, czy equalizer oraz suwaki służące do wyrównywania poziomów. Obok powinien znajdować się efektor służący do modelowania i kreowania brzmienia i efektów specjalnych. Natomiast najczęściej po bokach mamy odtwarzacze z dużymi tarczami Jog.
Latencja – ważny czynnik w pracy DJ-ja
Latencja należy do kluczowych parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wykorzystywania kontrolera softwarowego. Parametr ten informuje nas jak szybko po naciśnięciu danego przycisku komunikat dotrze do oprogramowania w laptopie. Im niższa latencja tym mniejsze będzie opóźnienie pomiędzy komputerem a kontrolerem. Im latencja większa tym te opóźnienie w przesyle komunikatu będzie większe i jakość naszej pracy znacząco się pogorszy. Dużą rolę w zminimalizowaniu opóźnienia odgrywa tu procesor jaki mamy w naszym komputerze czy laptopie. Przy odpowiednio szybki sprzęcie komputerowym ta latencja może być na bardzo niskim poziomie i praktycznie nieodczuwalna. Dlatego warto przed zakupem kontrolera dokładnie sprawdzić jakie wymagania sprzętowe należy spełnić byśmy mogli w pełni go wykorzystać.
Jaki wybrać hardwarowy czy softwarowy
Jak to zwykle bywa przy tego rodzaju urządzeniach każdy z nich ma swoje plusy i minusy. W przypadku kontrolerów softwarowych wszystkie operacje dzieją się tak naprawdę w programie komputerowym. Takie rozwiązanie jest o tyle atrakcyjniejsze, że programy do obsługi kontrolerów często dysponuje znacznie większą ilością różnego rodzaju efektów i narzędzi do wykorzystania. I nawet jeżeli na panelu fizycznie nie mamy tylu przycisków, to zawsze możemy sobie podpiąć te, z których najbardziej lubimy korzystać i wedle potrzeby przepinać. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z mikserem hardwarowym możemy do niego dopiąć pewne zewnętrzne elementy a dźwięk możemy modyfikować bezpośrednio z poziomu miksera.
Podsumowanie
Wybór kontrolera nie należy do najprostszych zadań zwłaszcza jak ma się ograniczone zasoby finansowe. Takim najbardziej budżetowym rozwiązaniem wydaje się zakup kontrolera softwarowego i wykorzystanie posiadanego już laptopa. Należy jednak pamiętać, że laptop musi mieć dość mocny procesor zwłaszcza jeżeli planujemy w pełni wykorzystać możliwości oprogramowania. Osoby z grubszym portfelem mogą natomiast zaopatrzyć się w kontroler z własną kartę dźwiękową umożliwiającą bezpośrednie podłączenie wzmacniacza lub monitorów aktywnych. Tych konfiguracji i rozwiązań jest naprawdę dużo a rozpiętość cenowa sięga od kilkuset złoty do kilkunastu tysięcy złotych.
↑ Do góry