Do czego służy konwerter?

Zobacz Konwertery cyfrowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl

 

Najprościej ujmując konwerter jest urządzeniem, które ma nam umożliwić połączenie dwóch urządzeń wykorzystujących różne technologie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość połączenia urządzenia starszego typu z urządzeniem, które wykorzystuje nowsze rozwiązania technologiczne. Możemy również bez większych problemów przetworzyć sygnał analogowy na cyfrowy i odwrotnie. W zależności od zastosowania konwertera takie będzie on posiada przetworniki, których jakość ma decydujący wpływ na końcowy efekt.

 

Rodzaje konwerterów

Możemy spotkać różne rodzaje konwerterów, które mają różnorakie zastosowanie. Do takich najpopularniejszych konwerterów należą te, które wykorzystywane są w wielu domach, czyli m.in. konwertery satelitarne. Ich zadanie jest oczywiste i polega na dostarczeniu sygnału z satelitów do odbiornika telewizyjnego. W domowym zastosowaniu mamy konwertery audio-video konwertujące np.: analogowy sygnał VGA na cyfrowy sygnał HDMI. Mamy również konwertery multimedialne, które przekonwertowują nam pliki komputerowe. My oczywiście nie będziemy omawiać wszystkich poszczególnych rodzajów, bo niniejszy artykuł ukierunkowany jest na konwertery o zastosowaniu typowo muzycznym, więc na takich głównie się skoncentrujemy.
I takim typowo muzycznym konwerterem będzie konwerter DCA, dzięki któremu m.in. możemy odsłuchiwać muzykę zapisaną w technologii cyfrowej. Dzisiaj niezastawiany się nad tym bo żyjemy w dobie cyfryzacji i jest to dla nas oczywiste, ale należy zdać sobie sprawę, że dźwięk, który możemy usłyszeć w kolumnach został przekonwertowany. Możemy to zobrazować sobie na przykładzie pliku mp3 czy wav znajdujący się w naszym komputerze. Plik ten jest zapisem cyfrowym i dopiero po przetworzeniu go na sygnał analogowy i wysłany do głośników jesteśmy wstanie go usłyszeć. Oczywiście do tego by odtworzyć sobie mp3 z komputera nie musimy kupować konwertera, bo komputer i bez niego sobie poradzi. Konwertery DAC spełniają natomiast znacznie ambitniejszą funkcję i mają za zadanie przekazać nam ten dźwięk w najlepszej jego czystej postaci bez stratnej kompresji.

Jak wybrać konwerter DCA?

Wybór konwertera powinien być podyktowany przede wszystkim tym, co zamierzamy do niego podłączyć. Jeżeli chcemy tylko przetworzyć sygnał cyfrowy na analogowy to wystarczy nam prosty model z portem USB i wyjściami RCA. Dla miłośników gier komputerowych będą potrzebne dodatkowo wejście optyczne. Dla osób, których jakość dźwięku jest priorytetem powinny wybrać urządzenie obsługujące minimum sygnał 24 bitowy o częstotliwości próbkowania 192 kHz, a dla tych z jeszcze większymi wymaganiami najlepszym rozwiązaniem będzie model 32 bitowy z częstotliwością próbkowania 384 kHz. Przetworniki podłączone do komputera za pośrednictwem złącza USB są widziane jako zewnętrzna karta dźwiękowa.

Cena konwertera audio

Cena konwertera uzależniona jest przede wszystkim od możliwości jakimi dany model dysponuje. Tutaj decydującymi elementami są moc, jakości zastosowanych przetworników, prędkości przesyłu, ilość i rodzaj złączy. Najprostsze i najtańsze modele można nabyć za kilkadziesiąt złotych, te lepsze, ale nadal należące do półki budżetowej za kilkaset złotych, a za te najdroższe audiofilskie będziemy musieli zapłacić kilka tysięcy.

Konwertery są świetnym wynalazkiem pozwalającym nam na połączenie ze sobą różnych technologii. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy np.: nasz film nagrany w latach 80-90 ubiegłego wieku na taśmie VHS zgrać na nasz komputer i zapisać go w formie cyfrowej. Na rynku dostępnych jest setki różnych modeli konwertorów, które mają różnorodne zastosowani i są dostosowane do potrzeb i zasobności portfela kupującego.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry