Instrumenty orkiestrowe

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty smyczkowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Orkiestrowe instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl

Jest grupa instrumentów, która ściśle jest przyporządkowana do orkiestry. I tutaj należy pamiętać, że mamy dwa podstawowe rodzaje orkiestr. Jest to orkiestra symfoniczna, która w przeważającej części gra muzykę klasyczną i orkiestra dęta, której lwią część repertuaru stanowią utwory marszowe.

Orkiestra symfoniczna

Na skład orkiestry symfonicznej składa się wielu muzyków, których liczba może wynieść nawet ok. osiemdziesiąt osób. Instrumenty podzielone są na cztery podstawowe grupy. Instrumenty smyczkowe, dęte drewniane, dęte blaszane i perkusyjne. Skład instrumentów smyczkowych w orkiestrze obejmuje tzw. kwintet smyczkowy: I i II skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy. Dęte drewniane to: flety, oboje, rożek angielski, klarnety, fagoty i kontrafagot. Dęte blaszane natomiast to rogi, trąbki, puzony, tuby. Instrumenty perkusyjne to kotły, bębny, werble, talerze, triangel, czelesta. Oprócz tego często w składzie jest również harfista lub harfistka.

 

 

 

 

 

 

Repertuar obejmuje przede wszystkim muzykę klasyczną symfoniczną. Orkiestra oprócz samodzielnych koncertów stanowi również oprawę oper, operetek, baletów czy innych przedstawień teatralnych. Często również towarzyszy i akompaniuje podczas koncertów fortepianowych.

Orkiestra Dęta

Jest to rodzaj bardziej mobilnej orkiestry dla tego też częściej taką orkiestrę możemy spotkać na ulicy podczas jakiejś uroczystości czy parady. Tutaj podobnie jak w orkiestrze symfonicznie znajdują się instrumenty dęte blaszane i drewniane oraz perkusyjne, za to nie ma już instrumentów smyczkowych, które jak np.: kontrabas czy wiolonczela nie nadają się do maszerowania, natomiast partie skrzypiec i altówek przejmują flety i klarnety. Ponieważ orkiestra dęta ma charakter bardziej rozrywkowy to tutaj mamy już np.: saksofony, których w klasycznych orkiestrach symfonicznych nie ma. Instrumenty dęte drewniane obejmują: flety, oboje, klarnety i wspomniane saksofony. Instrumenty dęte blaszane to: trąbki, rogi, puzony, tuby. Instrumenty perkusyjne to przed wszystkim: werble, bębny, talerze.

 

 

Repertuar zdecydowanie marszowy z ukierunkowaniem na muzykę rozrywkową. Orkiestra dęta jest nieodzownym elementem wszelkich uroczystości państwowych i gminnych.
Jaki kierunek, jaki instrument i jakie są różnice?

Gdzie grać i na czym to już zależy od naszych preferencji oraz umiejętności. Z pewnością jak chcemy znaleźć miejsce w składzie orkiestry symfonicznej wskazane będzie zdobycie wyższego wykształcenia klasycznego. Choć oczywiście nie papier jest waży tylko umiejętności, ale tu zdecydowanie największy nacisk jest na pełny profesjonalizm i znajomość klasyki. Trochę mniejsze pod tym względem wymagania są w orkiestrze dętej. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że większość orkiestr dętych skupia w swoich szeregach muzyków amatorów. Jeżeli mamy zamiłowanie do muzyki bardziej rozrywkowej do tego nie przeraża nas granie podczas marszu, to tu orkiestra dęta zdecydowanie jest bardziej wskazana. Natomiast jeżeli naszą pasją jest muzyka klasyczna, jesteśmy perfekcjonistami oraz istotny jest dla nas najdrobniejszy detal, to tu zdecydowanie właściwszym wyborem jest orkiestra symfoniczna. Oczywiście nie oznacz to, że w orkiestrze dętej nie trzeba być dokładnym i dążyć do perfekcyjności. Chodzi natomiast o to, że w zdecydowanej większości orkiestry symfoniczne składają się z muzyków zawodowych etatowych. Taka orkiestra gra na co dzień ze sobą w teatrze czy operze. To jest ich praca, gdzie muzycy codziennie spotykają się ze sobą i mają kilku godzinne próby. Orkiestry dęte są przeważnie amatorskie i tu muzycy spotykają się raz czy dwa razy w tygodniu na próbie. Stąd też ciężko oczekiwać od amatorskiej orkiestry dętej takiej samej perfekcji jaką charakteryzują się orkiestry symfoniczne.


Co do instrumentu, to oczywiście zawsze należy podejmować naukę na tym, który nam się podoba, którego brzmienie jest dla nas najpiękniejsze i na którym chcemy przede wszystkim nauczyć się nauczyć grać. Oczywiście wskazane jest mieć określone preferencję i tak do kontrabasu duże dłonie będą atutem, ale już niekoniecznie do fletu. Są oczywiście prostsze instrumenty jak np.: tuba i zdecydowanie bardziej wymagające jak np.: klarnet.

Reasumując wszystkie instrumenty są ciekawe i każdy z nich ma swoją rolę do spełnienia. Nie można powiedzieć, że któryś instrument jest ważniejszy, a któryś mniej ważny. Sama trąbka, saksofon czy skrzypki nie są wstanie nic zdziałać w orkiestrze bez wsparcia tuby, kontrabasu czy perkusji, których to wspólnie tworzą jedno ciało zwane orkiestrą.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry