Gitara klasyczna dla dziecka – jak ją wybrać?

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary klasyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Poradnik w sklepie Muzyczny.pl

Jaką gitarę klasyczna wybrać dla dziecka? To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zadanie niełatwe i w szczególności wybór pierwszego instrumentu może sprawić trochę kłopotów. Trzeba pamiętać, że najważniejszą rzeczą na pierwszym etapie nauki gry jest wygoda, dlatego wybór odpowiedniego rozmiaru jest sprawą kluczową.

Ogólnie przyjęta zasada, mówi:

• Rozmiar 1/4: dla dzieci w wieku 3-5 lat
• Rozmiar: 1/2: dla dzieci w wieku 5-7 lat
• Rozmiar: 3/4 dla dzieci w wieku 8-10 lat
• Rozmiar: 4/4 dla dzieci powyżej 10 lat i osób dorosłych

 

Nie jest to jednak tak bardzo oczywiste. Dzieci rosną w różnym tempie, różni się długość ich palców i rozmiar dłoni. Podstawą do oszacowania są więc warunki fizyczne i płeć.

Bardzo istotną sprawą jest jakość wykonania instrumentu. Odpowiednie wykończenie progów, dokładne klejenie poszczególnych elementów, praca kluczy i optymalna wysokość strun nad podstrunnicą. To wszystko wpływa na komfort gry i sprawia, że nasz pociecha nie zniechęci się do ćwiczeń już po kilku dniach. Warto zwrócić uwagę na to czy gitara dobrze intonuje w różnych pozycjach na gryfie, dźwięki powinny być czyste i stroić ze sobą. Oczywiście nie można zapomnieć o brzmieniu, które również powinno zachęcać do grania.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia krótkiego filmu, który przygotowaliśmy by ułatwić wam wybór odpowiedniej gitary!

↑ Do góry
Do góry