Jak zostać DJ’em?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl

W obecnych czasach didżeje obsługują niemal każdą imprezę muzyczną począwszy od dyskotek w klubach po wesela, studniówki, imprezy firmowe, imprezy plenerowe i szeroko rozumiane eventy. To też sprawia, że zawód ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród osób, którzy z branżą muzyczną do tej pory niewiele mieli wspólnego, ale lubią muzykę, mają poczucie rytmy i chcą w tą branżę wejść, jak i wśród czynnych muzyków, którzy przebranżowili się z gry w zespołach na obsługę didżej-ską.
Charakterystyk dobrego DJ-ja

Najważniejszą cechą jaką powinien charakteryzować się dobry didżej jest przede wszystkim zrozumienie ludzi i trafne odgadnięcie ich gustów muzycznych. Ma to przede wszystkim duże znaczenie przy imprezach masowych, gdzie tak naprawdę spotykają się różni ludzie z różnymi gustami. Nie jest to łatwe zadanie i raczej wszystkim na pewno nie dogodzimy niemniej musimy tak dobierać repertuar, by nikogo nie zrazić i by każdy znalazł coś dla siebie. Przy imprezach tematycznych, gdzie np.: w danym klubie leci konkretny gatunek muzyczny jest prościej, ale jeżeli nie chcemy się zaszufladkować i przy okazji mieć więcej zleceń, to musimy być bardziej otwarci i elastyczni. Ważnym jest też, by być otwartym, kontaktowym, ale i jednocześnie asertywnym. Pamiętaj, że to Ty masz rządzić za konsolą mikserską, a nie goście, tak więc tu wskazane są odpowiednie predyspozycje psychologiczne z odpornością na stres.

Specjalizacja

Jak we wszystkim tak i w tej branży możemy się wyspecjalizować w określonym kierunku obsługi. Choć jak wspomniałem powyżej warto być obeznanym w różnych kierunkach muzycznych, bo nigdy do końca nie wiadomo, gdzie nam przyjdzie obsługiwać imprezę. Możemy dokonać takiego podstawowego podziału na didżeja: klubowego, dyskotekowego, weselnego. Każdy z nich odtwarza muzykę, ale zupełnie inną i najczęściej z zastosowaniem odmiennych technik. I tak didżej klubowy zajmuje się przede wszystkim miksowaniem utworów w taki sposób żeby publiczność mogła ze sobą tańczyć bez przerwy między utworami. Natomiast didżej dyskotekowy odtwarza z kolei na dyskotekach muzykę na tzw. topie, czyli najbardziej popularną często przy tym przekazując pozdrowienia, dedykacje oraz zapowiadając kolejne utwory. Didżej weselny ma zbliżone obowiązki do tego dyskotekowego, ale oprócz tego musi mieć w repertuarze tradycyjne walce, tanga, czy oberki, bo przecież dla dziadków też musi coś być. Dodatkowo ma za zadnie prowadzić konkursy, zabawy, oczepiny i organizować inne atrakcje zachęcające uczestników wesela do zabawy.

Można również zostać specjalistą najwyższych lotów w DJ-skim świecie, czyli być tzw. skreczerem/turntablistą. Posługuje się on odpowiednimi specjalistycznymi gramofonami, odtwarzaczami oraz urządzeniami skonfigurowanymi i połączonymi z oprogramowaniem na komputerze za pomocą których skreczuje dźwiękiem, czyli w dynamiczny i umiejętny sposób manipuluje krótkim fragmentem utworu, które miksuje w taki sposób, by tworzyły one spójną jedną całość.

Sprzęt DJ’a

Bez tego niestety nie rozpoczniemy naszej przygody i tu już będziemy musieli odpowiednie środki finansowe wygospodarować. Oczywiście przy dobrym biznes planie taka inwestycja powinna nam się w przeciągu powiedzmy dwóch sezonów zwrócić w zależności od tego, w jak wysoką półkę zainwestujemy. Takim podstawowym sprzętem, na którym będziemy pracować będzie nasza konsola didżejska, która składa się z poszczególnych elementów. Na środku będziemy mieli oczywiście mikser z suwakami przyciskami, a po bokach odtwarzacze. Mikser składa się m.in. z tłumików kanałowych umieszczonych z reguły w dolnej części miksera. Są to suwaki, które służą do ściszania lub do pogłaśniania oryginalnego sygnału. Tłumiki w mikserach dla didżejów są z reguły krótkie po to, by didżej mógł szybkim ruchem wyciszyć lub pogłośnić dany utwór. Oczywiście na mikserze znajdziemy funkcję cross fader, który umożliwia jednoczesne ściszenie muzyki w jednym kanale z jednoczesnym wzmocnienie poziomu głośności w drugim kanale. Dzięki takiemu rozwiązaniu płynnie będziemy przechodzić z utworu w utwór. Odtwarzacze jak sama nazwa wskazuje będą nam odtwarzać dźwięk, który jest przesyłany przez mikser do kolumn. W centralnym miejscu odtwarzacza znajduje się duże koło jog, które jest urządzeniem wielofunkcyjnym, ale jego głównym przeznaczeniem jest przyspieszanie i zwalnianie tempa oraz skreczowania, czyli kręceniem do przodu i do tyłu nagraniem. Oczywiście do tego będziemy musieli zaopatrzyć się w cały system nagłośnieniowy czyli w kolumny oraz oświetlenie dyskotekowe i inne efekty specjalne, czyli lasery, kule, dymy itp. Bez laptopa również się będzie nam ciężko poruszać, bo to właśnie tu możemy mieć zgormadzoną całą bibliotekę naszych utworów.

Podsumowanie

Na pewno do tego by zostać zawodowym didżejem będziemy musieli się odpowiednio przygotować. I to nie tylko będzie kwestia zakupu sprzętu, choć bez tego nie ruszymy, ale przede wszystkim musimy nauczyć się sprawnie wszystko obsługiwać. Do tego musimy być na bieżąco z repertuarem, znać wszystkie nowości i obowiązujące trendy a przy okazji być obeznanym ze starszym repertuarem. Dobrze jest też odbyć jakiś kurs didżej-ski, lub praktykę pod okiem doświadczonego didżeja. Bez wątpienia jest to bardzo interesujący i ciekawy zawód, ale wymaga on odpowiednich predyspozycji. Dlatego też kierowany jest on do prawdziwych pasjonatów muzycznych, którzy nie tylko lubią imprezy i głośną muzykę, ale przede wszystkim będą potrafić pokierować muzycznie imprezą i zabawić bawiącą się publiczność.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry