Koniec ery tradycyjnych żarówek czyli nowoczesne oświetlenie do pulpitów

Zobacz Pulpity, batuty, lampki w sklepie Muzyczny.pl

Dziś tradycyjna, prądożerna żarówka odchodzi coraz bardziej w zapomnienie. Zdecydowanie zarówno w domu jak i w biurach oraz we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach użytku publicznego dominuje nowa technologia oświetleniowa LED. Pierwszą żarówkę skonstruował i zaprezentował publiczności w 1879 roku Thomas Alva Edison. I właśnie ta tradycyjna żarówka jest najstarszym elektrycznym źródłem światła. Pierwsze żarówki miały skrętkę zbudowaną z włókna węglowego, które uzyskiwano ze zwęglonego włókna drewna bambusowego. Obecnie nowa technologia LED to już czwarta generacja tego oświetlenia, które dominuje w naszym świecie.

Zasada działania lampy żarowej

Żebyśmy mogli mieć jakieś porównanie obydwu technologii należy bliżej przyjrzeć się zasadzie działania poszczególnych z nich. I tak zasada działania lampy żarowej jest niezwykle prosta. Lampa żarowa w swojej podstawowej części jest szczelną bańką szklaną zawierającą drut wolframowy zwany potocznie żarnikiem lub skrętką, który jest podgrzewany przepływającym przez niego prądem elektrycznym a to w konsekwencji daje nam światło. 

Zasada działania diody LED

LED to od angielskiego wyrażenia light emitting diode, które oznacza po prostu diodę elektroluminescencyjną. Taka dioda składa się z samych komponentów elektronicznych i nie posiada żarnika jak ma to miejsce przy tradycyjnej żarówce. Świeci natomiast na skutek przepływu prądu przez urządzenie. Dzięki temu dioda LED nie nagrzewa się podczas działania i tym samym nie marnuje prądu na wytwarzanie energii cieplnej.

Cechy charakterystyczne diody LED

Wysoka energooszczędność to nie jedyna zaleta światła LED. Ponadto warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do tradycyjnych świetlówek, diody LED emitują światło o widmie ciągłym dzięki czemu są przyjaźniejsze dla naszego wzroku. Natomiast dzięki możliwości zastosowania technologii RGB diody LED mogą świecić światłem w wielu różnych kolorach i temperaturach barwowych i dlatego prawie w 100% technologia ta zdominowała oświetlenie w klubach i dyskotekach. Coraz częstszym standardem stają się również tzw. inteligentne “żarówki” LED, którymi można sterować zdalnie za pomocą aplikacji lub asystentów głosowych. Jest to możliwe dzięki unikalnej budowie lampy LED i specjalnym chipom wmontowanym w układ zasilający żarówki. To tylko niektóre z ogromnych walorów, poza tym są one znacznie odporniejsze i żywotniejsze w stosunku do poprzedniej technologii. 

Gdzie jeszcze spotkamy diody LED?

Można powiedzieć, że dziś trudno spotkać oświetlenie, które oparte byłoby technologicznie na innej technologii niż właśnie LED. Wszędzie począwszy od podręcznych latarek a kończąc na zaawansowanym oświetleniu lotnisk technologia ta dominuje. Również małe poręczne lampeczki te, które często montujemy sobie przy pulpitach do nut są obecnie wyposażone w diody LED. 

Podsumowanie

LED jest to jedna z tych technologii, która wniosła bardzo duże oszczędności energetyczne do współczesnego świata. Niegdyś do oświetlenia danego pomieszczenia potrzebna było wielokrotnie więcej energii niż ma to miejsce obecnie. Tradycyjne żarówki już praktycznie w całości zostały wycofane z obiegu a 130 letnia dominacja tego oświetlenia pomału przechodzi do historii.

 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry