Nauka na akordeonie od podstaw. Jak uczyć się gry na akordeonie?

Zobacz Akordeony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Nuty, książki, zeszyty nutowe w sklepie Muzyczny.pl

Obecnie mamy do wyboru wiele różnych form edukacji muzycznej. Bez wątpienia tą najlepszą i najbardziej sprawdzoną przez wszystkie pokolenia akordeonistów jest bezpośredni kontakt z nauczycielem. Oczywiście w takim przypadku ważne jest też to, by trafić na odpowiedniego pedagoga, który będzie nie tylko sam dobrym instrumentalistą, ale również będzie wstanie przekazać nam w umiejętny sposób swoją wiedzę i zdobyte doświadczenie. Niestety nie wszyscy mają możliwości podjęcia takiej nauki dla tego też warto w takiej sytuacji zastanowić się nad alternatywnymi formami edukacji. To, że w naszej okolicy nie ma akurat szkoły muzycznej lub osoby, która zajmuje się nauczaniem nie oznacza wcale, że musimy rezygnować z naszych marzeń.

Zdalna nauka gry na akordeonie – plusy i minusy

Ostatnio nie tylko praca zdalna cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ale również i edukacja, w tym ta muzyczna. Pomimo swojej atrakcyjności w przypadku edukacji muzycznej ma ona jednak spore ograniczenia. W muzyce liczy się przede wszystkim dokładność, a niestety pomimo dość zaawansowanego rozwoju technologicznego nauczyciel siedzący po drugiej stronie monitora na drugim krańcu polski nie jest w stanie wychwycić wszystkich często nawet tych podstawowych błędów. Tu jakość samego sprzętu oraz szybkość łącza internetowego mają oczywiście duże znaczenie, choć nawet najlepszy sprzęt nie zapewni pełnego komfortu edukacyjnego. Dlatego też przy korzystaniu z tej formy edukacji sami musimy bardzo sumienie zwracać uwagę na te wszystkie tak istotne elementy jak chociażby prawidłowe palcowanie.

Internetowe kursy gry na akordeonie

W ostatnim czasie rekordy popularności biją tzw. tutoriale, czyli zwięzłe filmy instruktarzowe mające za zadanie przekazać nam określoną wiedzę. Największą bazą takich filmów jest bez wątpienia kanał YouTube. To za pośrednictwem tego kanału możemy bezpłatnie korzystać z udostępnionych tam materiałów. Oczywiście ze względu na ogromną ilość zgromadzonego tam materiału należy w umiejętny sposób ocenić, czy prezentowany tam materiał jest wartościowy czy nie, ponieważ zdarzają się również produkcje bardzo słabe merytorycznie i takich należy unikać. Przy wyborze takiego „guru internetowego”, z którego publikacji będziemy korzystać warto zapoznać się z jego kanałem bardziej szczegółowo. Zobaczyć ile już ma opublikowanych filmów i jaka jest ich jakość. Porównajcie dany kanał z innymi kanałami o podobnej tematyce. Sprawdzić od kiedy taki kanał istnieje, poczytać komentarze pod filmami, zapoznać się z liczbą subskrybentów. To wszystko pozwoli nam ocenić czy dany kanał jest warty uwagi czy też nie. Często muzycy, którzy takie kanały prowadzą i swoje darmowe kursu publikują i udostępniają za darmo mają również w swojej ofercie kursy rozszerzone płatne np.: na płytach DVD. Jeżeli przekaz z tych darmowych instruktarzowych filmów był dobry i nam pasował, to z dużym prawdopodobieństwem i kurs płatny nas usatysfakcjonuje.

Z wyszukaniem takich kursów nie powinniśmy mieć większych problemów. Wystarczy wpisać w przeglądarkę YouTube najbardziej popularne frazy dotyczące nauki gry na akordeonie takie jak: kurs na akordeon lub nauka gry na akordeonie i powinna nam się wyświetlić cała lista dostępnych filmów.

Kursy gry na akordeonie na DVD

Bardzo popularną formą edukacji muzycznej są wspomniane już powyżej kursy gry umieszone na nośniku DVD. Tu przede wszystkim przed dokonaniem zakupu takiego kursu powinniśmy dokładnie zapoznać z jego spisem treści. To w nim powinniśmy znaleźć jasne informacje co taki kurs konkretnie zawiera. Dobrze jest jak możemy np.: obejrzeć sobie jakąś przykładową lekcję demonstracyjną np.: na stronie takiego sprzedawcy lub na wspomnianym już kanale YouTube.

Pamiętajmy by dobierać odpowiedni kurs do swoich oczekiwań i poziomu umiejętności. Więc zanim dokonamy zakupu sprawdźmy czy jest to kurs dla początkujących, średniozaawansowanych, czy może zaawansowanych. Spis treści powinien nam w dużej mierze tą kwestię wyjaśnić. Można też spotkać kursy wieloczęściowe, gdzie poziom trudności materiału jest ustawiony chronologicznie od najłatwiejszych do coraz trudniejszych zagadnień. Są też kursy typowo tematyczne, w których wyjaśniane jest ściśle określone zagadnienie muzyczne np.: omawiany jest dany styl czy gatunek muzyczny.

Warsztaty muzyczne

Jedną z ciekawszych form edukacji są warsztaty muzyczne, gdzie nie tylko mamy możliwość osobistego spotkania z dobrej klasy muzykiem, ale i możemy spotkać osoby, które tak jak my przyjechały się dokształcić. Wbrew pozorom od takich osób również możemy wiele się nauczyć. Wspólna wymiana doświadczeń w jaki sposób udało się dany problem techniczny pokonać może okazać się bardzo owocny. Często też na takich warsztatach prezentowane są jakieś osobiste patenty i techniki gry przez prowadzącego, których na próżno szukać w podręcznikach.

Podręcznik do nauki gry na akordeonie

Bez względu na to jaką formę edukacji obierzemy, to podręcznik jest tą pomocą edukacyjną z której zawsze powinniśmy korzystać. Obecnie na rynku dostępna jest cała masa publikacji dlatego podobnie jak w przypadku kursów warto dokonać odpowiedniej analizy i wybrać te najbardziej wartościowe.

Takim podstawowy podręcznikiem na którym wychowały się całe pokolenia akordeonistów jest „Szkoła na akordeon” Witolda Kulpowicza. Oczywiście jest to tylko jedne z wielu wartościowych podręczników, którymi warto się zainteresować zwłaszcza w początkowym okresie edukacji.

Podsumowanie

Tą najbardziej pożądaną formą edukacji jest bez wątpienia ta forma tradycyjna, gdzie uczeń ma bezpośredni kontakt z nauczycielem. Jeżeli natomiast nie mamy takich możliwości, to jak najbardziej korzystajmy z tych, które mamy dostępne. Jest wielu muzyków tzw. „samouków”, którzy są naprawdę świetnymi muzykami. Niemniej to już trzeba mieć wybitny talent, by samodzielnie się ucząc zgłębić doskonała technikę i umiejętność gry. Dlatego warto może pomyśleć chociaż od czasu do czasu o jakiś konsultacjach z nauczycielem „na żywo”, który będzie nas odpowiednio ukierunkowywał.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry