Zobacz Oprogramowanie w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl
Jak zacząć produkować muzykę?
W ostatnim czasie jest wielki wysyp producentów muzycznych, a jest to oczywiście spowodowane tym, że coraz łatwiej tworzyć muzykę dzięki temu, że w dużej mierze taka produkcja oparta jest na półfabrykatach, czyli takich gotowych elementach w postaci sampli jak i całych pętli muzycznych, które wystarczy odpowiednio połączyć ze sobą i zmiksować, żeby mieć gotowy utwór. W takie półfabrykaty przeważnie są już wyposażone programy do tworzenia muzyki zwane w popularnie DAW, czyli z angielskiego Digital Audio Workstation. Oczywiście prawdziwa sztuka pojawia się wtedy jak wszystko sami stworzymy od podstaw i to my jesteśmy autorem całości naszego projektu włącznie z próbkami dźwiękowymi, a program służy nam jedyni do uporządkowania tego wszystkiego. Niemniej na początku naszych zmagać produkcyjnych możemy posiłkować się jakimiś gotowymi również elementami. Jak już pierwsze próby będziemy mieli za sobą, to wtedy warto jednak spróbować swoich sił i stworzyć swój całkowicie autorski projekt. Możemy naszą pracę rozpocząć od pomysłu na linię melodyczną. Następnie opracujemy do niej odpowiednią aranżację, dobieramy odpowiednie instrumentaria, kreujemy i modelujemy brzmienie oraz zbieramy to w jedną całość. Generalnie do tego byśmy mogli rozpocząć realizację naszego projektu muzycznego potrzebny nam będzie komputer, odpowiednie oprogramowanie i jakiś podstawowy zakres wiedzy dotyczącej zagadnień muzycznych dotyczących harmonii i aranżacji. Jak wiec widać teraz nie potrzeba do tego profesjonalnego studia nagraniowego bowiem cała praca może w całości przebiegać wewnątrz komputera. Oprócz takie podstawowej wiedzy muzycznej ważne jest byśmy przede wszystkim dobrze opanowali program na którym będziemy realizować nasz projekt, tak by w pełni wykorzystać jego możliwości.
W co musi być wyposażony DAW?
Takie minimum jakie powinno się znaleźć na pokładzie naszego oprogramowania to:
1. Cyfrowy procesor dźwięku – służący do nagrywania, edytowania i miksowania dźwięku.
2. Sekwencer – który nagrywa, edytuje i miksuje pliki dźwiękowe w formacie Audio i MIDI.
3. Wirtualne instrumenty – to programy i wtyczki VST zewnętrzne i wewnętrzne służące do wzbogacania utworów dodatkowymi dźwiękami i efektami.
4. Edytor nutowy – umożliwiający prezentację utworu muzycznego w formie zapisu nutowego.
5. Mikser – to moduł pozwalający miksować poszczególne partie utworu poprzez ustawiania poziomów głośności lub panoramy konkretnej ścieżki
6. Piano roll – jest oknem pozwalającym na budowanie utworów jak z klocków
W jakich formatach produkować?
Jest w ogólnym użyciu kilka formatów plików audio, ale do tych najpowszechniej używanych należą pliki w formacie wav charakteryzujący się bardzo dobrą jakością oraz znacznie bardziej skompresowana popularna mp3. Format mp3 swoją duża popularność zawdzięcza przede wszystkim dzięki temu, że zajmuje wyjątkowo mało miejsca. Jest około dziesięciokrotnie mniejszy niż np.: plik wav.
Jest też duża grupa ludzi posługującymi się plikami w formacie midi, które przede wszystkim cieszą się dużym zainteresowaniem wśród instrumentalistów klawiszowych, ale i nie tylko, bo również osoby, które realizują jakieś projekty w programach muzycznych, często wykorzystują właśnie podkłady midi.
Przewaga formatu midi nad audio?
Taką podstawową zaletą podkładu w formacie midi jest to, że mamy tu zapis cyfrowy, w którym generalnie wszystko możemy zmienić wedle własnych potrzeb i upodobań. W ścieżce audio możemy nakładać różne efekty, zmieniać poziom częstotliwości, zwolnić ją czy przyśpieszyć, a nawet zmienić jej tonację, ale w porównaniu do midi nadal jest to bardzo ograniczona ingerencja. W podkładzie midi, który załadujemy czy to do instrumentu, czy to programu DAW możemy zmienić każdy parametr i element danej ścieżki z osobna. Możemy w dowolny sposób przekształcać nie tylko każdą z dostępnych nam ścieżek, ale i poszczególne dźwięki znajdujące się na niej. Jeżeli coś nam nie pasuje np.: saksofon na danej ścieżce, to możemy zamienić go w każdym momencie na gitarę czy dowolny inny instrument. Jeżeli stwierdzimy np.: że gitara basowa mogłaby zostać zastąpiona przez kontrabas, to wystarczy tylko podmienić instrumenty i po robocie. Możemy zmienić położenie poszczególnego dźwięku, wydłużyć go bądź skrócić lub usunąć całkowicie. To wszystko sprawia, że pliki midi zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i pod względem możliwości edycji znacząco przewyższają pliki audio.
Dla kogo midi a dla kogo audio?
Na pewno z podkłady midi są kierowane do osób, które mają odpowiednie urządzenia do odtwarzania tego rodzaju plików jak np.: keyboardy lub oprogramowanie DAW wyposażone w odpowiednie wtyczki VST. Plik taki jest tylko pewną informacją cyfrową i tylko sprzęt wyposażony w moduł brzmieniowy jest w stanie odtworzyć go z należytą jakością dźwięku. Natomiast pliki audio takie jak wav czy mp3 są kierowane do osób, które chcą odtwarzać muzykę na ogólnie dostępnym sprzęcie takim jak: komputer, telefon czy wieża hi-fi.
Dzisiaj do tego by wyprodukować utwór muzyczny potrzebujemy przede wszystkim komputera i odpowiedniego programu. Oczywiście warto dla wygody zaopatrzyć się w jakąś klawiaturę sterującą midi oraz słuchawki studyjne bądź monitory, na których nasz projekt będziemy mogli sukcesywnie odsłuchiwać, ale sercem całego naszego studia jest DAW.
↑ Do góry