Instrumenty dęte blaszane. Puzony dla początkujących.

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Puzony w sklepie Muzyczny.pl

Puzon to instrument dęty blaszany należący do grupy aerofonów ustnikowych. Wykonany jest w całości z metalu, oraz posiada cylindryczny ustnik w kształcie kielicha. Puzon należy do grupy instrumentów dętych blaszanych, najbardziej spokrewniony jest z rodziną trąbek, z której wyodrębnił się dopiero około XIII wieku. Wtedy proste dotychczas trąbki zaczęto budować w kształcie litery S, wydłużając się coraz bardziej, przybrały nową postać – środkowy odcinek rury stał się prosty, a części zakrzywione przybrały w stosunku do niego położenie równoległe. Na tym właśnie etapie wykształcił się puzon jako największa rozmiarami trąbka. Swą ostateczną postać otrzymał najprawdopodobniej około XV wieku. W XVI wieku powstała cała rodzina puzonów, która obejmuje instrumenty różnej wielkości, odpowiadające rejestrom głosu ludzkiego, są to: puzon dyszkantowy w stroju B, altowy w strojach F i Es, tenorowy w stroju B, basowy w F, oraz kontrabasowy w B.

Wkrótce jednak puzon dyszkantowy wyszedł z użycia, a po nim także puzon kontrabasowy. Puzon basowy zaś z czasem zastąpiono tenorowym z większą menzurą. W późniejszym okresie wprowadzono w budowie puzonu kilka ulepszeń. Najważniejszym z nich było zastosowanie w XIX wieku wentyla kwartowego (urządzenia pozwalającego na obniżenie skali dźwięków o kwartę), co ostatecznie zlikwidowało potrzebę budowania kilku wielkości tego instrumentu.

Puzon tenorowy, nazywany również tuba minor, jest obecnie najbardziej popularnym instrumentem z tej rodziny. Jego całkowita długość wynosi ok. 2,74 m. Nowoczesne puzony posiadają jednak dodatkowy zawór rotacyjny sterowany kciukiem lewej ręki (zakładając, że suwakiem operuje prawa ręka), dołączający dodatkowy kanał o długości około 91,4 cm zwiększający całkowitą długość instrumentu do ok. 3,66 m obniżając zarazem strój instrumentu do f. Taki właśnie puzon oznaczany symbolem 12’B/F (długość w stopach i dwa stroje) stał się współczesnym standardem puzonu suwakowego wypierając inne, wyżej wymienione.

W dzisiejszych czasach, ilość instrumentów dostępnych na rynku, jest ogromna. Z jednej strony może to wydawać się przytłaczające, jednak ilość możliwości pozwala na wybranie najlepszego instrumentu dla siebie, zgodnie z wyobrażeniami, możliwościami fizycznymi, jak i finansowymi. . Niestety, ze względu na rozmiary puzonu, większość instrumentów nie jest dostosowana do możliwości rozpoczęcia nauki gry przez małe dzieci. Poniżej znajdują się propozycje puzonów kilku czołowych producentów instrumentów dętych blaszanych, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

 

Firma Yamaha, to obecnie jeden z największych producentów puzonów, oferujący całą gamę instrumentów z przeznaczeniem od najmłodszych puzonistów po profesjonalnych muzyków. Ich instrumenty słyną ze starannego wykonania, dobrej intonacji oraz precyzyjnej mechaniki. Oto kilka propozycji modeli puzonów tenorowych.

YSL-350 C – jest to model przeznaczony dla najmłodszych. Instrument ten wykorzystuje wszystkie standardowe pozycje, jest jednak znacznie krótszy. Posiada dodatkowy wentyl C, co umożliwia granie w pełnej skali bez użycia dwóch końcowych pozycji. Posiada menzurę M, czyli średnica rurek wynosi od 12.7 do 13.34 mm. Czara wykonana ze złotego mosiądzu o średnicy 204.4 mm, waga standardowa, suwak zewnętrzny wykonany jest z mosiądzu, natomiast suwak wewnętrzny z niklowanego srebra. Całość pokryta jest złotym lakierem.

YSL 354 E – jest to model podstawowy, lakierowany, suwak pokryty niklowanym srebrem. Czara wykonana jest z mosiądzu. Posiada menzurę L.

YSL 354 SE – jest to wersja posrebrzana modelu 354 E. Przy zakupie nowego puzonu należy mieć świadomość, że instrumenty lakierowane charakteryzują się ciemniejszą barwa, niż w przypadku instrumentów posrebrzanych. Instrumenty posrebrzane z reguły są droższe.

YSL 445 GE – instrument o menzurze ML, lakierowany, posiada roztrąb ze złotego mosiądzu. Model ten dostępny jest również w wersji L.

YSL 356 GE – jest to model lakierowany, którego roztrąb wykonany jest ze złotego mosiądzu. Wyposażony jest w kwartwentyl.

YSL350

YSL350, źródło: muzyczny.pl

Fenix

Firma Fenix ma do zaproponowania dwa szkolne modele puzonów. Są to instrumenty lekkie i trwałe. Nauczyciele, którzy zetknęli się z tymi instrumentami, cenią ich dobrą intonację, bardzo istotną w fazie początkowego nauczania gry na instrumencie.

FSL 700L – instrument lakierowany z elementami niklowanego srebra. Posiada specjalnie zmniejszony wlot powietrza, menzura M.

FSL 810 L – jest to puzon lakierowany, wyposażony w kwartwentyl. Menzura ML, duży wlot powietrza. Czara wykonana jest z mosiądzu, natomiast suwak z niklowanego srebra.

Vincent Bach

Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela, projektanta i wykonawcy instrumentów dętych blaszanych Vincenta Schrotenbacha, trębacza pochodzenia austriackiego. Obecnie Vincent Bach to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek instrumentów dętych oraz świetnych ustników. Oto dwa modele szkolne proponowane przez firmę Bach.

TB 501 – jest to podstawowy model firmy Bach o menzurze L. Instrument lakierowany, nie posiada kwartwentylu.

TB 503B – puzon wyposażony w kwartwentyl o menzurze ML. Doskonały do nauki w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia ze względu na wygodę gry oraz świetną intonację.

Bach TB 501

Bach TB 501, źródło: Vincent Bach

Jupiter

Historia firmy Jupiter zaczyna się w 1930 roku kiedy to funkcjonuje ona jako firma zajmująca się produkcją instrumentów w celach edukacyjnych. Z każdym rokiem rosła w siłę zdobywając doświadczenie co poskutkowało tym, że dziś jest jedną z wiodących firm produkujących drewniane oraz blaszane instrumenty dęte. Jupiter stosuje najnowsze technologie wytwarzania odpowiadające wysokiemu standardowi instrumentów. Firma współpracuje z wieloma głównymi muzykami i artystami którzy cenią te instrumenty za dobre wykonanie oraz jakość brzmienia. Oto kilka modeli puzonów przeznaczonych dla najmłodszych instrumentalistów.

JSL 432 L – instrument lakierowany o standardowej wadze. Menzura ML. Ten model nie posiada kwartwentylu.

JSL 536 L – jest to lakierowany model posiadający kwartwentyl i menzurę ML.

Talis

Instrumenty marki Talis są produkowane na dalekim wschodzie z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii przez wyselekcjonowane warsztaty partnerskie. Marka ta, to prawie 200 lat tradycji projektowania i budowania instrumentów muzycznych. W swojej ofercie posiada kilka propozycji instrumentów przeznaczonych dla młodych muzyków. Oto dwie z nich.

TTB 355 L – jest to instrument lakierowany o menzurze wynoszącej 12,7 mm. Średnica roztrąbu to 205 mm. Posiada wąski wlot ustnika, suwak wewnętrzny pokryty jest twardym chromem.

TTB 355 BG L – model lakierowany z kwartwentylem, menzura wynosząca 11,7 mm. Czara wykonana ze złotego mosiądzu o średnicy 205 mm. Wąski wlot ustnika, suwak pokryty twardym chromem.

Roy Benson

Marka Roy Benson to od ponad 15 lat symbol innowacyjnych instrumentów w bardzo niskich cenach. Firma Roy Benson wraz z profesjonalnymi muzykami oraz słynnymi twórcami instrumentów, wykorzystując kreatywne pomysły oraz rozwiązania, kontynuują dążenia do osiągnięcia doskonałego dźwięku, który pozwoli każdemu graczowi urzeczywistnić swoje muzyczne plany. Oto kilka najbardziej popularnych modeli tej marki:

TT 136 – menzura ML, roztrąb wykonany z mosiądzu o średnicy 205 mm. Wewnętrzna powłoka pokryta jest niklowanym srebrem. Całość pokryta złotym lakierem.

TT 142U – instrument lakierowany, menzura L, zewnętrzna i wewnętrzna powłoka pokryta jest wysokoniklowanym mosiądzem co ma na celu poprawę brzmienia i rezonowania instrumentu. Model ten jest również dostępny w wersji wyposażonej w kwartwentyl.

Podsumowanie

Wybierając swój pierwszy puzon należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Należy przede wszystkim zastanowić się jakie mamy możliwości finansowe i szukać najlepszego instrumentu w ich zasięgu. Jeżeli możliwości finansowe nie pozwalają na kupno drogiego instrumentu, należy zastanowić się, czy na początkowy etap nauki gry nie wystarczy nam dobry, ale używany i już rozegrany instrument. Ponad to musimy pamiętać, że specyfika instrumentów jest bardzo różna, wobec czego na danym instrumencie każdemu może grać się inaczej, dlatego nie należy się sugerować instrumentami posiadanymi przez innych uczniów. Musimy poszukać instrumentu swojego, jak najbardziej dopasowanego do prywatnych potrzeb, możliwości i muzycznych wyobrażeń. Należy też mieć na uwadze, że sam puzon nie wystarczy i bardzo istotną rzeczą jest odpowiednie dopasowanie ustnika, na wybór którego należy również poświęcić dużo uwagi.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry