Najlepszy darmowy sampler VST

Zobacz Oprogramowanie w sklepie Muzyczny.pl

Na rynku mamy setki różnego rodzaju narzędzi pomocnych przy tworzeniu muzyki, obróbki dźwięku i końcowym masteringu. Niestety nie wszystkie spełnią nasze oczekiwania, zwłaszcza jeżeli chodzi o te darmowe, a i wśród tych płatnych również znajdują się te mało przydatne. Tak więc znalezienie naprawdę dobrej wtyczki i w dodatku jeszcze darmowej wcale nie jest takim prostym zadaniem. Trzeba spędzić nieraz wiele godzin na ściąganiu różnych wtyczek, testowaniu ich zanim trafimy na tę naprawdę przydatną. Jednym z najczęściej używanych narzędzi w muzyce jest sampler. Są to rozbudowane urządzenia, więc znalezienie darmowego i funkcjonalnego narzędzia nie jest prostą sprawą. Nielicznym wyjątkiem jest tu Shortcircuit dostępny niestety tylko na platformę PC. Samlpler ten czyta pliki wave-wave RIFF (.wav) (8/16/24/32-bitowe i 32-bitowe, mono / stereo przy dowolnej częstotliwości próbkowania) oraz obsługuje częściowo formaty akai i soundfont.

Obsługa tego urządzenia jest wyjątkowo prosta, a wręcz intuicyjna. Pliki ładujemy do samplera poprzez przeciągnięcie ich do okna interfejsu lub też bezpośrednio na wirtualną klawiaturę. Każda próbka zamieniana jest na tzw. strefę. Po prawej stronie narzędzia wyświetlany będzie przebieg fali dla wybranej strefy oraz wszystkie jej ustawienia. Każdą strefę możemy niezależnie od siebie swobodnie edytować lub możemy je zgrupować w całość i edycji podlegać wtedy będzie cała wybrana grupa. Podstawowe parametry strefy obejmują: mapping, czułość na siłę uderzenia w klawiaturę, zakres dynamiki, kanał midi, wysokość dźwięku oraz zakres działania pitch bendera. Sampler nasz wyposażony jest w dwa bloki filtrów i efektów, a także moduł pozwalający skierować dźwięk na jedno z ośmiu wirtualnych wyjść. Sekcja filtrów jest bardzo rozbudowana i daję ogromne możliwości edycji naszego brzmienia. Następnie mamy modulatory składające się z dwóch obwiedni, a także trzy generatory. Sercem samplera jest matryca modulacyjna, która pozwala zestawić modulatory oraz kontrolery midi z wieloma parametrami stref, filtrów i efektów. Zakres modulacji i kierunek możemy ustawić w wartościach procentowych lub decybelach.

Wszystkie operacje na pliku robimy na jednym centralnym oknie, co daje przejrzystość, szybki dostęp do poszczególnych funkcji i jednocześnie znacznie ułatwia pracę. Szczegółowe ustawienia głosu znajdują się w sekcji voice mode. Jak już wspomniałem próbki możemy przekształcić w grupę. W tym celu tworzymy grupę i przenosimy do niej wybrane próbki. Za pośrednictwem grupy możemy sterować działaniem filtrów i obwiedni. Mamy do dyspozycji jeszcze dwa dodatkowe bloki efektów pozwalające nałożyć na nasze próbki wspólny efekt. Do zalet naszego samplera niewątpliwie należy to, że pliki zawierające nazwy nutowe są automatycznie mapowane na klawiaturze. Mamy również możliwość zapisu poszczególnych kanałów, grup lub też zestawów multi.

Simpler - Ableton

Simpler – Ableton

Podsumowując nasze narzędzie z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że jest to prawdziwy, funkcjonalny sampler którego obsługa jest banalnie prosta i który charakteryzuje się bezkompromisową jakością dźwięku. Obecnie wśród darmowych samplerów VST, zasługuje nawet na miano numeru jeden pomimo tego, że nie należy on do najnowszych samplerów. Mało który bezpłatny dysponuje takimi możliwościami jak choćby 16 wyjść na których można odtwarzać do 256 głosów. Każdy głos ma dwa gniazda filtru (zawiera wiele algorytmów filtrujących), trzyfazowe LFO i dwie koperty AHDSR. Można również zastosować

w nim efekty grupowe. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań każdego użytkownika, ale jeżeli na tę chwilę nie możesz pozwolić sobie na płatną wtyczkę, to z pewnością urządzenie te doskonale sprawdzi się w Twoim domowym studio, bo do amatorskich zastosowań jest wystarczające. Z kolei ceny dobrych płatnych wtyczek zaczynają się od kilkuset złotych wzwyż, dlatego nawet dla samego przetestowania i porównania warto sobie ten sampler zobaczyć.

Komentarze

Darmowy? Simpler nie jest darmowy, jest dołączany do Abletona – co czyni go drogim – Ableton sam w sobie kosztuje około 500 euro…

x

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry